Hollanda hezimeti milli takımı karıştırdı

Türkiye A Ulusal Futbol Takımı’nın Hollanda aleyhinde aldığı 6-1’lik ağır bozgun sonrası ulusal ekip karıştı. TFF Basın Danışmanı Ersin Düzen, teknik direktör Şenol Güneş’i istifaya ziyafet etti. Ulusal Ekip Kaptanı Burak Yılmaz, Armoni’e tepki göstererek, “İçimizde gibi görünüp arkamızdan terbiyesizce davrananları temizlememiz gerekli” dedi. Güneş ise açıklamasında “şeytani harmoni” ifadesini kullandı. Güneş’in ifadesi ayrıca Ersin Armoni’e keza de kamuoyunda ‘şeytan’ lakabıyla tanıdık Rıdvan Dilmen’e gönderme olarak yorumlandı.

Hollanda hezimeti milli takımı karıştırdı

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu altıncı maçında deplasmanda Hollanda’ya 6-1 mağlup oldu.

Bu maça 11 puanla grup lideri olarak çıkan Türkiye, gruptaki birincil yenilgisini aldı ve üçüncü sıraya geriledi.

Gruptaki yenilmezlik serisini 5 maça yükselten Hollanda ise 13 puan ve averajla Norveç’in önünde liderliğe yükseldi.

Türkiye’nin Hollanda karşı aldığı ağır mağlubiyet milli takımı karıştırdı.

hollanda-maglubiyeti-milli-takimi-karistirdi-919094-1.

TFF Basın Danışmanı Ersin Düzen, maçın gerisinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda teknik direktör Şenol Güneş’i istifaya eğlence etti.

Harmoni, paylaşımında, “Şenol Güneş, Cebelitarık maçının ilk yarısındaki fena oyun için “Rakibimiz Hollanda karşısında da iyi savunma yaptı. 41 dk gol yemediler” demişti. Cebelitarık dek olamadık! A,B,C plan tutmadı, senin harf bitti. Z raporunu alsak mı artık hocam?!” ifadelerini kullandı.

Şenol Güneş, Cebelitarık maçının ilk yarısındaki fena oyun için “Rakibimiz Hollanda karşı da iyi savunma yaptı. 41 dk gol yemediler” demişti. Cebelitarık kadar olamadık! A,B,C plan tutmadı, senin harf bitti. Z raporunu alsak mı bundan böyle hocam?!

— Ersin Uyum (@ersinduzen) September 7, 2021

RIDVAN DİLMEN: KENDİMİZE GELELİM

Bu sezon TRT Spor’da Ersin Armoni’in ayrılığı sonrası yorumcu olarak kanala katılan Rıdvan Dilmen ise, “Bizi daima kandırıyorlar. Maç öncesi ‘Çok zorlama takım’ maç sonrası ‘Çok iyi takımı yendik’ diyerek götürüyorlar bizi. Biz Türk futbolu olarak kendimize gelelim. Yabancılar üzerinden yok temel sorunlar üzerinden gitmemiz lüzumlu” eleştirisinde bulundu.

Ersin Uyum’in paylaşımına tepki gösteren Dilmen, “TFF Başkanı’nın danışmanı maç oynanırken Şenol Güneş’e aleyhinde ‘Z raporu alsak mı hocam’ diyor. Böyle bir şey olamaz, kabul edilemez. Böyle Milli Ekip yönetilmez. Merih’i Ozan’ı atmayacaksınız oraya. Nihat bey önce siz çıkacaksınız. Hollanda’yı 4-2 yenince herkes sıraya giriyordu. Neredesiniz hemen abi? 6-1 yenilince ışınlanılıyorsa, danışmanınız istifa tweeti atıyorsa olmaz” ifadelerini kullandı.

hollanda-maglubiyeti-milli-takimi-karistirdi-919095-1.

BURAK YILMAZ’DAN ERSİN AHENK’E TEPKİ

Ulusal Takım kaptanı Burak Yılmaz, Hollanda maçının ardındaki değerlendirmelerde bulundu.

“Fazla üzgünüz. Utanç verici bir gece” diyen Yılmaz, “Ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Çok ayrı hedeflerle gelmiştik. Arkadaşlarımız, teknik heyet, başkanımız, eminim Türkiye kalbi kırık. Hollanda bugün mükemmel oynadı, karşılarında enerjik duramadık. Norveç maçına konsantre olmalıyız. Arkadaşlarımız çok genç ve kıymetli. Onları böyle bir akşamda daha fazla yerin dibine vurmadan misal teşkil edip destek olmalıyız diyorum. Mutlaka bunun bedeli olacaktır. Ben kaptan ve abileri olarak her şeyi üstlenirim” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Ersin Düzen’e tepki gösteren Yılmaz, “İyi günde aile olabiliyorsak kötü günde de aile olmak gerekli. Önce kendi içimizdekileri temizlemek lazım. İçimizde gibi görünüp arkamızdan kabaca davrananları temizlememiz lüzumlu. Kabaca tweet atanlara dur dememiz lazım. Ahbap çavuş ilişkisi veya birilerinin adamı olarak ahkam kesmekle olmuyor. Ben kimsenin adamı olmadım. Ne Şenol’un, ne Ahmet’in ne Mehmet’in. 36 yaşındayım. Ayrılmak gerekiyorsa bırakırım” diye konuştu.

hollanda-maglubiyeti-milli-takimi-karistirdi-919097-1.

ŞENOL GÜNEŞ: ŞEYTANİ UYUM

Ulusal Ekip Teknik Direktörü Şenol Güneş, maçın ardından yaptığı açıklamada, “Yanılıyorsam, kusur da benimdir. Bunu oyuncuya yüklemeyi dürüst bulmam. Ahenk bundan böyle şeytani armoni olmuş. Ben bu sonuçları alarak şeytanca düzeni bozabilirdim” ifadelerini kullandı.

Güneş’in açıklamasında kullandığı “şeytanca harmoni” ifadesinin hem Ersin Düzen’e keza de kamuoyunda ‘şeytan’ lakabıyla aşina Rıdvan Dilmen’e gönderme olarak yorumlandı.

Basın toplantısında da açıklamalarda yer alan Güneş, “Bugün 11 puanda kaldık. Oyuncuların gayretinden, iyi niyetinden katiyen şüphem yok. Cesur olmalarını hiç kaybetmesinler, yeniden başaracaklardır, dört maçı kazanıp da başarabilirler. Ekip olarak halkımızın bizden beklentisi vardı, onlara karşı kendimizi mahcup hissediyoruz. Saha içinde yönetim ve bana bağırmalar oldu. Seyircinin bağırması normal fakat yönetimin bu konuyla hiç ilgisi değil. Idare bugüne dek her türlü desteği verdi. Özellikle başkan, onun namına da üzgünüm. Burada tek sorumluluk sahibi benim, seçimleri yapan benim, başarısızlık da benimdir” dedi.

Bir gazetecinin “Ulusal takımdaki geleceğinizle ilgili bir karar alacak mısınız?” sorusuna, “Kararı saha içinde aldık, hatalı yaptık. Seçim olarak. Başarıyı yakalayamadık. Bundan sonra alacağım karar, şu an alacağım bir karar değil, alınca açıklarım zaten” yanıtını verdi.

İSTİFA SORUSUNA YANIT

Güneş, “İstifa etmeyi mi düşünüyorsunuz? Yoksa kadroda radikal değişiklikler mi yapacaksınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Ne yapacağımla ilgili konuşurum fakat sahaya çıktığımda istifa diye bağırıyorlarsa, bir seneden beri ücret ve ‘Git ne vakit gideceksin’ diye bağırılıyorsa bunun Türk futboluna faydası yok. Sahaya çıkan yönetim yok. Bir uyum var Türkiye’de. Alırken yalvarıyorsun, aldıktan sonradan hakaret ediyorsun. Bu, dürüst değil. Sahadaki oyuncu sorumluluktan kaçacak duruma düşüyorsa o zaman baskıyı kendimiz oluşturuyoruz. O Kadar bir hava hissediyorum. Biz iki maç kazanınca çok iyi dedik, bir maç kaybettik fena olduk. Bir hoca da gelse bu sistemin dürüst olmadığını söylüyorum. Kararı alırken çalıştığınız kurum var, onunla konuşup karar alırsınız. Şu lahza görünen tablo iyi bir tablo yok. Mutlu değilim huzursuzum, kahredici bir netice. Bu kadroya inancım var, ben başaramadığımı düşünüyorum lakin buna sahip çıkmak taviz atamak değil, yok etmek zorlama altına almak dürüst yok. Bugünkü maçı kaybettik, başında da ben vardım.”

hollanda-maglubiyeti-milli-takimi-karistirdi-919096-1.

“BEN SEVİNEREK GELDİM FAKAT BANA YALVARDILAR”

“Kendi şahsımla ilgili niçin bir senedir maaşlar anlatıldı, neden atak oldu, onu bilmiyorum” diyen Güneş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Harmoni böyle mi, şeytanlık mı var, başka bir şey mi var? Bilmiyorum oysa. Onları güldürdüm, o da benim hatam. Üzgünüm. Niye anlatıyorum bunları, bana olsun lakin ben gittiğim süre gelen birine olmasın. Lucescu bu arada kovmak isteyenler, bana gelirken yalvaranlar 6 ay daha sonra suçlamaya başlıyorsa düzende bir yanlış var. Ben bir bedel öderken bir us devrimi olsun isterim. Ben yalvararak gelmedim, sevinerek geldim lakin bana yalvardıklarını düşünüyorum. Bir sene önceden bir takım şeyleri oluşturup sonuçla bunu cesaretlendirmek doğru değil, ben kaybettim ülkenin kaybı olsun istemem. Maaşımın bugüne dek neden konuşulduğunu anlamış değilim. Beni sevmeyebilirsin ama milli ekip antrenörü olarak rakam gösterilmesinden yanayım. Bunun kampanyasını yapıp ardından bir şey yok gibi yapılmasını içten bulmam. Bizim gidişimizle beraber bu işler daha ahenkli olsun istiyorum. Biz sonsuz burada değiliz zaten.”

Şenol Güneş’in açıklamasını yorumlayan Rıdvan Dilmen ise, “Hakaret yahut, kimse kimsenin ekmeğiyle oynamıyorsa, tenkit olacak” dedi. Dilmen, “Hocaya teşekkür ederim, bize ‘Şeytan’ diyor ya bir takım güruhlar… Bizle alakası olmadığını anlattı öğretmen” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın