Hint kriket takımının ve dördüncü vuruş vuruşlarındaki bowlingin nesi var?


3 Temmuz 2022, Edgbaston. Hint kriket takımı, İngiltere’yi 284 puanla kaçırdı ve bu süreçte 132 sayı önde olmayı başardı. Bu maçtan önce, Hint kriket takımının ev sahibinin agresif kriket markasına karşı nasıl mücadele edebileceğine dair mırıltılar vardı. İlk vuruştan kanıt olsa da, gerçeklerden daha uzak görünmüyordu.

Üçüncü günün sonunda, Hint kriket takımı 257 koşu önde var, yani 120 koşu için son yedi kalesini kaybetseler bile, oynayabilecekleri sağlıklı bir dördüncü vuruşa sahipler. Bu arada, böyle bir hedef, İngiltere tarafından Test kriketinde hiç kovalanmadı. Hindistan da çok nadiren, son vuruşlarda muhalif tarafların 300’den fazla avlanmasına izin veriyor.

Yani, birçok farklı bakış açısından, oyun Hint kriket takımının kaybedeceği gibi görünüyor. Açıkça İngiltere’nin ‘Bazball’ versiyonuyla karşılaşmaları gerekiyor, ancak Jasprit Bumrah, Mohammad Shami ve Mohammed Siraj’ın Hindistan’ın sorumluluğunu üstlenmesiyle, işi bitirecekleri beklentisi var.

Ama sonra işler armut şeklinde gitmeye başlar.

Shami kaselerinin üçüncü topunu Alex Lees çitlere kadar hackledi. Sınır o kadar önemli değil. İngiltere’ye dört tur atıyor ama Lees’in pistte yürümesi ve gey teslimiyetle sallanması Hindistan’ı şaşırtıyor.

2021’in başından beri Test kriketinde sefil bir koşuya katlanan Zak Crawley, diğer uçta da kendine güveni arttı. Genellikle kenarları çıkaran sürücüler, artık ekstra kapak sayesinde yarasanın ortasından cızırdayarak çıkıyor. Hint kriket takımının toparlanması için 20’ye yakın fazla sürdüğünü bile iddia edebilirsiniz.

Ancak top değişikliği şans değişikliği getirir. Bumrah kanala bir top atıyor ve onu sert bir şekilde geri atıyor ve bu sırada Crawley’nin kütüğünü sallıyor. Hint kriket takımı kaptanı Post Tea, sihrini örmeye devam ediyor ve Ollie Pope’u bir başka mükemmel teslimatla açıklıyor. Joe Root daha sonra Lees’i var olmayan bir single için çağırır ve İngiltere, kontrolü elinde tutmaktan aniden baskı altına girer.

Bu arada Hint kriket takımı kulaktan kulağa sırıtıyor. Virat Kohli yarın yokmuş gibi kutluyor. Bumrah’ın kuyruğu kalktı. Shami, her zaman olması gerektiği gibi konuşmayı başarıyor. İngiltere’nin kazanmak için hala 269 koşuya ihtiyacı varken, Hindistan’ın yükselişte taraf olduğuna dair hiçbir şüphe yok.

En azından Jonny Bairstow ve Root meseleleri kendi ellerine alana kadar.

Hint kriket takımı dördüncü vuruşta 378’i savunmayı başaramadı

İlk bakışta Hindistan’ın İngiltere’den üstün olduğunu söylemek çok cezbedici olurdu. Bir dereceye kadar Edgbaston’daydılar. Hintli bir bakış açısına göre, bu, maçın kontrolünde görünmelerine rağmen, bu yıl dördüncü istekada toplam savunmayı üçüncü kez başaramadılar.

Johannesburg’da Güney Afrika’ya karşı savunmaları gereken 240 kişi vardı. Ellerinde birinci sınıf bir bowling atağı vardı ama tam da önemli olduğu anda bocaladılar. Proteas, Dean Elgar’ın başrolde olduğu, her seferinde 3.5’ten fazla sayı yaparak bu hedefe ulaştı.

Bir oyun sonra, Güney Afrika dozu tekrarladı. Elgar ön planda değildi ama Keegan Petersen öyleydi. Proteas, üst üste 3.33 koşuda puan aldı ve 212 koşu hedefini rahatça kovaladı. Hint kriket takımı da Centurion’da liderliğe yükselmesine rağmen bu seriyi kaybetti.

Edgbaston’da çok benzer bir şey oldu. Hint kriket takımının savunması gereken 378 koşusu vardı, ancak bunu başaramadı. İngiltere, her turda 5’in biraz altında tur attı ve Hindistan’ı alışık olmadıkları bir baskı altına soktu.

Birkaç başka lanet olası desen de var. Tüm bu maçlarda Hint kriket takımı avantajlı pozisyonlar elde etti. Yine de her seferinde, oyunu ensesinden tutmaktan korkuyor gibiydiler.

Cape Town’da, Petersen’in işlemleri dikte etmesine izin verdiler. Johannesburg’da Elgar’ı bombaladılar ama Güney Afrika yine de kendilerini önde tutmak için yeterli sınırı elde etmeyi başardı. Ve Birmingham’da, Hint kriket takımı, bir nedenden dolayı, İngiltere 200’den fazla koşuya ihtiyaç duyduğunda bile koşu skoru moduna girdi. Sadece tarlaları yaymakla kalmadılar, aynı zamanda Ravindra Jadeja’yı savunma seçeneği olarak da kullandılar.

Bu inanılmaz bir kaçış-kovalamaca. Aferin, İngiltere. Seri Çekilmiş. Ancak SA’daki son birkaç Test de akla geliyor… her iki Testte de telaşsız kovalamacaları yönettiler…

İlk tepki, bunu küçümsemek ve Edgbaston’daki Test kriketinde ilk kez kaptanlık yapan Bumrah’ın bir numarayı kaçırdığını öne sürmek olabilir. Ancak, bu, kimin sorumlu olduğuna bakılmaksızın, Hint kriketine nüfuz etmiş bir konudur. Bu oyunlarda üç farklı kaptanları vardı (Cape Town’da Kohli, Johannesburg’da KL Rahul ve Edgbaston’da Bumrah). Dolayısıyla taktiklerin farklı olması kaçınılmazdır. Sonuç yine de olmadı.

Belki o zaman Hindistan, Umesh Yadav’ın benzeri birini özlüyor – koşuları sızdırabilen ama oyunu bozabilen biri. 21. yüzyılda, Umesh, bir Test maçının üçüncü ve dördüncü vuruşunda (en az 50 küçük kapı) dokuzuncu en iyi vuruş oranına (45) sahiptir. Zaferler hakkında konuşurken Umesh altıncı (38.1) – sadece Dale Steyn, Kagiso Rabada, Keshav Maharaj, Moeen Ali ve Shami’nin arkasında.

Veya Hint kriket takımının yeterince cesur olmaması durumu olabilir. Kendilerini oyunun kazanılabileceği durumlara soktular. Ancak rakibin oyuna geri dönmesine izin vererek, neredeyse her zaman bunu hesaba katmadılar. Ayrıca zaman zaman aşırı istekli davrandılar, çoğu zaman rakibe hızlı koşular hediye ettiler ve yarışmanın ivmesini tersine çevirdiler.

Bununla birlikte, endişe verici olan kısım, bunun Hindistan’ın kriket tarihinin büyük bir bölümü için bir tema olmamasıdır. Oldukça sık, hedefleri savunmayı başardılar. Ayrıca tahtada koşarken yenmeleri çok zor oldu. Ancak bu, 2022’de denizaşırı ülkelerde izledikleri bir anlatı değil.

Arka arkaya üç engele çarpmış olabilirler. Veya, zihniyetin ve algılanan saldırganlık eksikliğinin daha büyük endişe nedenleri haline geldiği çok daha derin bir rahatsızlık olabilir. Her ne ise, Hint kriket takımına ve dördüncü vuruştaki bowlingine ne olduğunu sorgulamanıza neden oluyor.

Edgbaston’da oyunun bu kadar sürüklenmesine asla izin vermemeliydiler. İngiltere iyi oynadı ama Hint kriket takımı asla bu kadar inandırıcı bir şekilde yenilmemeliydi.

En başarılı koşu kovalamacanız için İngiltere’yi tebrik ederiz. Hindistan’ın ele alması gereken birkaç sorunu var, yalnızca en iyi 6 skorlu koşudan Pujara & Pant ve Jadeja harika bir vuruş yapıyor, ancak topa vuran oyuncunun formda olması gerekiyor. Dördüncü devrede bowling oynamak kesinlikle kayıtsızdı. #INDvsENG

Farklı kaptanları denediler ama aynı sonucu aldılar. Farklı muhalefetlere karşı seçmelere aldılar. Yine de aynı sonucu almışlar. Belki o zaman, buna neyin sebep olabileceğini gerçekten anlamanın ve içselleştirmenin zamanı gelmiştir. Hint kriket takımının tarihsel olarak toplamları savunmada kötü olmadığı düşünülürse, bu kolay olmayacak.

Ancak şimdi o bölgeye girmeye çalıştıklarına göre, hızlı bir çözüm saatin ihtiyacı gibi görünüyor. Aksi takdirde, Edgbaston’da üçüncü günün sonunda kriketlerini çevreleyen beklenti, yüksek kaliteli vuruş yapan taraflara karşı dördüncü vuruş hedefini savunmak zorunda kaldıklarında sadece korkuya dönüşecek.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/cricket/eng-vs-ind-2022-what-s-indian-cricket-team-fourth-innings-bowling?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir