“Harika bir top sürme oyuncusu mu? Yani, KEÇİ diyorsun ve o tüm kategorilerde bile harika değil mi?”


LeBron James, sürekli olarak GOAT görüşmelerinin bir parçası. Bazıları onun eşsiz büyüklüğüne yemin ederken, diğerleri oyununda onu kıskanılacak unvandan diskalifiye eden kusurlar görüyor.

Ray Allen, dört kez eski takım arkadaşı MVP, LA Lakers süperstarını gelmiş geçmiş en iyi olarak nitelendiren ateşli bir hayranla aynı fikirde değildi. İşte Allen’ın “Kral James”in neden KEÇİ olarak görülmemesi gerektiğine dair basit argümanı:

“Harika bir serbest atış atıcısı mı? Harika bir 3 sayılık şutör mü? O harika bir top sürme oyuncusu mu? Yani KEÇİ diyorsun ve o tüm kategorilerde harika değil mi?”

Serbest atışlar her zaman James’in zırhında bir delik olmuştur. Kariyerinde %73.4 serbest atış şutçusu ve sezon sonunda da sadece %74.0’ı. Bu alan, eleştirmenlerin 18 kez All-Star’a karşı yaptığı ortak bir argüman.

Skip Bayless, James’in serbest atışlarında amansızca şutunu çekti. Spor programı sunucusu, serbest atışlardan kaçınmak için maçların önemli anlarından kaçtığı varsayılan James’i defalarca çağırıyor.

LeBron James: Tüm zamanların en iyisi. Ama MJ yok. Kobe yok. Gerçek bir öldürme içgüdüsü yok. Debriyaj geni yok. Geç oyun serbest atış yaratıcısı yok.

James ayrıca menzilinin arenaya girdiğinde olduğunu iddia ederdi. Bu doğru olabilir, ancak 3 puanlık mesafeden isabetliliği arzulanan çok şey bırakıyor. Arkın ötesinden kariyerinde %34.6, playofflarda ise %33.7’ye düşüyor.

James’e karşı adil olmak gerekirse, verimsiz olmasına rağmen yıllar içinde aldığı puanlar her zaman tutarlı olmuştur. Hatta 2007-08 sezonunda maç başına 30.0 sayı ortalamasıyla gol kralı oldu.

LeBron James bu gece OKC’ye karşı ve Pazar günkü Denver’daki finalde karşı karşıya gelecek. Sezonu 56 maçta 30.3 sayı ortalamasıyla bitiriyor – gerekli 58 maçı oynayarak skor şampiyonluğuna hak kazanamadı.

Geçen sezonun inanılmaz koşusuna kadar kariyerinde ilk ve tek kez en az 30 sayıya ulaşmıştı. Yaşlanan süperstar, 30,3 sayı ortalaması ile Joel Embiid’in 30,6 sayı ortalamasının ardından ikinci sırada yer aldı. (Ama James, yarışa hak kazanmak için yeterince oyun oynamadı.)

LeBron James hala basketbolun en iyi pasörü.

“En iyi top sürme oyuncusu” James’in özgeçmişinde yok. Ancak, top sürmenin amacı hücumu düzenlemek, potaya gitmek ve takım arkadaşları kurmaksa, ondan daha iyisi yoktur. Bir zamanlar ligde asist lideriydi ve hücumu nasıl kontrol ettiği için kısmen korkuluyor.


Ray Allen, KEÇİ olarak LeBron James yerine Michael Jordan’ı seçti

Ray Allen, Michael Jordan'ı LeBron James'in en iyisi olarak seçti. [Photo: Pippen Ain't Easy]
Ray Allen, Michael Jordan’ı LeBron James’in en iyisi olarak seçti. [Photo: Pippen Ain’t Easy]

Geçen yılın sonlarında, NBA tarihinin en ölümcül şutörlerinden biri ile röportaj yaptı. CBS. Kaçınılmaz olarak, Michael Jordan ve LeBron James arasındaki GOAT tartışması tartışıldı.

İşte “Ray-Ray”in Jordan’ı tüm zamanların en iyi basketbol oyuncusu olarak görmesinin nedeni:

“Bence MJ KEÇİ. LeBron, MJ’nin bir ürünüdür, bu nedenle LeBron’da – DNA’sında – olan şeylerin çoğu Michael’dan gelir. LeBron’un KEÇİ olduğunu söyleyen herkes, bugünün çağında büyüyorlar ve inandıkları şeye, nasıl hissettirdiğine ve onun onlar için ne ifade ettiğine bağlı olarak inanıyorlar ve sorun değil.

“Ama MJ’in oyunu etkileme şekli adamım, ligde bir kontrolü vardı ve durdurulamaz bir oyuncu olduğu için herkesi korkuttu.”

Jerry West, bu olağanüstü güzel oyunun tarihindeki en büyük oyuncunun Michael Jordan olduğunu kabul ediyor.

Buradaki bariz fark, top sürmenin yanı sıra serbest atışları ve 3 sayılık atışları hiç gündeme getirmemesi.

Trifektalara bugünkü kadar önem verilmediği bir dönemde, Havalılığı ortalama %32,7 iken, sezon sonunda %33,2’ye yükseldi. Sadece 1.778 3 sayılık atış yaptı ve 581’e ulaştı. James ise 6.186’ya teşebbüs ederek 2.140’a ulaştı.

Chicago Bulls ikonunun serbest atış çizgisindeki kariyer ortalaması normal sezonda %83,5 ve playofflarda %82.8’dir. MJ’nin büyük oyundaki şöhretinin bir kısmı, bedavaları vurabileceğini bildiği için son atışı yapma konusundaki sarsılmaz arzusuydu.

“Artık 80’lere ve 90’lara hükmedecek kimse yok. Hiç kimse. KD ve LeBron kadar büyük bile değiller… O zamanlar kimseyi domine etmiyorlar.”—@GerçekMikeWilbon https://t.co/sYe0o32rE3

Jordan, tartışmasız James’ten daha iyi top sürme oyuncusuydu, ancak asistlerde ligde asla lider olmadı. Ancak oyun kurucu olarak oynaması istendiğinde, oyun kurma konusunda herkes kadar iyiydi.


Joseph Schiefelbein tarafından düzenlendi
Kaynak : https://www.sportskeeda.com/basketball/news-is-great-dribbler-so-you-re-saying-goat-ain-t-even-great-categories-lebron-james-former-teammate-believe-goat?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir