Hamburg ’un Bursa ’daki futbol okulundaki oyunculara talep yağıyor

Bursa’da çocuklara kapılarını açan HSV Hamburg Futbol Okulları’nda top koşturan kabiliyetli çocuklar diğer kulüpler göre izleniyor ve aktarma noktasında girişimlerde bulunuluyor. Çocukların turnuva ve özel maçlarının tamamı videoya çekilerek, Almanya’ya gönderiliyor. Bursa ve Türkiye’den öteki kulüplerin ilgisini çeken futbolcular olması durumunda da kulüpte eğitimlerin tamamlanması şartı aranıyor. Sadece sahada antrenmanlarla değil, İngilizce dersleri ve diyetisyenler kadar profesyonelleşmesi hedeflenen çocuklar Alman metotları ile yetiştiriliyor. 5-15 yaş arasında bütün çocuklara kapılarını açan HSV Hamburg Futbol Okulu Kaplıkaya Tesisleri’nde çalışmalarını sürekli sürdürüyor.

HSV Hamburg Futbol Okulları Türkiye Direktörü ve Hamburg’un Türkiye’deki resmi Scout’u olan Umut Murçak, “Bursa’da antrenmanlarımız ve eğitimlerimiz devam ediyor. Geçen eğitimlerde yaptığımız hazırlık maçları ve özel turnuvaları izleyen diğer kulüp yetkilileri bazı oyuncular için talepte bulundular. Bunlardan öne çıkan bir takım oyuncularımız oldu. Bu öne çıkan oyuncularımızla yaptığımız eğitimlerle birlikte bu videoları Almanya’ya gönderiyoruz. Çünkü HSV Hamburg bu videoları bizden düzenli şekilde istiyor. Bütün oynanan maçlar videoya çekiliyor” dedi.

Ayrıca bir takım futbolculara kısa zamanda Bursa ilk önce olmak üzere öteki şehirlerin ayrı kulüplerinden de teklifler geldiğini açıklayan Umut Murçak, “Hem Türkiye’de hem de Almanya’da Bundesliga 1. Lig ve Bundesliga 2. Lig takımlarının da içinde bulunduğu bir platform var. Bu havuz içerisinde çocukların videoları paylaşılıyor. Peşine Düşüp Takip edilen çocuklarımız da var. Hali hazırda burada antrenmanda olan çocuklarımız var. Bu çocuklarımızı göndermek için Almanya kulübünün bazı prensipleri var. Bu prensiplerden bir adam başına de birinci kademe eğitimlerinin tamamlanmasıdır. Çocukların her şeyden önce burada bir yabancı dil eğitimi alması gerekiyor. Çünkü çocuk burada dil eğitimini tamamlamadan Almanya’ya gittiğinde iletişim kurmakta güçlük çekiyor. Buradaki müfredat doğrultusunda asgari 8 ay eğitim belirlemek zorundayız. İngilizce açısından bakıldığı zamanda A-1’den A-2’ye geçiş seviyesinde eğitimleri bitip, antrenmanları da tamamlanınca Almanya’daki kamplara ağırlama edilecekler” ifadelerini kullandı.

Real Madrid ve Hırvatistan Milli Takımı’nın yıldızı Luka Modric’e benzetilen 12 yaşındaki Tunç Mehmetoğlu, “Hamburg’da oynuyorum. Öbür kulüplerde de oynadım fakat burasının eğitimi çok daha iyi seviyede. Diğer kulüplerde böyle eğitim almamıştım. Dost ortamımız da fazla güzel. Benim misal aldığım futbolcu Modric. Arkadaşlarım da beni çok pozitif Modric’e benzetiyorlar. her yerde, okulda bile Tunç yerine cümbür cemaat Modric diye sesleniyorlar. Futbol anlamında ve fiziksel olarak benzetiyorlar” dedi.

7 yıldır futbol oynayan Burak Biçer de, daha önce başka kulüplerde oynadığını belirterek, HSV Hamburg’un daha disiplinli olduğunu söyledi. Burada İngilizce derslerinin yanı sıra motivasyonla ve besin ile ilgili de eğitimler aldıklarını vurgulayan Biçer, Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmek istediğini dile getirdi. Bir diğer kabiliyet Utku Öztürk ise 4 yıldır futbol oynadığının altını çizerek, “Örnek aldığım futbolcu Sergio Ramos. HSV Hamburg’ta bölge değiştirmeyi, pas yapmayı, koşu öğreniyorum. İçeride İngilizce derslerimiz oluyor. Hocalarımız bizimle tek tek ilgileniyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın