Güneş’in bunalımı

Ulusal Ekip’ın aldığı fena sonuçlar sonrası Teknik Direktör Şenol Güneş’in takımdaki geleceği kavga konusu. Tecrübeli teknik direktörün yaşadığı sorun çağdaş futbola karşısında kendini yenilemeyen antrenörlerin de bir özeti.

Güneş’in bunalımı

Eren TUTEL

Coen kardeşlerin yönettiği 2007 yapımı No Country for Old Men (İhtiyarlara Yer Değil) filmi emekliliğine yaklaşmış Ed Tom Bell adlı bir şerifin modern dünyaya karşısında yaşadığı yabancılığı anlatır.

İyi bir polis olan Bell gitgide değişen bu dünyada olanlara amaç veremiyordur. Türkiye Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş’in son dönemde yaşadığı problem Bell’in yaşadığı bunalıma bir örnek. Son olarak 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde Hollanda’ya 6-1 mağlup olan kırmızı-beyazlılar, grupta 11 puanla 3’üncü sıraya geriledi.

Maç sonrası açıklamalarda yer alan Şenol Güneş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

FAYDASI YOK AÇIKLAMASI

“Ne yapacağımla ilgili konuşurum ama sahaya çıktığımda istifa diye bağırıyorlarsa, bir seneden beri ücret ve ‘Git ne zaman gideceksin’ diye bağırılıyorsa bunun Türk futboluna faydası değil. Sahaya meydana çıkan idare değil. Bir ahenk var Türkiye’de. Alırken yalvarıyorsun, aldıktan sonradan hakaret ediyorsun. Bu, doğru değil. Sahadaki oyuncu sorumluluktan kaçacak duruma düşüyorsa o zaman baskıyı kendimiz oluşturuyoruz. Öyle bir hava hissediyorum. Biz iki maç kazanınca mükemmel dedik, bir maç kaybettik fena olduk. Bir öğretmen da gelse bu sistemin dürüst olmadığını söylüyorum. Kararı alırken çalıştığınız kurum var, onunla konuşup karar alırsınız. Şu an görünen tablo iyi bir tablo değil. Mutlu değilim huzursuzum, kahredici bir netice. Bu kadroya inancım var, ben başaramadığımı düşünüyorum ama buna sahip çıkmak taviz saptamak değil, yok etmek zorlama altına elde etmek dürüst değil. Bugünkü maçı kaybettik, başında da ben vardım.”

MAAŞI 32 MİLYON TL

Güneş neden ‘başarısız olduk’ çağrıda bulunmak yerine 3 milyon 200 bin avro Türk lirasıyla 32 milyon olan maaşı nedeniyle kendisini eleştirenleri amaç gösterdi. Tecrübeli teknik direktörün aktörlerinden biri olduğu oyun hakkında söyleyeceği bir şey yoktu. Zaten uzun zamandır ne oyunun teorisine ne de pratiğine bir katkıda bulunamıyor Şenol Güneş. Antrenörlükten uzaklaşmış durumda. Bunu Beşiktaş’taki üçüncü sezonundan itibaren yakından peşine düşüp takip edenler de net bir biçimde görüyordu.

Güneş ne 2010-2011 Trabzonspor, ne 2014-2015 Bursaspor ne de 2015-2016’daki Beşiktaş gibi coşku veren takımlar yaratabiliyordu. Herhangi bir meslekte uzun yıllar boyuncu başarılı olmuş birinin böyle bir kriz dönemi yaşaması olağan. Tıpkı filmde Bell’in yaşadığı gibi. Güneş içinde bulunduğu futbol dünyasındaki değişikliği kavrayabilmiş değil. Ayrıca büyük allak bullak keza de ne yapcağını şaşırmış durumda. Hollanda maçı sonrası söylediği şu sözlerde bunu ispatlar nitelikte:

AĞIR SÖZLER

“Harmoni böyle mi, şeytanlık mı var, başka bir şey mi var? Bilmiyorum ki. Onları güldürdüm, o da benim hatam. Üzgünüm. Niye anlatıyorum bunları, bana olsun fakat ben gittiğim vakit gelen birine olmasın. Lucescu bu arada kovmak isteyenler, bana gelirken yalvaranlar 6 ay daha sonra suçlamaya başlıyorsa düzende bir yanlışlık var. Ben bir değer öderken bir akıl devrimi olsun isterim. Ben yalvararak gelmedim, sevinerek geldim fakat bana yalvardıklarını düşünüyorum. Bir sene önceden bir takım şeyleri oluşturup sonuçla bunu teşvik etmek doğru yok, ben kaybettim ülkenin kaybı olsun istemem. Maaşımın bugüne kadar neden konuşulduğunu anlamış değilim. Beni sevmeyebilirsin lakin ulusal takım antrenörü olarak sayı gösterilmesinden yanayım. Bunun kampanyasını yapıp arkasından bir şey yok gibi yapılmasını içten bulmam. Bizim gidişimizle beraber bu işler daha uyumlu olsun istiyorum. Biz baki burada değiliz zaten.”

Yaşadığı krizi maddi verilerle değil, görünmeyen sözlerle tartışan Güneş, ya içinde bulunduğu dünyaya bir şekilde uyum sağlamalı ya da bundan böyle olmadığını kabul etmeli. Huysuz takdirde işler hem onun için ayrıca de ülke futbolu için fazla daha zorlama olacak.

NİHAT ÖZDEMİR’LE ŞENOL GÜNEŞ GÖRÜŞECEK

Milli takımda teknik direktör değişikliği bekleniyor. Güneş, konu ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ile görüşecek.

Yapılacak toplantıdan iki sonuç çıkabilir. Seçeneklerden ilki Başkan Özdemir’in 69 yaşındaki adama görevden alındığını açıklaması. Diğer seçenek ise Güneş’in istifasını sunması. Türkiye’deki ikinci dönemine 2019 Mart ayında başlayan Şenol Güneş’in sözleşmesi 2022 Haziran ayında sona erecekti. Güneş, 2000-2004 yılları aralarında da Ulusal Takım teknik direktörlüğü yaptı. Kırmızı-beyazlı, Şenol Güneş teknik direktörlüğünde 82 maça çıktı. Bu karşılaşmaların 38’inden başarı ile ayrılan Türkiye, 23 kez berabere kalırken, 21 bozgun yaşadı.

Yorum yapın