Gopakumar Sudhakaran, Satranç Olimpiyatı için Baş Hakem Yardımcısı olarak atanan ilk Hintli oldu


Uluslararası Hakem Gopakumar Sudhakaran, 44. Satranç Olimpiyatı için Baş Hakem Yardımcılığına atandı.

Gopakumar Sudhakaran, dünyanın en büyük satranç etkinliğinde bu prestijli ve sorumlu göreve aday gösterilen ilk Hintli oldu.

Daha önce, bir hakem olarak Gopakumar, üç Olimpiyatın yanı sıra Dünya Gençlik Şampiyonalarında ve çok sayıda Grandmaster etkinliğinde görev yaptı. Gopakumar, diğer en iyi satranç etkinliklerinin yanı sıra Commonwealth Şampiyonalarında ve Asya etkinliklerinde de görev yaptı.

“Söyleyebileceğim tek şey, Hava Kuvvetlerinin beni bugün olduğum kişi yaptığı. İlgimi çekmeye beni teşvik ettiği için Bharat Singh Chauhan’a (Olimpiyat Direktörü) minnettarım. Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal J. Rajendra’ya ve Hava Kuvvetleri Spor Kontrol Kurulu’na çok ihtiyaç duyulan desteği sağladıkları için ve ayrıca eşime de müteşekkirim,” dedi Gopakumar.

41 yaşındaki Gopakumar, bu yılın başlarında Varşova’da düzenlenen World Rapids ve Blitz etkinliğinde Fair Play Subayı olarak yargılanan, mesleği Hava Kuvvetleri subayıdır.

Hakem Gopakumar, Chennai’deki prestijli etkinliğin 44. baskısında görev yapacak

Yaklaşan 44. Satranç Olimpiyatı’nın 28 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri ​​arasında Chennai yakınlarındaki Mahabalipuram’da gerçekleşmesi planlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından en iyi oyuncular, Chennai’deki iki hafta sürecek Satranç Olimpiyatında en iyi dereceler için yarışacak.

Gopakumar’ın satranca olan sevgisi, 12 yaş altı Kerala şampiyonu olduktan sonra başladı. 1996 yılında, 15 yaşındaki çocuk, hakem babasına acil bir iş verildikten sonra memleketindeki yerel bir turnuvada eşleştirmeyi devraldı ve bu tesadüfi başlatma hayatını devraldı.

Gopakumar ayrıca Hava Kuvvetlerinde sırasıyla 3000 m engelli koşu ve kros yarışında kendi adına altın ve gümüş madalyaya sahiptir. Halen Hindistan Atletizm Federasyonu için nitelikli bir Teknik Yetkilidir.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/chess/news-gopakumar-sudhakaran-becomes-first-indian-appointed-deputy-chief-arbiter-chess-olympiad?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın

SMM Panel