Giovanni van Bronckhorst: Rangers menajerinin görevdeki ilk yılında yaşadığı inişler ve çıkışlar | Futbol Haberleri


Giovanni van Bronckhorst, tam olarak bir yıl önce 12 aydır inişli çıkışlı bir süreçte Rangers’ın başına geçti.

Hollandalı oyuncu ilk sezonunda takımı Avrupa Ligi finaline ve İskoç Kupası zaferine taşıdı, ancak İskoç Premiership unvanını koruyamadı.

Daha sonra, bu sezon Rangers’ı Şampiyonlar Ligi’ne götürdü ve burada tarihteki en kötü grup aşaması mücadelesini kaydettiler, Celtic ise sadece 15 maçın ardından 2022-23 şampiyonluk yarışında dokuz puan farkla ilerledi.

Dünya Kupası tatili öncesi Van Bronckhorst konuştu münhasıran ile Gökyüzü Spor Haberleri Ibrox’ta görev yaptığı ilk 12 ayı düşünmek için…

Ibrox’ta yönetici olarak kapıdan içeri girdiğiniz ilk günle ilgili anılarınız neler?

Giovanni van Bronckhorst, Rangers koçluk ekibiyle birlikte
Resim:
Van Bronckhorst, Rangers koçluk ekibiyle birlikte

Benim için gurur verici bir hatıra. Oldukça yoğun bir hafta olmuştu çünkü bir önceki hafta geleceğinizin ne olacağı hakkında hiçbir fikriniz yoktu. Beş gün sonra sözleşmeyi imzalamak için Glasgow’a giden bir uçağa biniyorsunuz. Ibrox’ta attığım ilk adımlardan gerçekten çok keyif aldım çünkü bu güzel kulüple olan geçmişim nedeniyle antrenman sahasında takımla çalışmaya başlamak benim için çok güzel bir andı.

İlk haftalarda ayağa kalktığınızdan ve koştuğunuzdan emin olmak için neye odaklandınız?

Resim:
Van Bronckhorst, görevdeki ilk günlerinde antrenmanlarda pek değişmedi.

Hibs’e karşı oynadığımız yarı finalde takımın sonuçtan gerçekten memnun olmadığını gördüm, ancak o zamanlar sahip olduğumuz ve hala sahip olduğumuz kaliteyi görebiliyordum. Oyuncuları zorlamaya devam ettiğimizden emin olduk. Teknik olarak küçük şeyleri değiştirdik, tüm kurulumu değiştiremedik. Bence oyuncular değişime açıktı ve tabii ki bu, kazandığınız zaman yardımcı oluyor.

İlk hata Aberdeen’e karşıydı – o noktada düşünceleriniz nelerdi?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Geçen sezon Aberdeen ve Rangers arasında oynanan İskoç Premiership maçından öne çıkanlar

Kış tatilinden önceki son maçlarda Aberdeen ve Celtic ile oynayacaktık, sonra tatili yeniden ayarladılar ve daha sonra oynamak zorunda kaldık. O an en iyi futbolumuzu oynuyorduk ve devam etmek istiyorduk. Stadyumları dolduramadığımız dönemde Covid’in bu halinden dolayı devam etmek isteyen bir iki kulüp vardı. Bu bizim kararımız değildi ama yine de Aberdeen’de berabere kaldık ve Celtic’e karşı kötü bir sonuçla döndük.

Celtic Park’taki yenilgi ne kadar zordu?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Celtic, İskoçya Premiership’te Rangers’ı geçerken geçen sezonun Old Firm’ının öne çıkanları

Çok zordu çünkü bizim için büyük bir kayıptı. Ayrıca, kaybettiğimiz yol. Hiç iyi oynamadığımız bir maçtı, çok gergin başladık ve erken gollere mal oldu ve bundan sonra toparlanmak her zaman zor olacak.

Şimdiye kadarki en zor gün hangisiydi?

Kit adamı Jimmy Bell, 30 yılı aşkın bir süredir Rangers'taydı.
Resim:
Kit adamı Jimmy Bell, 30 yılı aşkın bir süredir Rangers’taydı

En zor günüm, Leipzig’den iki gün önce, Jimmy’nin (Bell) öldüğünü söylemek için saat 6’da evde arandığımız gündü. Buraya gelmek zorundaydık ve takımı kulüp tarihinin en büyük maçlarından birine hazırlamak yerine yasta olduğumuz bir gün geçirdik ve herkes bu haberlerle yıkıldı.

Rangers, Jimmy Bell'in ölümünden günler sonra Leipzig'i yenerek Avrupa Ligi finaline yükseldi
Resim:
Rangers, Jimmy Bell’in ölümünden günler sonra Leipzig’i yenerek Avrupa Ligi finaline ulaştı

Oyun nedeniyle herkesin pozitif enerjiyle ve canlılıkla geldiğini ve ne olacağını görebiliyordunuz, sonra bir anda, patlama, her şeyin değiştiğini görebiliyordunuz. Herkes aynı şeyi hissetti. Bu, bir teknik direktör ve buradaki menajer olarak yaşadığım açık ara en zor an.

Sezon sonunu nasıl karşıladınız? Ligde hayal kırıklığı, ardından Avrupa Ligi finali ve İskoç Kupası finali arasında hokkabazlık yapmanız gerekir.

Korucular'  Borna Barışic, Rangers'la el sıkışıyor  baş antrenör Giovanni van Bronckhorst, 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü İspanya'nın Sevilla kentindeki Ramon Sanchez Pizjuan stadyumunda Eintracht Frankfurt ile Rangers FC arasında oynanan Avrupa Ligi final futbol maçında değiştirildikten sonra.
Resim:
Rangers, Avrupa Ligi finalini Eintracht Frankfurt’a penaltılarla kaybetti.

Ligde mesafe vardı ama yine de maçlarımızı kazanmamız gerekiyordu. Tabii ki bazı oyuncuları rotasyona tabi tuttum çünkü final için taze olmaları gerekiyordu ve tabii ki kupa için çünkü onlar bizim için iki önemli andı.

Rangers, Hearts'ı yenerek İskoç Kupası'nı kazandıktan sonra kutlama yapıyor
Resim:
Rangers, 2009’dan beri ilk kez İskoç Kupası’nı kazandı

Avrupa Ligi finalini oynamak ve finali kazanamamanın hayal kırıklığını yaşamak, ardından iki gün sonra Hampden’da Hearts’a karşı oynamak için hazır olmak zordu. Sezonu İskoç Kupası’nı kazanmak için olumlu bir anla tamamladık.

Bu sezon özellikle Avrupa’da zor günler geçirdiniz, bunlar büyük resme zarar veriyor mu?

Mo Salah, Şampiyonlar Ligi'nde Rangers'ta Liverpool adına ikinci yarıda hat-trick yapmak için yedek kulübesinden çıktı.
Resim:
Rangers, Şampiyonlar Ligi grup aşamasındaki her maçını kaybeden Liverpool’a 7-1 mağlup oldu.

Görmek istediğimiz bu değildi. Fiziksel olarak alışık olduğumuzdan çok daha yüksek bir seviyede oynamak zorundaydık ve tabii ki Napoli, Liverpool ve Ajax’a karşı oynadığınızda ve maçları kaybettiğinizde zihinsel enerjiniz de etkilenir. Bu normaldir, çünkü hepimiz insanız ve bir aksilik ya da hayal kırıklığı yaşadığınızda bu, sağlığınızı etkileyecektir. Bunlar bizim için zor olan şeyler ve ayrıca Dünya Kupası nedeniyle maçları daha kısa sürede oynamak zorunda kaldık. Çok talepkardı.

Geriye dönüp baktığınızda, yaz aylarında sizi harekete geçirmek için yeterince şey yapıldığını düşünüyor musunuz?

Glasgow, İskoçya - 17 Eylül: Rangers'  Antonio Colak, 17 Eylül 2022'de Glasgow, İskoçya'da Ibrox Stadyumu'nda Rangers ile Dundee United arasında oynanan çocuk oyuncağı Premiership maçında skoru 1-0'a getirmeyi kutluyor.  (Fotoğraf: Alan Harvey / SNS Group)
Resim:
Antonio Colak yazın yedi transferinden biriydi

Sözleşmesi biten veya kiralık olan bazı oyuncuları kaybettik ve bazı oyuncular hamle yaptı. Joe Aribo ve Calvin Bassey kariyerlerinde sonraki adımlarını gerçekten çok iyi attılar ve ardından yeni oyuncular eklemek zorunda kaldık. Ödevimizi yaptık, potansiyel yeni oyuncuların bir listesini yaptık ve işte o zaman başlıyor. Bu oyuncu mevcut mu? Onlara sahip olabilir miyiz? Finansal olarak oyuncu almak mümkün mü? Sahip olduğunuz dinamik olan her pencerede, oyuncuları dahil etmek için her şeyi yapıyorsunuz. Yedi yeni oyuncumuz vardı ve bazıları gerçekten iyi başladı, bazılarının daha fazla zamana ihtiyacı var.

Korucular'  Tom Lawrence
Resim:
Tom Lawrence sakatlığı nedeniyle Dünya Kupası sonrasına kadar yok.

Bence bu her zaman yeni oyuncular için aynı çünkü farklı geçmişlerden ve farklı ülkelerden geliyorlar. Sonunda istediğimiz Şampiyonlar Ligi’ne ulaşmaktı ve bunu başardık. Tabii ki, sakatlıklarla yaşayacağımız birçok sorunu öngörmedik.

Bu şimdi senin takımın gibi mi geliyor? Ekip sayfasına baktığınızda, siz geldiğinizden beri pek fazla gelen yok.

Korucular'  Allan McGregor ve James Tavernier, Napoli'deki mağlubiyetten dolayı hüsrana uğramış görünüyor
Resim:
Allan McGregor ve James Tavernier, Rangers’ın en uzun süre görev yapan oyuncularından ikisi.

Takımdaki her oyuncu benim oyuncum. Bu, yeni oyuncular almam gerektiği anlamına gelmiyor, o zaman bu benim takımım. Bu benim işim değil. O kapıdan girdiğim andan itibaren bunlar benim oyuncularım ve ben de oyuncularla çalışıyorum. Bazen gidiyorsun ve bir şeyleri değiştiriyorsun çünkü oyuncuların sözleşmesi bitiyor ya da onları satıyoruz ve kadroyu yenilememiz gerekiyor ama her oyuncu benim oyuncum. ‘Bu benim kadrom değil’ denmesi hoşuma gitmiyor, bu benim kadrom.

Yazın bir çok oyuncunun sözleşmesi bitiyor. Değişiklikler Ocak ayında mı başlayacak yoksa yeniden yapılanma yazın mı başlayacak?

Alfredo Morelos, Aberdeen'e karşı Rangers'a 4-1 yaptı
Resim:
Alfredo Morelos, sezon sonunda sözleşmesi biten 11 Rangers oyuncusu arasında yer alıyor.

Neredeyse her gün Ross (Wilson) ile konuşuyorum ve pencere yaklaştığında takımımın nasıl olduğunu görmemiz gerekiyor. Her pencerede, pencereyi başladığınızdan daha güçlü bitirdiğinizden emin olmalısınız. Neyin mümkün olduğunu ve neler yapabileceğimizi görebilirsiniz. Her zaman daha iyi bir kadro istiyoruz.

Birinci yıldan keyif aldınız mı?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Giovanni van Bronckhorst’un Rangers’daki işi giderek artan bir baskı altındayken, kulüpten sorumlu olduğu dönemdeki bazı iniş çıkışlara bir bakın.

Tabii ki birinci yıldan keyif aldım. Genel olarak burada olduğum her dakikadan keyif aldım. Tıpkı hayatta olduğu gibi, kötü anlarınız ve iyi anlarınız, zor anlarınız ve yüksek anlarınız olur. Koca bir yıl böyle geçti ve bu futbol kulübünün menajeri olduğum için çok mutluyum ve minnettarım.

Rangers’ı Sky Sports ile takip edin

Sky Sports web sitesi ve uygulamasındaki canlı bloglarımızla bu sezon Scottish Premiership’teki her Rangers maçını takip edin ve maç özetlerini ücretsiz izle.

En yeni Rangers’ı ister misiniz? yer imlerine ekleyin Rangers haber sayfasıödeme Rangers fikstürü ve Rangers’ın son sonuçlarıizlemek Rangers’ın golleri ve videosutakip et İskoç Premier Ligi tablosu ve hangi Rangers oyunlarının geleceğini görün Sky Sports’ta canlı yayın.

Tüm bunları ve daha fazlasını – doğrudan telefonunuza gönderilen bildirimler dahil – indirerek edinin. Sky Sports Scores uygulaması ve Rangers’ı favori takımınız olarak ayarlamak.
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12749479/giovanni-van-bronckhorst-rangers-managers-highs-and-lows-during-first-year-in-charge

SMM Panel PDF Kitap indir