Genç hakem kanseri yendi sahalara döndü

Ankara İl Hakemi olarak görev yapan 23 yaşındaki Emrehan Efe Akdoğan’a Şubat ayında orta yutak kanseri teşhisi konuldu. 9 ay süren tedavi sonunda kanseri yenen Akdoğan, geçen hafta İl Hakem Kurulu tarafından yapılan fiziksel testi de geçerek birincil maçını yönetti.

19 Mayıs Dış Sahalarda oynanan U18 Eser Spor-Yenimahalle Belediyespor maçında görevlendirilen Emrehan Efe Akdoğan, yaptığı açıklamada, “1 buçuk yıl sonra sahalara dönmek mükemmel bir şey. Onun mutluluğu var üzerimde. bundan başka o baskı süreçten daha sonra dönebilmek şahane sevinç verici” dedi.

“OCAK AYINDA ORTA YUTAK KANSERİNE YAKALANDIM”
2017 yılında hakemliğe başlayan Hukuk Fakültesi mezunu Emrehan Efe Akdoğan, “Ocak ayında kansere yakalandım ve kanser tedavisi görmeye başladım. 21 Mayıs’ta tedavim bitti. İlk kontrolüm 21 Eylül’de olmuştu. Kuvvet bir süreçti. Bu süreçten sonra hakemliğe dönmek koskocoman destekler ister. Bu desteklerle, bahşedilen emeklerle beraber çok şükür sahalara dönebildim” diye konuştu.

“9 AYLIK KUVVET BİR TEDAVİ SÜRECİ YAŞADIM”
Emrehan Efe Akdoğan, şiddet bir işlem yaşadığının altını çizerek, “Bugün benim tedaviden sonraki birincil maçım ve sahalara dönebildiğim için fazla mutluyum. Fazla güç bir süreçten geçtim çünkü 6 aylık basit bir işlem yok. üstelik onun 3 ay öncesi var, hastalığın teşhisinin konulduğu bir işlem. En son maçıma 2020 yılının Şubat ayında çıkmıştım. Tam 1 buçuk sene daha sonra ilk kere yeşil sahalarda hakem olarak tahsis aldım. Çok mutluyum, bana bu görevi veren İl Hakem Kurulu’na fazla teşekkür ediyorum. Beni desteklediler. Hastalıkta moral, motivasyon fazla kayda değer. Hep yanımda olan insanlara fazla teşekkür ediyorum. Onların verdikleri destekle ben bu sahalara dönebildim. 1 buçuk sene daha sonra sahalara dönmek muhteşem bir şey. Onun mutluluğu var üzerimde. diğer taraftan o zor süreçten sonra dönebilmek şahane mutluluk verici. Ne dek mutlu olduğumu anlatamıyorum, duygularımı ifade edemiyorum. Ola Ki karoser dilimden, belki gözlerimden anlaşılabilir” ifadelerini kullandı.

“HASTALARA TEK SÖYLEYECEĞİM; MORAL VE MOTİVASYON ÇOK ÖNEMLİ”
Hastalara mesaj veren genç hakem, kanseri yenmesinin en büyük nedeninin moral motivasyon olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Psikolojik olarak çare sürecinden sonra sahalara dönmek fazla şiddet. Çünkü fazla zor bir çare. üstelik ben genç ve sporcu olduğum için bana daha güç bir çare uyguladılar daha çabuk dönebilmem için. Bütün hastalara en önemlisi moral diyorum. Eğer moral motivasyonu yüksek tutarsan, ben 1 ay gibi kısa bir sürede çok ivedi toparladım. Tedavimden 1 buçuk ay sonradan koşulara başladım. Ben çare döneminde şahane zayıflamıştım, ağır ilaçlar aldığım halde moral motivasyonumu yüksek tuttum. ‘Ben yapacağım’ dedim. Bütün hastaların bunu kafasına sokması gerekli. ‘Yapacağım, döneceğim’ demeli. Ben ne vakit pes etmeye kalksam yanımdaki ahali ‘yapacaksın’ dedikleri için süreç daha kısa sürdü. Tüm hastalara bunu öğüt ediyorum, moral motivasyon.”

Yorum yapın