Genç futbolcular sahipsiz kaldı

Pandeminin başından bu yanlamasına sahaya adım atamayan 18 yaş altı futbolcuları problemli bir işlem bekliyor. Bir buçuk takvim aradan sonradan antrenmanlara başlayan oyuncular için yeni risk ligde kapanan yaş grupları.

Genç futbolcular sahipsiz kaldı

Berkay SAĞOL

Parlayacakları yaşta antrenman yapamayan, sahalardan, spor salonlarına adım deha atamayan genç sporcular, bir buçuk yılı evde geçirdikten sonradan yeni problemle aleyhinde karşıya. Türkiye Futbol Federasyonu’na belirtilen kayıtlı futbol kulübü sayısı 5 bin 751. Bu futbol kulüplerinden 145 tanesi profesyonelken 5 bin 606’sı ise acemi kulüp statüsünde. Bu kulüplerde her yaş kategorisinde binlerce çocuk Gelişim Ligleri’nde forma giyiyor.

Federasyonun kararıyla Gelişim Ligleri’nde u-13, u-15, u-17 ve u-19 ligleri kapatıldı. Bu kararla beraber bu sene 2005, 2007 ve 2009 yıllarında doğan çocukların maç yapma şansı olmayacak. İzmir’de yer alan Güzeltepespor antrenörlerinden Şahverdi Aydemir, profesyonel takımların altyapılarının büyük zarar gördüğüne dikkat çekti:

“u-13, u-15, u-17 ve u-19 ligleri kapatıldı. u-19 yaş grubunu, u-18 ligi olduğu için azıcık telafi edebildik fakat bunu bizim gibi küçük kulüpler yapabiliyor. Daha büyük kurumsal takımlar, profesyonel takımların altyapıları büyük zarar fark etti. Çünkü orada her yaş grubunun zaten tam kadro takımı var. Şu Anda o oyuncular nereye kaydırılacak? Yer değil. Arada kalan yaş grupları için bir kota var lakin fazla az. Örneğin biz altyapıya direkt rekabetçi yok, yetiştirici olarak baktığımız için çocukların gelişimine yük veriyoruz ve bu kotayı kullanacağız ama her kulübün durumu benzer yok. veya cümbür cemaat bizim gibi düşünmüyor.”

genc-futbolcular-sahipsiz-kaldi-924947-1.
Antrenör Şahverdi Aydemir

Aydemir, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi sebebiyle zaten bir buçuk senedir spordan uzak kalan çocuklar birde bu şekilde darbe vuruluyor. 2005, 2007 ve 2009 doğumlular bu yeni sistemde adamakıllı kayıp. Gelişim liglerinin tamamının oynatılması lazım yahut çocuklar futbolu bırakır. Federasyon bu yanlış kararla futbolu resmen 20 yıl öncesine döndürdü.”

TOP OYNAMAK ELLERİNDEN ALINMAMALI

Altyapılar antrenörlerinden Emrah Umut 11-16 yaş grubu için antrenman ve maç istikrarı daha da önemli olduğunu ve bu kararın hatalı olduğunu vurguladı: “Çocuklar uzun zaman evde kaldı ve döndüklerinde antrenmanlara başlamalarında bile sıkıntı yaşadık. Bir kısmı futbolu bıraktı, bir kısmı ise başladığında fizikleri müsait değildi. Bütün toparlamaya başladılar, 1.5 sene aranın ardındaki ahenkli antrenman yapmaya başladılar lakin bazı yaş gruplarının ligleri kapatıldı. Çocuklar doğal olarak maç yapmak, top oynamak istiyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir çocuğun doğasında oyun var. Bu top oynama güzelliğini çocukların elinden almamak gerekiyor.”

TFF VE BAKANLIK SORUMLULUKTAN KAÇTI

Hem eğitim keza de sportif olarak altyapılara ilgi gösterilmediğini gösteren Buca Gençlerbirliği Spor Kulübü Sportif Direktörü Bedrettin Karadağ, “Maalesef Türkiye’de sporcular 16,17 ve 18 yaşlarında futbolu bırakıyor” dedi ve ekledi: “Çocukları her tarafta sahalara çevirmek için uğraş veriyoruz. Geçen sene sağlık durumu önceliği sebebiyle liglerin oynanmaması anlaşılabilirdi lakin bu sene ekim ayı geldi ve ligler başlamadı.

genc-futbolcular-sahipsiz-kaldi-924948-1.
Antrenör Bedrettin Karadağ

Bu sezonda oynanmazsa 2002, 2003 ve 2004 doğumlu jenerasyonun futbol hayatı tamamen bitecek. Birde kapatılan gelişim ligleri nedeniyle 2005, 2007 ve 2009 doğumlular mağdur oluyor. bununla beraber 2009 jenerasyonu hiç yarım saha oynamadan doğrudan doğruya büyük sahaya geçmiş olacak ve bu da adapte olma konusunda fizik ve mental olarak onları zorlayacak. Maalesef bu süreçte TFF amatörler ve Gelişim Ligleri’yle ilgili yükümlülük olmak istemedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı da bu sorumluluğun altına girmedi. Altyapılar, çocuklar ve antrenörler en ince ayrıntısına kadar sahipsiz kaldı.”

Yorum yapın