Galatasaray’ın eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Galatasaray’ın 35. başkanı Duygun Yarsuvat, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Galatasaray'ın eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

Galatasaray’ın eski başkanı Duygun Yarsuvat, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Yarsuvat, 2014 – 2015 sezonunda sarı kırmızılıların başkanlık görevini yürütmüştü..

5 Ekim 2014 tarihinde yapılan mucizevi genel kurulda 1777 oy alıp rakibi Yüksek Dağ Yalman’a 211 oy fark atarak 35. Galatasaray SK başkanı seçilmişti. Yarsuvat, Galatasaray Spor Kulübü tarihinde en yaşlı seçilmiş başkan olarak kulüp tarihine geçmişti.

DUYGUN YARSUVAT HAKKINDA

Profesör Dr. Duygun Yarsuvat, 18 Ağustos 1937 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

Orta öğrenimini İstanbul, Galatasaray Lisesi’nde (1948-1957) tamamladıktan daha sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1961 yılında mezun olmuştur. Benzer sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne muavin olarak atanmıştır. Lisansüstü eğitim çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlamış, 1964 yılında Belçika’da Brüksel Kitle İletişim Araçları Enstitüsü; 1966 yılında Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde devam etmiştir. 1966 yılında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hürriyeti ve İlgili Cinayet Hükümleri” başlıklı teziyle “hukuk doktoru” ünvanını almıştır. 1971 yılında ise aynı Üniversitede “Trafik Suçları Kriminolojisi” isimli Doçentlik tezi, jüri tarafından ittifakla kabul edilerek “doçentlik” payesine yükseltilmiştir. 1978 yılında “Egzersiz Suç Oluşturan Hukuku” başlıklı profesörlük tezi İstanbul Üniversitesi tarafından kabul edilerek, “profesör” ünvanına sahip kılınmıştır.

1967 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk Mastırı; 1978 yılında da İsviçre’de Cenevre Uluslararası Alıştırma Örgütü dahilinde sürdürmüştür.

1971-1997 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki görevi boyunca Canice Hukuku, Kriminoloji ve Ceza Usul Hukuku alanlarında dersler vermiştir. Verdiği dersler aralarında, kriminoloji, cinayet hukuku ve suç oluşturan muhakemesi hukukuna ilave olarak insan hakları hukuku, fikri mülkiyet hukuku, basın hukuku ve bilişim hukuku yer almaktadır. 1983 ve 1986 yılları aralarında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir profesör olarak Ceza Hukuku ve Canice Muhakemesi Hukuku alanlarında ders vermiştir. 1997 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeliği görevine başlamış, 2008 yılına dek aralıksız Suç Oluşturan Hukuku ve Cinayet Muhakemesi Hukuku derslerini bu Üniversitede sürdürmüştür.

Profesör Yarsuvat, 1987-1988 ve 1996-1997 yılları aralarında Türk Canice Kanunu Hazırlama Komisyonu’nda üyelik yapmıştır. 1988 ve 1992 yılları aralarında Avrupa Konseyi Suç Sorunları Komitesi’nde Bilimsel Kriminolojik Konseyi’ne seçilmiş ve bu komitenin 4 yıl üyeliğini yapmıştır.

Akademik çalışmaları yanına Duygun Yarsuvat yönetimle ilgili görevler de yüklenmiş, 1983-1997 yılları aralarında İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Senato Üyesi, Idare Heyeti Üyeliği görevlerini sürdürmüştür.

1997 yılında Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini üstlenmiştir. 2001-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı olarak ödev yapan Profesör Yarsuvat, 2004 yılında Galatasaray Üniversitesi’ne Rektör seçilmiştir (2004-2008).

Profesör Yarsuvat, içinde bulunduğumuz yıla kadar Türk Ceza Hukuku Derneği’nde kurucu aza; Milletlerarası Cinayet Hukuku Derneği’nde ise Yönetim Kurulu üyesi sıfatlarını haizdir.

Profesör Yarsuvat halen Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü öğrencilere canice muhakemesi ve canice hukuku dersleri vermektedir. Profesör Dr. Duygun Yarsuvat’ın birden artı bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce makaleleri bulunmaktadır.

“Association Internationale des Criminologues de Langue Française”, “Association International de Droit Penal (AIDP)”, “Fondation Internationale Pénale et Pénitentiaire”, Türk Ceza Hukuku Derneği isimli kuruluşların üyesi bulunmaktadır.

HUKUK KARİYERİ

Akademik çalışmaları yanında yönetimle ilgili görevler de yüklendi; 1983-1997 yılları aralarında İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi Senato Üyesi, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

1997 Galatasaray Üniversitesi’ne geçti. 2001-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. Erdoğan Teziç’in YÖK başkanlığına atanması üzerine 1 ay dek vekaleten üstlendiği Galatasaray Üniversitesi rektörlüğüne 2004 yılında atandı ve bu görevini 2008 yılına dek sürdürdü.

2010 yılı sonunda İstanbul Barosu göre Türkiye Barolar Birliği delegeliğine seçildi.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ

2 Ekim’de Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı seçimlerine namzet oldu. 25 Ekim 2014 tarihinde yapılan mucizevi genel kurulda 1777 oy alarak rakibi Yüksek Dağ Yalman’a 211 oy fark atarak 35. Galatasaray SK başkanı olmuştur. Galatasaray Spor Kulübü tarihinde en yaşlı seçilmiş başkan olarak kulüp tarihine geçmiştir.

Ansızın pozitif bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce makaleleri bulunmaktadır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır, 6 torunu da vardır.

Yorum yapın