Galatasaray’dan TFF’ye flaş seyirci cevabı!

Türkiye Futbol Federasonu, (TFF) Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi’nde Lokomotiv Moskova’yı ağırlayacağı maç öncesinde tam kapasite seyirci alma kararıyla ilgili açıklamada bulundu. Yapılan duyuruda, “UEFA’nın düzenlediği milletlerarası bir müsabaka olup bütün mesuliyet da organizasyonun düzenleyicisi UEFA’dadır. bu nedenle, Türkiye Futbol Federasyonunun herhangi bir şekilde bu maça müdahil olması ve Galatasaray Spor Kulübüne cinayet vermesi muhtemel değildir” denildi.

GALATASARAY’DAN YANIT GELDİ!
Sarı-kırmızılılar resmi sitesinden, TFF’nin yaptığı seyirci açıklamasına cevap verdi. TFF’nin açıklamasını ‘kamuoyunu yanıltmak’ olarak değerlendiren cevapta, “Kapasite artırma talebimiz TFF kadar kabul görseydi, UEFA göre konuya ilişkin hiç bir aksiyon alınmayacak ve disiplin mekanizması işletilmeyecekti. TFF’nin bugünkü açıklaması, sorumluluktan kurtulmaya ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.” ifadeleri kullanıldı.

Galatasaray’dan yapılan izah etme şu şekilde:
Bir UEFA müsabakası ile ilgili disiplin cezası verme yetkisi UEFA’dadır. UEFA, stadyum kapasitesi aşımı konusunda disiplin sürecini işletirken, UEFA’nın ‘Oyuna Dönüş Protokolü’nün Seyirci Kabulü Başlıklı 13. Maddesi hükümlerine tarafından”, UEFA maçlarında stadyumlara taraftar alınması ve en fazla taraftar limiti, ulusal/yerel yönetimlerin kararıdır ” demektedir. Yani UEFA, stadyum kapasitesi aşımı sebebiyle bir disiplin cezası verecekse, yerel federasyon ve yerel yönetimlere stadyum kapasitesi ile ilgili durumu ve regülasyonu sorar.

UEFA, lokal federasyonun belirlediği kapasite aşımı varsa disiplin cezası uygulayabilir. Kulübümüzün TFF’ye yaptığı 01.11.2021 tarihli başvuruda, Türk takımlarının Avrupa’daki durumu, maçın önemi, UEFA müsabakası olması nedeniyle ulusal bir hassasiyet gösterilmesi gerektiği vurgulanmış ve 9 Kasım’daki tam kapasite kararının böylesine tarihi bir maçta, 5 gün önceden uygulanması talep edilmiştir. TFF ise bu talebimizi, 9 Kasım tarihine atıf yaparak reddetmiştir.

Hal böyle iken UEFA, TFF’ye kapasite ile ilgili kararı ve regülasyona ilişkin son durumu soracak ve ona tarafından karar verecektir. Kararı verecek olan UEFA, belirleyici olan TFF’nin regülasyon ve kapasite kararı olacaktır.

Yani kapasite artırma talebimiz TFF kadar kabul görseydi, UEFA kadar konuya ilişkin hiç bir aksiyon alınmayacak ve disiplin mekanizması işletilmeyecekti. İşbu yasal gerçek karşısında TFF’nin bugünkü açıklaması, sorumluluktan kurtulmaya ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Yorum yapın