Füze krizi sonrasında Polonya Dünya Kupası’na F-16 eşliğinde gitti


Füze krizi sonrasında Polonya Dünya Kupası'na F-16 eşliğinde gitti

15 Kasım Salı akşamı Polonya’nın Ukrayna gezisinde bulunan bir köye bir roket düştü ve iki sivil hayatını kaybetti. Haberin ardından Ukrayna – Rusya – NATO hattında tansiyon yükseldi. Ukrayna’dan art arda yapılan açıklamalarda Rusya’nın NATO ülkesi olan Polonya’ya saldırmadığı yönündeki iddialar ortaya atılmış, Rusya ise iddiaları yalanlamış ve provokasyon saldırısı ifade etmişti.

ABD BAŞKANI BIDEN: RUSYA’DAN FIRLATILMIŞ OLMA İHTİMALİ DÜŞÜK

G20 zirvesi için Bali’de olan ABD Başkanı Joe Biden, konuyla ilgili bazı NATO ülkelerinin yaptığı acil toplantı sonrası açıklama yapmış ve ‘Füzenin Rusya’dan fırlatıldığını söylemek için çok mu erken?’ vücut şekli; ‘Elimizdeki ilk yönü bu sonucu vermiyor. Soruşturma tamamlanana kadar net bir şey söyleyemem ancak füzenin Rusya’dan fırlatılmış olma ihtimali düşük görünüyor’ yanıtını veriyor.

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası kadroları açıklandı

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası kadroları açıklandı

Barcelona Arda Güler'i transfer etmek istiyor!

Barcelona Arda Güler’i transfer etmek istiyor!

MOSKOVA: FÜZE UKRAYNA’NIN

Rusya Savunma Bakanlığı, Polonya’da yayınlanan fotoğraflardaki füze parçalarının Ukrayna’nın S-300 hava savunma sistemine ait unsurları olduğunu bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’un dün yapacağı, “Rusya Silahlı Kuvvetleri, 15 Kasım’da Ukrayna’nın askeri yönetim ile enerji sistemlerine yönelik havadan ve denizden uzun menzilli yüksek savunmalı silahla yoğun saldırı düzenledi. Tüm füzeler, belirtilen hedef vurdu” dedi. Konaşenkov, Polonya’nın Przewodow köyüne füzelerin düşmesine ilişkin ise şunları kaydetti: “Bu saldırılar, yalnızca Ukrayna bölgelerinde bulunan muhafazalara yönelik yapıldı. ‘a Rus füzelerinin hafifletilmesi iddiaları gerginliği artırma amacı taşıyan bir provokasyondur.

Füze krizi sonrasında Polonya Dünya Kupası'na F-16 eşliğinde gitti

VARŞOVA: TALİHSİZ BİR KAZA

Cumhurbaşkanı Andrzej Duda olayla ilgili olarak, “talihsiz Polonya bir kazası” ifadesini kullandı. Duda, “NATO müttefikleriyle doğrudan temas halindeyiz. Bunun Polonya’ya yönelik amaçlı bir saldırı inancına dair hiçbir belirti yok. Büyük çerçeve Rus yapımı bir S-300 füzesiydi” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Mateusz Morawiecki de, “Rusya’ Polonya’ya karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, rakipleri savunmak için füze fırlattı. Bunlardan biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü” dedi. Rusya tarafından atılan füzelerin Ukrayna’da kritik altyapıyı vurduğunu söylüyor Morawiecki “Bu güce karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, onları savunmak için füze fırlattı. Bu füzelerden biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü” dedi. Beyaz Saray’dan yapılan çerçeveler da “Patlamanın büyük faydası bir Ukrayna hava savunma füzesinin sonucu olduğu yöndeki bakışıyla çelişenen hiçbir şey görmedik” denildi.

ZELENSKI: FÜZELER BİZİM DEĞİL

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve NATO’nun açıklamalarına karşı Polonya Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Düşenlerin bizim füzemiz hakkında şüphem yok” dedi. Zelenski, “Askeri raporlarımız, Rus füzesi olduğunu söylüyor. Aksi yönde bir kanıta ulaşmak için yeterli bulundu.

NATO’YA 4. VE 5. MADDE ÇAĞRILARI

Füze krizinin ilk saatlerinde Ukrayna ve Polonya’dan NATO’ya Rusya’ya karşı 5. çıldırmak için çağrılar yapıldı. Polonya acil NATO toplantısı talep etti. Yapılan ve toplantıların incelenmesinin ardından 5. maddeyi sokmayı işlemeyi gerektirecek bir durum olmadığı anlaşıldı.

NATO’nun 5. maddesine göre, bir muhafıza yapılan saldırı, tüm düşmanlara yapıldı deniyor. 5. çıldırtmayı devreye sokmak için önce 4. çıldırtmayı aktif hale getirmemiz gerekiyor.

NATO GENEL SEKRETERİ SON NOKTAYI KOYDU

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, acil toplantının ardından basın toplantısı amaçlı bir saldırı inşa etmek, İttifak topraklarının hedef alınmasına, Rusya’nın NATO’ya saldırmaya hazırlanmadığına yönelik bir ibareye rastlamadıklarını söyledi. Soruşturmanın ortaya koyduğune dikkat çekici Genel Sekreter Jens Stoltenberg, “İlk analizler, olaylar büyük faydalar Ukrayna topraklarını Rus seyir füzesi saldırılarına karşı savunmak amacıyla ateşlenen bir Ukrayna hava savunma füzesinden kaynaklandığını gösteriyor” dedi. Stoltenberg Nihai koruma ise Rusya’ya yükledi.

POLONYA MİLLİ TAKIMI’NA F-16’LAR EŞLİK ETTİ

Yüksek stresle geçen günlerin ardından 2022 Dünya Kupası için Katar Polonya’ya gitmek için yola çıkan Milli Takımı’na iki F-16’nın çarpması dikkat çekti. Ukrayna sınırlaması boyunca milli takımı sınırlamaya tabi tutan F-16’lar Slovakya çevrelerine geri döndü.

Bu görüntüler, Polonya Milli Takımı resmi sosyal medya hesaplarından ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak tarafından paylaşıldı.

“TOP BİZİ BİRBİRİMİZE BAĞLAR”

Milli Takımı’na tesisler yapan F-16’lardan kişi kokpitte Polonya’da milli takım sloganı olan ‘Łączy nas piłka’ yani ‘Top bizi davet eden bağlar’ yazılı kağıt da yer aldı.

(Hürriyet)

Füze krizi sonrasında Polonya Dünya Kupası'na F-16 eşliğinde gitti


Kaynak : https://www.cnnturk.com/spor/2022-dunya-kupasi/fuze-krizi-sonrasi-polonya-dunya-kupasina-f-16-esliginde-gitti

SMM Panel PDF Kitap indir