Frank Woolley, şimdiye kadarki en zarif solak vuruculardan biri


Bazıları, mütevazı Test kaydıyla Frank Woolley’den neden bu kadar hararetle bahsedildiğini sorgulayabilir. Belki de Victor Trumper ile aynı nedenle, bol doğal yetenekleri ve sınırsız vuruşları için. Belli ki farklıydılar. Birincisi, Woolley uzun ve düz vuruş yapan bir solaktı, Trumper ise daha becerikliydi.

Woolley oyununu hiç görmemiş olan sonraki nesiller, 1980’lerde İngiliz kriketinin altın çocuğu David Gower’ın oyunlarını karakterize eden tembel zarafet ve kayıtsızlık nedeniyle sık sık onunla karşılaştırılmasından dolayı, onun vuruş türü hakkında adil bir fikir edindiler.

Bol yeteneklilerin, daha az yetenekli olanlarla aynı derecede sonuçlar elde edemeyecekleri sık sık gözlemlenmiştir, çünkü onlar oyunlarında o kadar çok çaba harcamak zorunda değildirler ve her zaman kutsandıkları lütfun bir kısmını çarçur ederler. Görünüşe göre Gower’da olduğu gibi Woolley’de de durum böyleydi. Zevk alacakları kadar çileden çıkaracaklar.

Bununla birlikte, Woolley’nin, Jack Hobbs’un 58.969 koşu ortalama 40.75’ten sonra birinci sınıf krikette ikinci en yüksek koşucu olmaya devam ettiğini ve 145 yüz kırarak en iyi 305’i kaybetmediğini unutmamak gerekir. Buna, her biri 19.85’te 2068 küçük kaleyi ve tüm zamanların rekoru olan 1018 yakalama rekorunu, 1000’i tutan tek kaleci olmayanı ekleyin ve gerçekten bir kriket sahasını süsleyen en iyi sol elini kullanan çok yönlü oyunculardan birine sahip olursunuz, pun kasıtsız.

Birinci Dünya Savaşı tarafından kesintiye uğrayan 28 birinci sınıf sezonunun tamamında, Woolley asla 1000 koşuya ulaşmayı başaramadı. Sadece WG Grace bunu sık sık başardı, ancak her zaman değil.

Çok yönlü Woolley, 1911-12’de Sidney’de Avustralya’ya karşı yapılan bir Testte altı yakalama rekorunu egale etti. Savaştan sonra, Jack Gregory ve Ted McDonald’ın Lord’s’taki hızlı saldırısına mertçe ayağa kalktı, meslektaşları Warwick Armstrong’un 1921’deki muzaffer takımına karşı bocalarken bile 95 ve 93’lük vuruşlarla karşılık verdi.

Yalnızca istatistikler, Woolley’in sunduğu keyifli paketin hakkını veremez.

1914 sezonunda 2000 koşunun ve 100 kalenin iki katına ulaşan Woolley, 1921’den 1923’e kadar art arda üç sezon boyunca bu başarıyı tekrarladı. Başka hiç kimse bunu bu kadar sık ​​yapmamıştı.

Woolley’nin birinci sınıf kriketteki en iyi vuruşlarından ikisi, ikisi de Kent için, 1925’te Gravesend’de Somerset’e sekiz altıyı yendiğinde 215 ve 1935’te Oval’de Surrey’e karşı üç saatte 229’du ve bir bahçeye düz bir vuruş geldiğinde. Harleyford Yolu.

Woolley’nin birinci sınıf rekoru, WG Grace’inkine oldukça benzer, ancak iyi doktorun, özellikle kariyerinin başlarında çok daha kötü sahalarda oynadığı kabul edilmelidir. 64 Testte, Woolley ortalama 36.07 ile 3283 koşu attı ve her biri 33.91 ile 83 küçük kapı aldı.

Woolley’den bu kadar parlak terimlerle söz edilmesinin nedenleri Raymond Robertson-Glasgow’un sözlerinde bulunabilir:

“Frank Woolley’i izlemesi kolaydı, boğması zor ve hakkında yazması imkansızdı. Ona bowling oynadığınızda yeterli saha oyuncusu yoktu, onun hakkında yazdığınızda ise yeterli kelime yoktu.”

Gerçekten de, Frank Woolley’nin – düz kahverengi kağıda sarılmış hoş bir hediye olan – hoş paketini çözmek için sadece rakamlar yeterli değil.

Peter Hartland şu sonuca varmıştır:

“Frank Woolley, hala zarif solakların yargılandığı standarttır. Oyununun zahmetsiz güzelliği, uzun erişim ve tam vuruş, topun sınıra veya sınırın ötesine geçmesine neden oldu. Hızlı bowling oyuncuları sık sık uzun bir ara verdi. Belki de vuruşunda çok gevşek bir şey vardı – onunla en sık karşılaştırılan sonraki nesilden adam David Gower’dan bile daha fazla.”

Görünüşe göre Woolley’nin saf bir meyilli olmaktan ziyade çok yönlü bir zihniyete sahip olduğu da eklenebilir ve bu, ona bakılması gereken bağlamdır.

(Indra Vikram Singh’in ‘Don’s Century’ kitabından alıntı).


şimdiki kim Turuncu Kap & IPL 2022’de Mor Başlıklık? Bilmek için buraya tıklayın!
Kaynak : https://www.sportskeeda.com/cricket/frank-woolley-one-elegant-left-handed-batters-ever?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın