Fitness yürüyüşçüleri neden ağırlıklı ayakkabılardan kaçınmalıdır?


Ağırlıklı ayakkabılar tam olarak terimin kulağa geldiği şeydir – bir ila beş pound ekleyen ayakkabılar. Bu ek ağırlık tabandadır ve genel pazarlama iddiası, mil başına daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmasıdır.

Bu ayakkabıların bu şekilde pazarlanmasının nedeni, yürürken ekstra direnç kattığına inanılmasıdır. Sonuç olarak, vücut daha fazla kalori yakar ve tüketicilerin kilo vermesine yardımcı olur.


Ağırlıklı ayakkabılar işe yarar mı?

Bazıları bu ayakkabıların işe yaradığını iddia etse de işe yaradığına dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Aslında, hiçbir spor hocası veya terapisti bu ayakkabıları satın almasını tavsiye etmez.

youtube kapağı

Genellikle, özellikle yürüyüş sırasında, özellikle fitness veya egzersiz rutinleri sırasında giyilen ayakkabıların rahat olması önerilir.

Bunun nedeni, güçlü yürüyüşler, hızlı yürüyüşler, kardiyo vb. sırasında ayakların tüm baskıyı üstlenmesidir. Bu, kaslar ve eklemler için zaten oldukça yorucudur. Ağırlıklı ayakkabılar kullanarak ek direnç eklemek mantıklı olabilir.

Bununla birlikte, daha fazla direnç eklemek için kardiyo rutinleriniz sırasında dambıl, barbell veya ağırlık plakaları kullanın. Antrenman rutinleriniz sırasında daha iyi hareket ve çeviklik sağlamak için ayakkabılarınız rahat ve hafif olmalıdır.


İşte bu yüzden ağırlıklı ayakkabılardan kaçınmalısınız

Ağırlıklı ayakkabılar giymek gibi fitness endüstrisinde duyduğunuz her şeyin sizin için iyi olmadığını göreceksiniz. Bazen, egzersiz rutininize dahil etmek yerine bir şeyi yapmamak için nedenler vardır.

youtube kapağı

Ağırlıklı ayakkabılardan neden kaçınılması gerektiği aşağıda açıklanmıştır:

Eklemlerde gerginliğe neden olur

Vücudumuz, ağırlık çalışması sırasında ağırlıkları elimizde tuttuğumuzda onları kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, eklemlere fazladan ağırlık bağlanacak şekilde yapılmamıştır.

Bu nedenle, bu ayakkabıları antrenman ekipmanınıza eklemek, daha fazla kalori yakmak yerine ayak bileklerinizi ve ayaklarınızı daha fazla zorlar.

Direnç antrenmanlarında bile setlerde kısa süreli direnç kullanıyoruz. Ancak ağırlıklı ayakkabı kullanmak, eklemlere her zaman baskı yapmak anlamına gelir ki bu da eklemler için iyi değildir.

seni yavaşlatır

Yaygın iddia, ekstra direnç nedeniyle ağırlıklı ayakkabılarla attığınız her adımda daha fazla kalori yakacağınızdır.

Ancak bu ayakkabılar sadece sizi yavaşlatır, yani yürüdüğünüz mesafe ve tempo da azalır. Bu, bu ayakkabıları kullanarak yakacağınız ek kalorileri dengeleyecektir.

youtube kapağı

Normal ayakkabılarla daha hızlı ve daha uzun mesafeler yürümek daha iyidir.

Kalori yakmanın daha iyi yolları var

Amacınız kalori yakmaksa, bunu ağırlıklı ayakkabı kullanmak yerine ağırlık çalışması ve HIIT ile yapabilirsiniz. Bunlar kilo vermenin ve kas kütlesi eklemenin çok daha iyi yollarıdır.

Spor salonuna gitmek istemiyorsanız, evde veya parkta egzersiz yapmak için direnç bantları ve ip atlama ipleri satın alabilirsiniz. Bu, amacınıza ağırlıklı ayakkabılar kullanmaktan daha iyi hizmet edecektir.


Sonuç olarak

İsterseniz ağırlıklı ayakkabılar kullanabilirsiniz, ancak bunları uzun süre kullanmamalısınız.

Tabii ki, bir çift ayakkabıya sahip olmanın ve onları arada bir giymenin bir zararı yok, ancak bir fitness yürüyüşçü olarak bu ayakkabılardan uzak durmalısınız.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/health-and-fitness/why-fitness-walkers-avoid-weighted-shoes?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir