Fenerbahçeli genç yüzücülere eksi 12 derecede karda şok programı

Mart ayında Edirne’de düzenlenecek Edirne-Cup Turnuvası’nda ulusal forma mücadelesi verecek Fenerbahçeli yüzücüler, 15 Ocak’ta Erzurum’da yüksek yükseklik kampına başladı. Antrenör Mesut Erdoğan yönetimindeki 7 kız, 4 erkek almak üzere 11 yüzücü, Palandöken ilçesindeki Olimpik Havuz’da günde çift antrenman yapıyor. 4,5 saat yüzüp 1,5 saat de karada çalışan sporcuların adale ve eklemlerinde meydana gelebilecek ödem ile yorgunlukları onarmak için havuzun önündeki karlı zeminde şok programı uygulanıyor. Yüzme antrenmanı sonrası sporcular, 30 ile 45 saniye boyunca mayolarıyla karlı zeminde kulaç atıyor.

Fenerbahçeli genç yüzücülere eksi 12 derecede karda şok programı

30-45 SANİYE ŞOK UYGULAMASI
Antrenör Mesut Erdoğan, yoğun geçen antrenmanların arkasından sporculara, havuzlarda içi buzla batmış küvetlerde şok programı yapıldığını belirterek, “Erzurum’da böyle bir şoklama küveti olmadığı için karlı zemini tercih ediyoruz. Şok programı, sporcuların kas ve eklemlerini onarım ve toparlamak için uygulanan yöntemdir. Antrenman sonrası 30 ile 45 saniye arasındaki şok uygulamasında sporcuların adale ve eklemlerindeki toparlanma sürelerini hızlandırıyoruz” dedi.

‘HEDEFİM 2024 OLİMPİYATLARI’
Yüzmeye 5 yaşında başladığını gösteren ulusal yüzücü Elanaz Özdemir (15), 1,5 yıldır sporcusu olduğu Fenerbahçe Kulübü’nde, Roma’da yapılan ‘Avrupa Gençler Şampiyonası’nda 4×200 bayrakta 3’üncülük ve Türkiye Şampiyonası’nda kulüpler arası genç kadınlarda 1’incilik gibi çoğu başarıya imza attığını vurguladı. Özdemir, “Hedefim, 2024 olimpiyatlarına kota kazanmak, Avrupa ve Dünya Gençler Şampiyonası’na gitmek. Yoğun antrenman sonrası kara girmek bir şok etkisi yaratıyor çünkü antrenmanda vücut ısısı ve nabız yükseliyor. aniden kara girdiğinde bir şok yaşıyorsun fakat iyi geliyor yani böyle vücudu kendine getiriyor. Tekrardan rahatlama hissi veriyor. Kampa geldiğimizden beri her gün her antrenmanda yapıyoruz” dedi.

Yorum yapın