Fenerbahçe’den hakem atamasına tepki: Şaşkınlıkla karşıladık

Fenerbahçe Kulübü, Süper Lig’in 5. haftasında bu akşam Medipol Başakşehir ile oynanacak maça Ali Şansalan’ın Video Asistan Hakem (VAR) olarak atanmasına karşı çıktı.

Fenerbahçe'den hakem atamasına tepki: Şaşkınlıkla karşıladık

Fenerbahçe’den yapılan açıklamada, ligde Fraport TAV Antalyaspor ile Beşiktaş aralarında dün akşam oynanan müsabakayı idare eden Ali Şansalan’ın bir gün sonra Medipol Başakşehir-Fenerbahçe karşılaşmasına VAR hakemi olarak atanmasının şaşkınlıkla karşılandığı belirtildi.

Hakem Şansalan’ın somut ve zihinsel yorgunluğunun performansını negatif etkileyebileceğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Antalya’da oynanan, saat 19.00’da başlayıp saat 20.45’te sona eren maçın peşinde muhtemelen gece saatlerinde veya sabahın erken saatlerinde İstanbul’a gezi etmiş bir hakemin; maddesel ve zihinsel yorgunluğu, performansını etkileyecek sayısız önemli öğe apaçık iken bunun görmezden gelinmesi, akıllarda soru işaretleri yaratmaktadır. Şöyle ki bir hakemin verimli bir performans göstermesi için anlık reflekslerin çok kayda değer olduğu, bunun da bire bir istirahat ve yorgunluk durumu ile bağlantılı olduğu tüm spor camiasının malumudur.”

Fenerbahçe’nin geçen sezon Konyaspor ile yaptığı mücadelede hakem Ali Şansalan’ın bir pozisyonda golü iptal ettiği kararın hafızlarda olduğu aktarılarak, şunlar kaydedildi:

“Hem maçımızın orta hakemi olarak devir yapacak Sayın Fırat Aydınus’un, 2019 yılında gerginlik yaşadığı kamuoyunun gündemine düşen TFF temsilcisi Cenk Altun ile Medipol Başakşehir-Fenerbahçe maçında birlikte ödev alacak olması da ne eyvah fakat hakem performansını etkilemesi mümkün bir diğer unsur olarak dikkatimizi çekmiştir. Bütün bu kritik adımları ve duyduğumuz endişeyi kamuoyunun bilgisine sunuyor; Türkiye Futbol Federasyonunun, ilgili bütün birimlerinin ve hakemlerin, adaletli ve titiz maç yönetimi sergilenmesi konusunda dikkatlerini çekmek istiyoruz.”

Yorum yapın