Fenerbahçe’de kadın futbol takımı kuruldu

Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı’nın kurulmasına ilişkin tören düzenlendi. Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, “Türkiye’deki kadınlarında bu fırsatı elde etme hakkı var. 114 yıllık bu kulüpte kadın futbolunu kurduğumuz için çok mutluyum” dedi.

Fenerbahçe'de kadın futbol takımı kuruldu

Fenerbahçe Kulübü Bayan Futbol Takımı kuruldu.

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde bayan futbol takımının kuruluşuna ilişkin düzenlenen basın toplantısına sarı-lacivertli takımın idare heyeti üyesi Mustafa Kemal Danabaş, Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’ne yeni bir branş kazandırdıkları için büyük bir mutluluk duyduklarını bildiren Kemal Danabaş, şunları söyledi:

“Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı ile yeni bir yolculuğa başlıyoruz. Bunun temelleri bizim için yeni yok, 2 yıl önce atıldı. 2019 yılında kız çocuklarının futbol eğitimi alabilmeleri için Dünya Kız Çocukları Günü’nde kız futbol okulunu hayata geçirmiştik. O sporcularda bugün buradalar. Fenerbahçe’nin futbola buluşan kız futbolcuların yolu açık olsun. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak nasıl ki ülkemizin dört bir yanındaki gençlerin formamızı giyme hayalleri varsa bundan böyle bütün kız çocukları ve kadınlarının da bu tanrısal çubuklu forma hayalleri olacaktır. Hayallerinde Fenerbahçe olan kız çocuklarının elinden tutmak, teşvik etmek bu yola çıktığımız andan beri en büyük gücümüz oldu.”

Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı ile Türkiye’de bayan futbolunun büyük bir ivme kazanacaklarına inandıklarının altını çizen Danabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“28 şampiyonlukla en fazla kazanan olan futbol takımımızla birlikte kulübümüz bu alanda da lokomotif olacak, önemli başarıları kucaklayacak ve manâlı yerlere gelecektir. Bayan futbol takımımızın hayata geçişinde çok değerli isimlerle çalıştık. Jessica Çarmıklı, ABD, İspanya, Rusya’da ayrıca ulusal forma giymiş, kadın futbol alanında UEFA ve FIFA’nın takibinde olan o kadar çok manâlı eğitimler almış değerli bir ad. Teknik Direktör olarak ailemize katılan Nihan Su hocamızda böylece çok takımda futbol oynamış, milli ekip forması giymiş, kaptanlık yapmış, hocalık yapmış, hayatı sporla ve kadın futbolcularla geçmiş fazla kariyerli bir isim. Bayan futbol takımımız düzenli çalışma süreci sonucunda oluşturuldu ve potansiyelli bazı. A takım yaptığımız işleri altyapıda da geliştireceğiz. Ülkemizde kadın futbolunun ne noktaya geleceğini her zaman birlikte yaşayacağız.”

“Fenerbahçe olarak rakiplerimizle birlikte Türkiye Futbol Federasyonuna yarışmaya, 1. Lig’den başlatmak namına bir başvurumuz oldu” açıklamasında da bulunan sarı-lacivertli idareci, şunları kaydetti:

“Kadın futbolunun bir noktaya gelinmesi için kararın verilmesini bekliyoruz. Ligin statüsü sponsorluk konusunda belirleyici olması için, ilgili kararın açıklanmasını bekliyoruz. Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı antrenmanlarını Dereağzı Tesisleri’nde yapacaktır. Maçları ise oynayacağımız stadı tahsis etmek üzere çalışmaları yapıyoruz, son noktaya varmak üzereyiz. Fazla yakın zamanda belirlenmiş olacak. Mabedimize en yakın yerde oynayacağız elimizden geldiğince. Kadın takımı formaları Fenerium’da satılacaktır. Amacımız tüm şubelerde olduğu gibi bütçenin sponsorlar göre karşılanması olacak. Önemli bir alaka var kadın futboluna. Ekip sayısı ve oyuncu sayısı artıyor. UEFA’nın ve FIFA’nın önemli bir eğilimi var. Geliştikçe sponsorların eğilimi artıyor. Biz de bu sponsorlarla yola devam edeceğiz.”

“KADIN FUTBOLU İÇİN BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR”

Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, sarı-lacivertli kulüpte böyle bir göreve geldiği için övünç duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ülkede bayan futbolu için büyük bir potansiyel var, yalnızca ülke yok, Avrupa çapında da potansiyel var. Futbol tekrar tekrar kalbime çok yakın oldu. Futbol doğru çok pozitif fırsat elde ettim. Türkiye’deki kadınlarında bu fırsatı elde etme hakkı var. 114 takvim bu kulüpte bayan futbolunu kurduğumuz için fazla mutluyum. Başkanımız Ali Koç’a ve Kemal Danabaş’a teşekkür etmek istiyorum. Bu vizyona sahip oldukları için. Bu branş UEFA kadar tartma gösterilen bir branş. Burada olduğum için çok şanslıyım. Fenerbahçe’nin gerçekte büyük potansiyeli var. Sadece buradaki kızlar için değil genel için. Önümüzdeki yıllarda kadın takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarışacak.”

“FENERBAHÇE’NİN KADIN FUTBOLU ŞUBESİ AÇMASI DEV BİR ADIM”

Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su, kadın futbolu namına, bayan antrenörler namına heyecanlı olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Doğru bir yerde olduğumu görüyorum. İlk 11 yılı futbolculuk edinmek üzere 1995’ten bu yandan bayan futbolunun bizzat içerisinde bulundum. Bu süreçte kız çocuklarımızın kendini geliştirmesi engelleri aşabilmesi başarılı olması için önemli bir emek ortaya koydum. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en büyük spor ve sivil toplum örgütü olan Fenerbahçe’nin kadın futbolu şubesi açması dev bir adım. Fenerbahçe gibi özellikle son 3 yıldır Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğiyle kadın ve kız çocuklarının korunması çalışmaları yapan bir devin kadın futboluna adım atması gelişmeleri taçlandıran kadın futbolunu markalaştıran en kayda değer öğe. Kadın futbol emekçisi olan 26 yılın sonunda bu noktaya varabildiğimiz için fazla mutluyuz. Bende Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı’nın Teknik Direktörü olmanın tarifsiz gururunu yaşıyorum. Ekibimizle ve futbolcularımızla birlikte bu forma altında öncü başarılara adım atacağımızın sözünü veriyorum.”

Merasim konuşmaların ardındaki resim çekimiyle sona erdi.

Yorum yapın