Fenerbahçe’de kadın futbol takımı kuruldu

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, “114 takvim bu kulüpte kadın futbolunu kurduğumuz için çok mutluyum. Önümüzdeki yıllarda bayan takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarışacak” dedi.

Fenerbahçe'de kadın futbol takımı kuruldu

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde kadın futbol takımının kuruluşuna ilişkin düzenlenen basın toplantısına sarı-lacivertli takımın idare heyeti üyesi Mustafa Kemal Danabaş, Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su ve idare heyeti üyeleri katıldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’ne yeni bir branş kazandırdıkları için büyük bir sevinç duyduklarını belirten Kemal Danabaş, şunları söyledi:

“Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı ile yeni bir yolculuğa başlıyoruz. Bunun temelleri bizim için yeni değil, 2 sene önce atıldı. 2019 yılında kız çocuklarının futbol eğitimi alabilmeleri için Dünya Kız Çocukları Günü’nde kız futbol okulunu hayata geçirmiştik. O sporcularda bugün buradalar. Fenerbahçe’nin futbola buluşan kız futbolcuların yolu açık olsun. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak nasıl fakat ülkemizin dört bir yandaki gençlerin formamızı giyme hayalleri varsa artık bütün kız çocukları ve kadınlarının da bu tanrısal çubuklu forma hayalleri olacaktır. Hayallerinde Fenerbahçe olan kız çocuklarının elinden tutmak, cesaretlendirmek bu yola çıktığımız andan beri en büyük gücümüz oldu.”

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı ile Türkiye’de bayan futbolunun büyük bir ivme kazanacaklarına inandıklarının altını çizen Danabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“28 şampiyonlukla en çok kazanan olan futbol takımımızla birlikte kulübümüz bu alanda da lokomotif olacak, önemli başarıları kucaklayacak ve önemli yerlere gelecektir. Bayan futbol takımımızın hayata geçişinde fazla kıymetli isimlerle çalıştık. Jessica Çarmıklı, ABD, İspanya, Rusya’da hem milli forma giymiş, kadın futbol alanında UEFA ve FIFA’nın takibinde olan o kadar fazla kayda değer eğitimler almış kıymetli bir ad. Teknik Direktör olarak ailemize katılan Nihan Su hocamızda o kadar çok takımda futbol oynamış, ulusal ekip forması giymiş, kaptanlık yapmış, hocalık yapmış, hayatı sporla ve kadın futbolcularla geçmiş fazla kariyerli bir isim. Bayan futbol takımımız ahenkli egzersiz süreci sonucunda oluşturuldu ve potansiyelli bir takım. A takım yaptığımız işleri altyapıda da geliştireceğiz. Ülkemizde bayan futbolunun ne noktaya geleceğini hep birlikte yaşayacağız.”

“Fenerbahçe olarak rakiplerimizle birlikte Türkiye Futbol Federasyonuna yarışmaya, 1. Lig’den açılmak adına bir başvurumuz oldu.” açıklamasında da yer alan sarı-lacivertli yönetici, şunları kaydetti:

“Kadın futbolunun bir noktaya gelinmesi için kararın verilmesini bekliyoruz. Ligin statüsü sponsorluk konusunda belirleyici olması için, ilgili kararın açıklanmasını bekliyoruz. Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı antrenmanlarını Dereağzı Tesisleri’nde yapacaktır. Maçları ise oynayacağımız stadı belirlemek üzere çalışmaları yapıyoruz, son noktaya varmak üzereyiz. Çok yakın zamanda emin olacak. Mabedimize en yakın yerde oynayacağız elimizden geldiğince. Bayan takımı formaları Fenerium’da satılacaktır. Amacımız tüm şubelerde olduğu gibi bütçenin sponsorlar göre karşılanması olacak. Ciddi bir ilgi var bayan futboluna. Ekip sayısı ve oyuncu sayısı artıyor. UEFA’nın ve FIFA’nın önemli bir eğilimi var. Geliştikçe sponsorların eğilimi artıyor. Biz de bu sponsorlarla yola devam edeceğiz.”

‘BU ÜLKEDE KADIN FUTBOLU İÇİN BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR’

Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, sarı-lacivertli kulüpte böyle bir göreve geldiği için onur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu ülkede bayan futbolu için büyük bir potansiyel var, yalnızca ülke değil, Avrupa çapında da potansiyel var. Futbol defalarca kalbime fazla yakın oldu. Futbol sayesinde çok artı fırsat elde ettim. Türkiye’deki kadınlarında bu fırsatı elde etme hakkı var. 114 yıllık bu kulüpte bayan futbolunu kurduğumuz için çok mutluyum. Başkanımız Ali Koç’a ve Kemal Danabaş’a teşekkür etmek istiyorum. Bu vizyona sahip oldukları için. Bu branş UEFA göre önem gösterilen bir branş. Burada olduğum için çok şanslıyım. Fenerbahçe’nin sahiden büyük potansiyeli var. Yalnızca buradaki kızlar için değil genel için. Önümüzdeki yıllarda kadın takımı UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yarışacak.”

‘FENERBAHÇE’NİN KADIN FUTBOLU ŞUBESİ AÇMASI DEV BİR ADIM’

Fenerbahçe Bayan Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su, kadın futbolu adına, kadın antrenörler adına heyecanlı olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Dürüst bir yerde olduğumu görüyorum. İlk 11 yılı futbolculuk elde etmek üzere 1995’ten bu yana bayan futbolunun kanımca içerisinde bulundum. Bu süreçte kız çocuklarımızın kendini geliştirmesi engelleri aşabilmesi başarılı olması için önemli bir emek ortaya koydum. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en büyük spor ve sivil toplum örgütü olan Fenerbahçe’nin bayan futbolu şubesi açması dev bir adım. Fenerbahçe gibi bilhassa son 3 yıldır Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğiyle kadın ve kız çocuklarının korunması çalışmaları yapan bir devin kadın futboluna adım atması gelişmeleri taçlandıran kadın futbolunu markalaştıran en önemli unsur. Kadın futbol emekçisi olan 26 yılın sonunda bu noktaya varabildiğimiz için fazla mutluyuz. Bende Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı’nın Teknik Direktörü olmanın tarifsiz gururunu yaşıyorum. Ekibimizle ve futbolcularımızla birlikte bu forma aşağıda öncü başarılara adım atacağımızın sözünü veriyorum.”

Tören konuşmaların gerisinde fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yorum yapın