FENERBAHÇE HABERLERİ – Spor yazarları Fenerbahçe-Alanyaspor maçını değerlendirdi

EMRE BOL – VAR MI BİR BİLDİĞİ?

Pereira takımını Alanyaspor karşısına koşucu oyuncularla batmış bir kadroyla çıkardı. Bu koşucu oyuncu grubu, topa hükmetti, rakibe aman vermedi, bol bol pres yaptı. Bekleyen Alanya ekibine aleyhinde üstün göründü. Fakat sahadaki kreatif oyuncu eksikliği nitelikli pozisyon olmamasına sebep verdi.

Alanyaspor savunması, alan-vakit vermeyince akla yatkın bir atak organizasyonu göremedik. Pereira’nın koşmadığını düşündüğü Mesut’la problemi olabilir kesinlikle. Peki Valencia niçin değiştirme? Büyük ihtimalle Nazım’la orta kalitesinin artacağını, onun atacağı yüksek toplarla Serdar Dursun’un etkin olacağını düşünmüştü.

Gelin görün oysa Nazım çok fakat çok kötü oynadı. Içten sürükleyici tek orta zeka yapamadı. Bu dek karambolün yaşandığı, 39 kere muhalif cinayet sahasına girdiğin maçta santrforun Valencia olmalıydı.

Sonradan yapılan oyuncu değişiklikleriyle ekip çorbaya döndü! Kimin nerede oynadığının kesin olmadığı kamikaze sistemi! Sadece 2 defa kalene gelen rakipten 2 gol yiyerek kaybetmek tam da Pereira’nın sistemiydi. Sürekli vardır hocanın bir bildiği diyenlere sesleniyorum. Var mıymış hocanın bir bildiği? Ben size şunu çok net söyleyeyim; Pereira ne yazık ki Fenerbahçe’nin seviyesinde bir öğretmen değil. Tüm yıldızları küstüren bir hocayla gereksizce süre kaybediliyor.

REHA KAPSAL – FENA ELİ OYNAMAK

Fenerbahçe, Trabzon mağlubiyeti hafta içi de Antwerp beraberliğinden sonradan yeniden moral motivasyonunu yalnız takımın değil, taraftarın da her yerde sağlaması için tek hafıza son haftalardaki formda olan Alanyaspor’a karşı alınacak galibiyetti.
Sarı-lacivertliler, maçın geneline baktığınızda çok dominant bir oyun oynadılar. Muhalif ceza sahası içine çok girdiler, karşı pres baskıda top kazanıp yetkisiz kaldığında Alanya kalesine direkt gittiler.

Yalnız bu yüksek eforlu oyunda en büyük eksikliği hücumda becerinin ve kalitenin olmayışıydı. üstelik buna oyun olarak saha içindeki Fenerbahçe’nin Alanya sahasında oynadığı oyunlarda orta saha saldırı oyuncularına zorunlu desteği götürmediği gibi iki kenar bek Ferdi ve Nazım kanatları da dürüst bir şekilde kullanamadı. Natürel bir de buna rakip canice sahası içinde fazla topla buluşsa bile sayısal olarak başlıca Alanyasporlu oyuncular fazlaydı ve istedikleri net pozisyonları fazlasıyla yakalayamadı Fenerbahçe. Ama gerçi maçın 0-0’lık bölümünde, o kırılma anlarında eksik pozisyon üretse de son vuruş becerisini gösteremediler.

Fenerbahçe’nin kaç hücum noktası var top ayağındayken? Nereye etken hamle yapacaklar? Bununla ilgili saha içi organizasyonu fazla yetkisiz. bundan başka futbolun en önemli unsurlarından biri; haftalardır dile getirdiğim gibi aritmetiği ve geometrisi. Üçlü savunmada daha önce de organize olmuş savunmalara aleyhinde 7’ye 10, yeri geldiğinde 9’a 6 vesaire… Hep sayısal üstünlüğün fazla sağlanılmadığı, karşı taraf güya alan oyunlarını seçim etti Pereira.

İşte dün akşamki fena gittiğinde hep bir korkaklık var. Oyuncu değişikliği eğer gol lazımsa Fenerbahçe’ye bir tek Nazım oyundan çıkıp, 5 oyuncunun pozisyonu değişiyorsa Fenerbahçe’de seslenmek fakat sezon başından beri bir şeyler yanlış gidiyor. Fenerbahçe gol atması gereken dakikalarda Crespo değişikliğini de iyi anlamak mümkün değil.

Oyuna renk ve kalite getirecek anahtar oyuncular, anahtar oyun formülleri yerine hep bir skoru koruma, üçlü savunma önünde iki tane defansif oyuncuyla, bir büyük takımın oyunu betimleme edilmez. Tabii oysa büyük ekip koşacak, top rakipteyken zorlama yapacak ama sırf koşmak büyük takımları kazanan yapmaz. Top ayağındayken daha agresif, saha içindeki tüm atak opsiyonlarını deneyen ve de o kaliteyi yaratacak oyuncularla oynamak gerekir. Antrenörlük fakı da budur.

Fenerbahçe’nin Alanyaspor özelinden genel en büyük sıkıntısı; işler iyi gittiğinde sorun değil ama işler çetrefilleştiğinde saha içinde önemli bir sorun yumağı oluşuyor. “İyi eli herkes oynar mühim olan fena eli oynamak”. Pereira’nın da bir teknik adam olarak sezon başından beri en büyük eksikliği de bu sanırım.

Yorum yapın