FENERBAHÇE HABERLERİ – Ömer Üründül Fenerbahçe-Alanyaspor maçını yorumladı!

ÖMER ÜRÜNÜDÜL – KAYNAĞI DEĞİŞİMDE

Fenerbahçe, taraftarının da büyük desteğiyle 90 dakika fazla hırslı, tempolu bir futbol sergiledi. Etkin takım presiyle uzun zaman rakibi oynatmadılar, yoğun baskı kurdular. İlk devredeki en büyük can sıkıntısı, bu değin baskıya karşın üretkenlik sağlanamayışıydı.

İkinci yarıda daha da tempoyu artırıp daha etkin ataklar geliştirmeye başladılar fakat futbol defalarca vurguladığım gibi çok ilginç bir oyun. Maçın en net pozisyonunu Serdar kaçırdı. Kısa vakit sonradan da 75. dakikaya değin hiç güvenli olmayan atak girişiminde bulunamayan Alanyaspor ilk atağında gol buldu. Sonradan skora denge geldi.

Fenerbahçe tekrar yoğun baskıyla galibiyeti aramaya başladı. giderken da en kritik anda Szalai çok manâlı bir fırsatı kullanamadı. Ardındaki da bir duran toptan Fenerbahçe ikinci golü de yedi. Ilk Kez şunu anlatmak lüzumlu, Fenerbahçe dün gece oynadığı futbolla yenilgiyi adalet etmedi. Lakin futbolun cilvesi bu. Ama Pereira’nın iyi bir öz tenkit yapması lüzumlu. Ekip niye çok iyi oynadığı süre da pozisyon sıkıntısı çekiyor?

Bana tarafından bunun bir numaralı nedeni, takım tertibinde 4 görev yerini kesintisiz değiştirmesi. Mesela; ileri uçta 3 oyuncunun hangisi olacağı hiçbir maçta emin değil. Antwerp maçında Valencia, Berisha, Mesut, dün gece Pelkas, Rossi, Serdar… Bir De Gustavo’nun partneri ile fazla oynuyor. Trabzon’da Crespo, Antwerp maçında Sosa, dün gece Zajc…

İkinci büyük hatalı da (ben bunu bütün teknik direktörler için söylüyorum) 3-4 oyuncu değiştirmenin takımlara hiçbir katkısı olmuyor. Belki bu değişikliklerden sonra skorda denge varken F.Bahçe net golü kaçırdı ama sonrasında o dakikaya kadar kaleye gelmeyen Alanya’dan iki gol geldi. Pelkas daha bütün hazırlanmış olmadığından yeteneklerinde sınırlı kalıyor.

Rossi’de somut düşüş başlamış. Nedeni araştırılmalı. Alanyaspor futbol olarak fena oynadı ama Bülent Korkmaz’ın aktif futbolculuk hayatındaki hırsı ve disiplini takım savunmasında onları çok dayanıklı yapmış.

Yorum yapın