FENERBAHÇE HABERLERİ – Christoph Daum’dan Fenerbahçe ve Emre Belözoğlu ile ilgili çarpıcı sözler!

Antalya’da düzenlenen “6. Efsaneler Kupası” futbol turnuvası, “Türk-Alman Arkadaşlık Günü” etkinliği için kente gelen Daum yaptığı açıklamada, Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüğünü ve evindeymiş gibi hissettiğini belirtti. Türkiye’ye en son iki yıl önce Antakya’ya geldiğini açıklayan Daum, “Inanılmaz bir yerdi, daha önce hiç görmediğim bir bölgeydi. Antakya’dan çok etkilendim. Acilen Süper Lig’de bir takımları da var. Bence karşı taraf takımlar ve taraftarları için Hatayspor hoş bir deplasman” dedi. Spor Toto Süper Lig’i ve Fenerbahçe’yi yakından peşine düşüp takip ettiğini kaydeden 68 yaşındaki Alman teknik adam, sarı-lacivertli ekiple gönül bağının hiç kopmayacağını aktardı.

“PEREIRA BAŞARILARIYLA ARTIK HERKESİ İKNA ETMEK ZORUNDA”

Teknik direktör Vitor Pereira’nın yönetimin derin ve dikkatli araştırması sonucu teknik direktörlük koltuğuna oturduğunu bildiren Alman futbol adamı, “Pereira, tecrübeli bir teknik direktör. Şu Anda yalnızca puanlara ve zaferlere ihtiyacı var. Başarılarıyla artık herkesi razı etmek zorunda. Mourinho gibi olabilirsin ama maç kazanarak, puan alarak. Bunları da yapamazsan, öyle natürel fakat kovulursun. Ali Koç gerçekten iyi bir başkan, Vitor Pereira’yı her türlü eleştirilere karşın destekliyor” diye konuştu.

Fenerbahçe taraftarlarının sosyal medyada kendisini teknik direktör adayı olarak göstermesini değerlendiren Daum, “İki yıl önce başkan Ali Koç ile seçimlerin ardından bir araya gelmiştim. Kendisi yeni başkandı. Ona ‘Tecrübelerimle, bilgi ağımla size takviye olabilirim. Fenerbahçe’de ödev almak için hazırım’ demiştim. İmza atmak için hazırdım. Sonra bir netice çıkmadı. Bu konuda ciddi bir hazırlık göremedim. Şimdi ise sadece onlara kısmet dileyebilirim” yorumunu yaptı.

EMRE BELÖZOĞLU’NA SİTEM

Eski Fenerbahçeli futbolcu Serhat Akın’ın bu senenin başlarında “Yarın fazla geç, bugün Daum. Daum’la şampiyon oluruz” şeklindeki çağrısını da duyduğunu anlatan Daum, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kim bilir belki kazanan olurduk. Fenerbahçe’de çoğu futbolcuyla iyi diyaloglarım var. Oysa Emre Belözoğlu hariç. Onun benim hakkımda böyle iyi şeyler söylemesini, övmesini bekleyemezsiniz. Ama beni tanıyan, Daum’la çalışmanın kıymetini haberdar olan futbolcuları farklı tutuyorum. bundan başka beni çok seven Fenerbahçe taraftarları var natürel. Daum gelirse neler yapacağını onlar daha iyi biliyorlardı. Lakin bu bizim, yani taraftarların, medyanın isteğiyle olacak şey değildi. Buna başkan karar verecekti.

“AZİZ YILDIRIM EFSANE BAŞKAN”

Fenerbahçe’de 2009-2010 sezonundan daha sonra ayrılık yaşadığında o dönemki başkan Aziz Yıldırım’la arasında kırgınlık yaşanmadığını dile getiren Daum, “Aziz Yıldırım’a büyük saygım var. Onunla hakiki bir arkadaşlığımız vardı. Verdiği karara da hürmet duydum. Şimşek, tekrar tekrar şampiyonluğu galibiyet olarak görür, ikincilik onun için başarısızlıktır. Buna saygı duyuyorum. Çünkü çok hırslıydı. ara sıra tartışırdık fakat Aziz Yıldırım efsane başkan” değerlendirmesinde bulundu.

Türk futbolunda iz bırakan tanıdık olmayan teknik adamlar aralarında yer aldığının hatırlatılması üstüne 68 yaşındaki Alman çalıştırıcı, şöyle konuştu:

Ilk Olarak bu konuda adı ilk zikredilecek yabancı teknik direktör Jupp Derwall’dir. Türk futbolunda gerçek profesyonel altyapıyı oluşturan, bugünkü çağdaş yapının temellerini atan kişi Derwall. Daha Sonra Sepp Piontek’i ve Feldkamp’ı anmalıyız. Piontek’in Türk Milli Takımı’nda yaptığı hoş işler unutulmamalı. daha sonra büyük isimler Carlos Alberto Parreira ve Zico’yu da anımsatmadan geçmeyeyim. Mircea Lucescu, Türkiye Ligi’nde büyük zaferlere imza atmış sanatkâr bir hoca.

Beşiktaş’ta devir yaptığı iki dönem her tarafında kendini hayır işlerine adayan, lösemili çocuklara somut ve manevi destekte yer alan Christoph Daum, bu misyonunu Fenerbahçe’de de sürdürmüştü. Lösemili çocuklar için farkındalık oluşturduğu için mutlu olduğunu kaydeden Daum, “Futbolun yanına saha açık havada da birçok sosyal faaliyetlerde, hayır işlerinde bulunmaktan bambaşka bir hoşgörü alıyordum. Lösemili çocuklar için büyük kampanyalar yaptık. Kendimce futbol antrenörlüğümden daha başarılı ve yararlı işlerdi bunlar” ifadelerini kullandı.

Kalbindeki Türkiye sevgisinin farklı olduğunu söyleyen Chirstoph Daum, defalarca Türk insanının kendisine kucak açtığını belirterek, “Benim yalnızca arkadaşlarım değiller, onlar benim kardeşlerim, kız kardeşlerim. Türkiye benim ikinci vatanım” yorumunu yaptı.

“KUNTZ’UN BU TEKLİFİ KABUL EDECEĞİNİ BEKLEMİYORDUM”

Daum, A Ulusal Futbol Takımı’nın başına Alman teknik direktör Stefan Kuntz’un getirilmesine ilişkin de şunları kaydetti:

Kuntz’un bu teklifi kabul edeceğini beklemiyordum. Çünkü Almanya 21 Yaş Altı Ulusal Takımı’nda fazla iyiydi. Ülkesine iki Avrupa şampiyonluğu kazandırdı. Bu başarılarından dolayı Avrupa’nın büyük kulüpleri onun peşindeydi. Tam bu sırada Tokyo görevi çıktı. Almanya Olimpiyat Takımı’nın teknik sorumluluğunu üstlenmişti. O yüzden gelen teklifleri kabul etmedi. Avrupa’da ligler başladıktan sonradan da Türkiye’den gelen daveti kabul etti. Beşiktaş’ta forma giydiği için Türk futbolunu ve Türk insanını yakından tanıyor, iyi bir teknik direktör. Stefan takriben 20 yıldır antrenörlük yapıyor, tecrübesi yeterli. Muhakkak emin başarılı olacağının garantisini veremem ama milli takımı başarıya hazırlayacaktır.

Fraport TAV Antalyaspor’da futbol sorumluluğu görevine getirilen Nuri Şahin’in de Alman ekolünden geldiğini hatırlatan Daum, “Bazıları Kuntz’un tecrübe eksikliğini sorguluyor. Bunu Kuntz için söylerseniz Nuri Şahin için yorumunuz ne olur? Nuri Şahin bir futbolcu. Uzun dönem Borussia Dortmund’da forma giydi, daha sonra Avrupa’nın dev kulüplerinde oynadı. Futbolcuyken koskocoman tecrübeleri oldu. Şu Anda umut ediyorum teknik direktörlükte de başarılı olacaktır. Futbolun nasıl oynanacağını haberdar olan zeki biri. Antalyaspor’da hoş işler çıkaracağından eminim” biçiminde gösterme belirtti.

Yorum yapın