F1 Haberleri: Max Verstappen’in güvenlik aracı yeniden başlatma hareketleri FIA tarafından durduruldu


Hüküm süren dünya şampiyonu Max Verstappen ile ilgili birkaç olaydan sonra, FIA, F1 sürücülerinin güvenlik aracının neden olduğu yarış yeniden başlamadan önce bir rakibin aracının yanından geçmesini yasakladı. Motor sporları yönetim organı, Avustralya Grand Prix sıralama turları öncesinde etkinlik öncesi notlar hakkında resmi bir güncelleme yayınladı.

Notlardaki güncellemeler, spor yönetmeliğinin 55.14. Maddesine ilişkin bir hatırlatma içeriyordu:

“Güvenlik aracı pite dönmeden önce, araçtaki ışıkların söndüğü andan itibaren kaza olasılığının önüne geçmek için, sürücülerin herhangi bir hızlanma, frenleme ya da herhangi bir manevra içermeyen bir hızda ilerlemeleri gerekmektedir. diğer sürücüleri tehlikeye atabilir veya yeniden başlatmayı engelleyebilir.”

Bu tür taktikler Verstappen tarafından tartışmalı 2021 Abu Dabi Grand Prix’sinde yedi kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton’a karşı kullanıldı. Daha sonra onları Bahreyn ve Suudi Arabistan’da Charles Leclerc’e karşı tekrar kullandı ve haksız avantajlar sağladı.

Yeni yarış direktörü Niels Wittich, yarışın yeniden başlamasından önceki bu özel manevraya müsamaha gösterilmeyeceğini açıkladı.


“Zaman gösterecek” – Max Verstappen Avustralya Grand Prix’sine girerken hala temkinli

Red Bull, 2022 sezonuna Bahreyn Uluslararası Pisti’nde sezonun açılışında çift DNF ile yıkıcı bir başlangıç ​​yaptı. Max Verstappen’in Cidde’deki bir sonraki yarışta sansasyonel galibiyetine rağmen, Hollandalı hala takımın Charles Leclerc ile mücadeleye devam etmesini umabilir. dedi ki:

“Umarım daha iyidir. Ama bakalım. Bu hafta sonu farklı pist düzeni, bu yüzden tekrar gideceğiz. Biz sadece herkes gibi arabayı sürekli geliştirmeye çalışıyoruz ve onu daha hızlı hale getirmek için yeni parçalar getirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden umarım bizim için güzel bir hafta sonu olur. Ama zaman gösterecek, nerede olacağımızı söylemek biraz zor.”

Bu arada, 2022 Avustralya Grand Prix’si Pazar günü başlıyor ve F1, üç uzun yıl sonra Albert Park Pisti’ne geri dönecek.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/f1/news-max-verstappen-s-safety-car-restart-moves-stopped-fia?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın