Disiplin ve sabır şart

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Altıntop ile birlikte basın toplantısı yapan Teknik Direktör Kuntz, “Disiplinin Türk futboluna gelmesinden nedeniyle eğer mutluysak sadece disiplini değil de tahammül unsurunu da Türk kültürüne katalım isterim” dedi.

Disiplin ve sabır şart

Ahmet Can Sarıkaya

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Milli Takımlardan Sorumluluk Sahibi Idare Heyeti Üyesi Hamit Altıntop ve Stefan Kuntz, ajans ve gazetelerin spor müdürleriyle Riva’daki Hasan Doğan Ulusal Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilen sohbet toplantısında bir araya geldi.

Stefan Kuntz, şöyle konuştu: “Takımın aldığı iyi sonuçlar var, daha sonra olumsuza dönen bir tablo var. Ilk Kez bunun sebeplerini araştıracağım. Her hocanın kendi tarzı vardır, ben de olaya kendi tarzımla yaklaşacağım. Oyuncularla ilgili çok sayıda bilgi aldım. Hatta bazı maçlarını statta seyrettim. Kulüplerinde en iyi performansı sergileyen oyuncuları, yapboz parçaları gibi düşünürsek, bu oyuncuları milli takımda en iyi resim meydana getirmek için kullanacağız. Geçmişte olanın neden olduğunu değerlendirmek benim işim yok. Onları Avrupa Şampiyonası’na götüren performansları her neyse oyuncuları o performanslarına geri götürmek işim.”

Ulusal takımın eski teknik direktörü Şenol Güneş’le görüşmediğini fakat tahlil ekibinden zorunlu verileri aldıklarını aktaran Kuntz, “Tüm verilere karşın ön yargısız şekilde kendi yolumdan ileri gitmek istiyorum. Oyunc uların maçlarını statta izliyorum, onlarla telefonda görüşüyorum. Kendi serbest fikirlerimizle yürümek istiyoruz. Kafamda oyun tarzını oluşturmuş durumdayım. Son haftalarda ne dek zaman aldıklarını bakacağız. Antrenmanı da buna kadar uygulayacağız. Hiçbir oyuncunun burada sıkılmaya vakti olmayacak. Çünkü bizden çok sayıda done alacaklar. Detaylı programımız üstünde çalıştık. Ekip menajerimiz programı görünce endişeye kapıldı, çünkü program bolca antrenman içeriyordu. Fiziksel performans antrenörümüz, bütün oyuncuların kulüplerindeki bedensel performans antrenörleriyle temastaydı. Detaylı bir şekilde verileri oluşturdu, idman yoğunluklarını bu programa tarafından oluşturacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Stefan Kuntz, bir gazetecinin “Alman disiplini’ ülkemizde meşhur bir laf. Milli takımımızda bunu görecek olmaktan mutluyuz” sözleri üstüne “Böyle diyorsanız disiplinin Türk futboluna gelmesinde mutluysak yalnızca disiplini yok de dayanma unsurunu da Türk kültürüne katalım isterim” ifadelerini kullandı. Stefan Kuntz, üçlü savunmaya bakışının sorulması üzerine de şöyle konuştu:

“Önümde Norveç maçı gibi kayda değer bir maç varsa, ona elinizdeki oyuncuların yatkınlığı neyse ona göre çıkarsınız. İlerleyen uzun süreçte takımı istediğimiz noktaya getirmeye çalışabiliriz. İlk etapta oyuncularımıza, devingen oyun, mevkilerin önemi ve savunma anlamında neler yapılması gerektiği konusunda uyarılarımız olacak. Futbolda 4 önemli an vardır, topa sahip olduğunuz, topa sahip olmadığınız, topu kaptığınız ve topu kaybettiğiniz an. Mesela, oyuncularımın topu kaybettiklerinde neler yapmaları gerektiği konusunda kafalarında fikirleri olacak.”

Teknik Direktör Kuntz, başlangıçta Dünya Kupası elemelerinde oynanacak 4 maçı iyi bir şekilde vermek istediklerinin altını çizerek, “Bu 4 maçtan sonradan çok zamanımız olacak. Değişimleri o süre birlikte yapacağız” dedi. Kuntz, “Beklenti büyük. Zorlama hissediyor musunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bu tek adam şovu yok, takım işi. Her Zaman beraber kaybedeceğiz her zaman beraber kazanacağız fakat sorumlusu benim” sözlerini kullanan Kuntz, “Oyuncularımdan yüzde yüz sadakat, inanç ve güven istiyorum. Bunu birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.

Yorum yapın