Dietrich Matescchitz: Etkili Red Bull kurucusu ve sahibi 78 yaşında öldü


Red Bull'un kurucusu ve ortak sahibi Dietrich Mateschitz 78 yaşında öldü.

Red Bull’un kurucusu ve ortak sahibi Dietrich Mateschitz 78 yaşında öldü.

Red Bull’un kurucusu ve sahibi Dietrich Mateschitz 78 yaşında öldü.

Mateschitz, enerji içecekleri şirketini kuran ve daha sonra onu büyük bir başarıyla Formula 1’e getiren, 2010’dan 2013’e kadar dört ardışık çift dünya şampiyonluğu kazanan etkili bir Avusturyalı iş adamıydı.

Uzun bir hastalıkla geçen bir savaşın ardından gelen vefatı, Birleşik Devletler GP’sinde sıralama turlarından hemen önce onaylandı ve görünüşe göre kasvetli bir Red Bull takımı haberi padokta birlikte anlattı.

Red Bull takım patronu Christian Horner, “Bu çok, çok üzücü. “Ne harika bir adam.

Red Bull Takım Patronu Christian Horner, Dietrich Mateschitz'e saygılarını sunuyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Red Bull Takım Patronu Christian Horner, Dietrich Mateschitz’e saygılarını sunuyor.

Red Bull Takım Patronu Christian Horner, Dietrich Mateschitz’e saygılarını sunuyor.

“Ona ve yaptığı her şeye, yıllar boyunca bizi desteklediği her şeye ve çok sayıda sürücüye, çok sayıda takım üyesine, bu pit yolundaki birçok insan ona çok şey borçlu olduğu için inanılmaz derecede minnettarız.

“Yaptığı katkıyı kutlamamız ve takdir etmemiz önemli. Oldukça dikkate değer bir adam, bir ilham kaynağı ve çok büyük bir borcumuz var.”

Mateschitz, Tayland gezisinde bir enerji içeceği keşfettikten sonra, 1984 yılında Red Bull markasını piyasaya sürdü ve 21. yüzyılda spor dünyasına başarı getirmeden önce onu bir dünya pazar lideri haline getirdi.

Red Bull, 2004 yılında Jaguar takımını satın almadan önce Sauber ile Formula 1’e girdi ve adını Red Bull Racing olarak değiştirdi. Daha sonra bir yıl sonra Toro Rosso’da Red Bull genç takımı olan ve şimdi AlphaTauri olarak adlandırılan Minardi’yi satın aldı.

Martin Brundle, Simon Lazenby ve Danica Patrick, Red Bull Dietrich Mateschitz'in sahibine saygılarını sunuyorlar.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Martin Brundle, Simon Lazenby ve Danica Patrick, Red Bull Dietrich Mateschitz’in sahibine saygılarını sunuyorlar.

Martin Brundle, Simon Lazenby ve Danica Patrick, Red Bull Dietrich Mateschitz’in sahibine saygılarını sunuyorlar.

Mateschitz ayrıca, Red Bull tarafından satın alınan Avusturya takımı Red Bull Salzburg, New York Red Bull (ABD) ve RB Leipzig (Almanya) ile futbol kulüplerini de satın aldı.

Red Bull, başta F1 olmak üzere tüm formatlarda başarılı oldu.

Takım 2009’da ilk zaferini ve bir yıl sonra ilk şampiyonluklarını, Sebastian Vettel’in sürücüler tacını, Red Bull’un ise takımlar şampiyonluğunu kazanmasıyla elde etti.

Red Bull, sonraki üç şampiyonada temiz süpürmeler elde etmeye devam etti ve o zamandan beri F1’in en iyi takımlarından biri olarak kaldı. Max Verstappen, 2021’de bir pilotlar tacını sona erdirdi ve bu sezon tekrar iddia etti ve takımın bu hafta sonu ABD GP’sinde takımlar şampiyonluğunu tamamlaması muhtemel.

    Red Bull sürücüsü ve şimdi çifte dünya şampiyonu Max Verstappen ile Mateschitz

Red Bull sürücüsü ve şimdi çifte dünya şampiyonu Max Verstappen ile Mateschitz

Horner, “Bir tür az kişi var” diye ekledi. “Başardıkları ve farklı spor dallarında bu kadar çok insan için yaptıkları rakipsiz.

“Birçoğumuz, sağladığı fırsatlar, sahip olduğu vizyon, karakter gücü ve hayallerinin peşinden gitmekten ve hayallerinin peşinden gitmekten asla korkmadığı için ona minnettar olmalıyız.

Burada Formula 1’de yaptığı şey bu, sizin bir fark yaratabileceğinizi kanıtladı.”

Mateschitz’e övgüler yağdı

Sky Sports F1 uzmanı Martin Brundle, “Bu gerçekten üzücü bir haber” dedi. “Motor sporları için harika bir adamdı. Motor sporlarını severdi.

“Motor sporları için inanılmaz derecede cömert ve inanılmaz derecede iyiydi ve motor sporları Red Bull markası için de iyi oldu.

“Çok sevimli bir adamdı, aynı zamanda çok özel bir adamdı.

“Asla göz önünde olmayı hiç istemedi, her zaman sahne arkasında olmak istedi ama vay canına, hayatında çok şey başardı.”

Formula 1 şefi Stefano Domenicali, “Formula 1 ailesinin çok saygı duyulan ve çok sevilen bir üyesi olan Dietrich Mateschitz’in vefat ettiği haberi beni derinden üzdü.

İnanılmaz vizyon sahibi bir girişimci ve sporumuzu dönüştürmeye yardımcı olan ve tüm dünyada tanınan Red Bull markasını yaratan bir adamdı.

“Formula 1’deki tüm topluluk gibi onu çok özleyeceğim ve bu çok üzücü zamanda düşüncelerimiz ve dualarımız ailesi, arkadaşları ve Red Bull ve AlphaTauri takımlarıyla birlikte.”

Mateschitz’in spor üzerindeki büyük etkisini açıklamak

Sky Sports Haber muhabiri Craig Slater

“F1 kalbine çok yakındı. Yakın, uygulamalı aldı [approach]onu sık sık Formula 1 padokunda görmemenize rağmen.

“Birkaç haftadır sağlık sorunlarıyla ilgili söylentiler vardı ve şimdi vefat ettiğinin doğrulanması üzücü. Kesinlikle son on buçuk yılda Formula 1’e yaptığı katkıyı doğru terminolojiye koymakta zorlanıyorsun.

Craig Slater, 78 yaşında vefat eden Red Bull Formula 1 kurucu ortağı Dietrich Mateschitz'in katkısını ve etkisini tartışıyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Craig Slater, 78 yaşında vefat eden Red Bull Formula 1 kurucu ortağı Dietrich Mateschitz’in katkısını ve etkisini tartışıyor.

Craig Slater, 78 yaşında vefat eden Red Bull Formula 1 kurucu ortağı Dietrich Mateschitz’in katkısını ve etkisini tartışıyor.

“Spora daha geniş katkısından, Avrupa ve Kuzey Amerika futbolu, New York Red Bull, RB Leipzig, Red Bull Salzburg, buz hokeyi takımları üzerinde büyük etkisinden bahsedebiliriz. Birkaç yıl önce Red Bull Salzburg’u ziyaret ettim ve oradaydım. F1 operasyonunda olduğu kadar o futbol takımında da genç yeteneklerin yetiştirilmesi ve onlara gerektiği gibi bakılması konusunda aynı ayrıntılara gösterilen özen, F1 operasyonunda olduğu gibi çok belirgin. iyi bir eğitimin yanı sıra sporda da bir fırsat.

  Mateschitz, Red Bull takım patronu Christian Horner ile

Mateschitz, Red Bull takım patronu Christian Horner ile

“Kişisel olarak ilginç bir birey, özel bir adam. Kişiliği hakkında biraz tuhaf, maceracı milyarder havası vardı. Pek çok ilgi alanı vardı.

“Red Bull yarış takımını sağlam bir temele oturttu. Finansal olarak kendi kendilerine yeterliler. Bence devam edecekler ve sahip oldukları başarı seviyesini şu anda sahibi geçse bile koruyabilecekler.

“Bazen bir kişinin ‘sporu kendi oyuncağı haline getirme’ endişesi var. Bununla ilgili çok şey duyuyoruz. Dietrich Mateschitz’in durumunda bu, spora getirdiği gerçeklerden veya gerçeklikten daha fazla olamazdı.

“Başladığı her projede ne yaptığını çok iyi düşünen bir hayırsever oldu, yaptığı doğrudan maddi katkılar devam etmeyecek olsa bile devam etmesini sağlayacak vakıflara sahip olmasını sağladı.

“Avrupa ve dünya sporunda bence çok iyi huylu bir güç. Red Bull’da ne yazık ki çok özlenecek.”
Kaynak : https://www.skysports.com/f1/news/12040/12727904/dietrich-matescchitz-influential-red-bull-founder-and-owner-dies-aged-78

SMM Panel PDF Kitap indir