“Çoğu zaman çembere ulaşırsan ve yardım geliyorsa, o şeyi dışarı atar ve üçünü vurursun”


bu NBA son birkaç yılda atış denemelerinde büyük bir değişiklik gördü. Steph Curry’nin şut dehası 3 sayılık bir devrimi tetikledi ve her takım düşük post hakimiyeti yerine şutlara öncelik vermeye başladı.

Bazı oyuncular ve koçlar analitikleri 3 sayılık şutu tercih etmekle suçlarken, bazıları da Curry’yi “oyunu mahvetmekle” suçladı.

Ancak, bu değişikliklerin arkasındaki bilim oldukça basittir. Eski NBA baş antrenörü Stan Van Gundy, tarafından bildirildiği üzere nedenini açıkladı. Sports Illustrated’dan Michael Pena:

“Çerçevede insanlara meydan okumak yerine, çoğu zaman çembere ulaşırsan ve yardım gelirse o şeyi atıp üçünü vuracaksın. Bu yaklaşım kesinlikle değişti.”

Geniş açık bir turnike, size çekişmeli bir orta mesafe atlama vuruşuyla aynı puanları kazandıracaktır. Neden zemini açıp sadece birkaç fit geride 3 sayılık atmaya çalışmıyorsunuz? Boşluk, boyayı açar ve hem arktan hem de janttan daha yüksek kaliteli görünümler verir.

NBA’de orta menzilli puanlama neredeyse ortadan kalktı. Çembere yapılan hücumlar artık öncelikle savunmayı çevreye doğru bir şut pası için çökertmek için kullanılıyor.

Boston Celtics Grant Williams, NBA’in şut seçimindeki değişikliklerin ligi harika yaptığına inanıyor. Esasen Stan Van Gundy ile aynı fikirdeydi ve şöyle dedi:

“Ligin dinamikleri değişti. Kurallar değişti. Aralıklar değişti. Oyuncular değişti. Sadece sahada boşluk bırakmakla kalmayıp aynı zamanda yaratıp boyaya giden bir yeteneğiniz var.

“Ancak bunu yaptığınız zamanların çoğu, onu savunmaya o kadar odaklanırlar ki, bu da açık üçlüklere ve tekmeleme fırsatlarına yol açar. … Bu, ligi harika yapan şeyin bir parçası gibi hissediyorum.”

Bir kick-out pasından sonra gelen 3 sayılık atışın, ekran dışından veya dripling dışından bir üçlüye kıyasla açık veya geniş açık olma olasılığı daha yüksektir. Sepete başarılı bir sürüşten sonra, savunma boyada çökmeye mahkumdur. Bu, arkın ötesinde en az bir atıcıyı açık bırakır.

Golden State Warriors yıldızları, Steph Curry’nin NBA’deki değişikliği getirdiğine inanıyor

(LR) 2016'da Golden State Warriors'tan Andre Iguodala, Draymond Green ve Steph Curry.
(LR) 2016’da Golden State Warriors’tan Andre Iguodala, Draymond Green ve Steph Curry.

Pek çok insan Steph Curry’yi “oyunu mahvetmekle” suçlamak istiyor. Bununla birlikte, iki kez NBA MVP’si geçtiğimiz günlerde, oyuncuların yanlış şutları denemesinden sorumlu olmadığını göğsünden çıkardı.

Konuk oldu “Knuckleheads Podcast” ve platformu bir kamu hizmeti duyurusu için bir fırsat olarak kullanarak şunları söyledi:

“Kötü atış yapan insanların tüm bu korkunç basketbol kliplerinde beni etiketlemeyi bırak, oyunu mahvettiğimi söyle. Sana o şutu atmanı söylemedim.”

Hiç kimse Steph Curry gibi davranmazsa, oyun da mahvolmuş sayılmaz. “NBA tarihinin en büyük şutörünün” yapabileceği şutlar, herkesin yapabileceğine benzemiyor.

Andre Iguodala, Golden State Warriors takım arkadaşı Curry’nin 3 sayılık atış etrafındaki hype’dan sorumlu olduğuna inanıyor. Jant girişimlerinin yıllar içinde gelişeceğini umuyor. Olarak SI tarafından rapor edildiIguodala dedi ki:

“Üçlük atmaya daha çok önem veriliyor. Sanırım bu, potaya ulaşmak için gereken saldırganlığı ortadan kaldırıyor. … Bilmiyorum, bu sadece kurallarda trend olan bir şey ve umarım senin yapabildiğin yere geri döner.” sepette daha fazla bitiren adamlara bakın.”

Draymond Green, teknik direktör Van Gundy ve takım arkadaşı Iguodala ile anlaştı. Green, iyileştirilmiş çember koruması ve atletizmin de uzaktan şut denemelerinin artmasında bir faktör olduğunu ekledi.

Herkese “Steph Curry” etkisini hatırlatarak şunları söyledi:

“Bence boyayı korumada daha fazla öncelik var çünkü üç sayılık atış çok iyi. Bu Steph Curry etkisine geri dönüyor. Sürekli birinin boyasına girebilirseniz, dünya açılır.

“Sonra ben [also] oyunun eskisinden çok daha atletik olduğunu düşünüyorum… bu ligdeki oyuncuların toplam uzunluğu, çembere gidip bitirmeyi çok daha zorlaştırıyor. Bunun bu oyunda büyük bir değişiklik olduğunu düşünüyorum.”


canlı anketCANLI ANKET

S. Steph Curry oyunu mahvetti mi yoksa iyileştirdi mi?

şimdiye kadar 0 oy

Düzenleyen Adam Dickson