Chelsea Kadınlar 3 – 0 Tottenham Kadınlar


Sam Kerr’in ilk yarıdaki golü, Chelsea’nin Stamford Bridge’de Tottenham’ı 3-0’lık kapsamlı bir galibiyete taşımasına yardımcı oldu ve Blues’u Kadınlar Süper Ligi tablosunun zirvesine taşıdı.

Spurs parlak başladı ama Blues 38.350 taraftarın önünde tam kontrolü ele geçirdi.

Erin Cuthbert, geçen ay acil histerektomi geçiren Emma Hayes’in sığınaktaki ilk maçında Guro Reiten moladan önceki noktadan gol atmadan önce ev sahibi takımın liderliğini ikiye katladı.

Grev, Kerr’in Spurs’a karşı skor serisini beş maçta altı gole çıkardı ve savunan şampiyon Chelsea, ikinci sıradaki Arsenal’den üç puan uzaklaştı.

Konuk ekip açılış dakikalarını kontrol etti ve ilk fırsatı, Ann-Katrin Berger tarafından sağdan gelen alçak ortasını kolayca durduran Drew Spence ile buldu.

Spurs, Jessie Fleming’in Spence’i devirip ilk kez eski kulübüyle yüzleşmek için geri dönmesinin ardından erken bir serbest vuruşla ödüllendirildi, ancak Berger, Eveliina Summanen’in çabasını toplamak için oradaydı.

Resim:
Sam Kerr, Chelsea’ye Tottenham karşısında erken bir üstünlük sağladıktan sonra takım arkadaşlarıyla kutlama yapıyor

Bu taraflar Bridge’de son karşılaştıklarında Chelsea’nin tek golü atması sadece dört dakika sürdü. Bu sefer Kerr’in açıcıyı bulması 12 dakika sürdü ve sağ alt köşeye soğuk bir şekilde ateş etmeden önce geç bir meydan okumadan kaçtı.

Kerr, bölgede başıboş bir topun peşinden koştuğunda, ancak kısa süre sonra Kerr’in düşük vuruşunu durdurmakta başarılı olan Tinja-Riikka Korpela tarafından yenildiğinde neredeyse bir dakika daha gol attı.

Chelsea ikinci golünü, Reiten’in köşesi, sağ üst köşeye bir voleybol göndermeden önce topu göğsüyle aşağı indiren 18 yarda ceza sahasının hemen dışındaki açık bir Cuthbert yönüne sıçradığında attı.

Ev sahibi, Lauren James sahadayken yere düştüğünde ve hakem noktayı işaret ettiğinde üç yaptı. Reiten hızlandı ve Korpela’yı kesin bir bitişle yanlış yola gönderdi.

Spence, eski kulübüne temiz bir sayfa açmayı reddetmeyi umuyordu, ancak Berger çizgisinden çıkıp Ashleigh Neville’in moladan önce açığı kesmesini engellemeden önce çabasını sol direğe gönderdi.

Guro Reiten, Chelsea'yi Tottenham'a karşı penaltı noktasından 3-0 öne geçiren golü kutladı.
Resim:
Guro Reiten penaltıdan attığı golün sevincini yaşadı.

Chelsea, yeniden başlatmanın ardından baskıyı sürdürdü ve avantajlarına eklemek için birkaç erken şans yakaladı, Korpela, Millie Bright’ın çabası üst direğe çarpmadan önce Magdalena Eriksson’un keskin vuruşunu ilk olarak bloke etti.

Jessica Naz, Spurs için bir şeyler ayarlamaya çalışma hakkını bozdu, ancak Bright haçını temizlemek için oradaydı, Berger, kısa süre sonra Neville’in uzun menzilli çabasını rahatça yakaladı.

Spurs, Chelsea ataklarının devam ettiği bir dönemden yara almadan çıktı, James, çabasını sol direğin 20 yarda genişliğinden göndererek Blues’un avantajını 75. dakikada genişletme şansını kaybetti.

Hayes: Kadın futbolu için bilet fiyatlarını artırın

Emma Hayes, kadın futbol maçlarının daha büyük statlarda oynanabilmesi için bilet fiyatlarının artırılması gerektiğine inanıyor
Resim:
Emma Hayes, kadın futbol maçlarının daha büyük stadyumlarda oynanabilmesi için bilet fiyatlarının artırılması gerektiğine inanıyor

Maçtan sonra, Chelsea patronu Hayes katılımdan memnun kaldı, ancak taraftarların kadın futbolunu izlemek için daha fazla para ödemesi gerektiğini söyleyerek mali sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde kararlı kaldı.

“Burada daha çok olmak istiyorum” dedi. “Sanırım hepimiz biliyoruz ki, kadınlar maçındaki küçük statlardan ne yapacağız sorusuna çözüm bulmak için orta vadeli bir plan var mı?

“Bilmiyorum, ama kesinlikle eminim ki hepimiz küçük stadyumlarımızı geride bırakıyoruz, buna eminim. Oyuncuların burada daha çok olmak istediğini biliyorum ama aynı zamanda bir iş olmasının da önemli olduğunu düşünüyorum.” oynamanın maliyeti Bence belki de yeterince bahsetmediğimiz en büyük şeylerden biri kadın futbolunun ne kadar ucuz olduğu.

“Buralarda daha fazla oynayacaksak, genel fiyatlandırma yapısını artırmamız gerektiğine gerçekten inanıyorum, çünkü bunu yapmanın bir maliyeti var. Ve bence seyirciler orada, her maç için değil ama kesinlikle belki sekiz maç için.” oyunlar, yılda 12 oyun.

“Ama kendimiz için daha iddialı olmalıyız. Kadın futbolunu izlemek çok mu ucuz? Bence öyle, özellikle de en iyi maçları.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/chelsea-women-vs-tottenham-hotspur-women/report/473941

SMM Panel PDF Kitap indir