Celtic: Ange Postecoglou, VAR’da ‘diş çıkarma sorunları’ olmaması gerektiğini söyledi | Futbol Haberleri


Celtic menajeri Ange Postecoglou, İskoç futbolunun VAR’ı tanıtması yeni bir teknoloji olmadığı halde neden “diş sorunları” olduğunu sorguluyor.

Avustralyalı, hafta ortasında daha fazla tartışmanın ardından video teknolojisinin “gösterinin yıldızı” olmaması gerektiğinde ısrar ediyor.

İskoç FA, Celtic’in Çarşamba günü Motherwell’de 2-1’lik galibiyeti sırasında Jota’nın izin verilmeyen golünün kontrolü etrafındaki sürece açıklık getirdi.

En yakın kamera operatörü Jota’nın pozisyonunu kaydetmedi ancak SFA hakem departmanı, teknolojinin her iki 18 yard çizgisindeki kameralardan ofsayt kararlarının alınmasına izin verdiğini açıkladı.

Sead Haksabanovic’in Matt Penney’nin taç atışını saha dışında yönlendirmesinin ardından Celtic’in galibi olduğunu kanıtlayan takıma ilişkin herhangi bir değerlendirme yapılmaması da Motherwell’i hayal kırıklığına uğrattı.

Postecoglou, “Benim için kararlarla ilgili değil. VAR ile hala tartışmalı kararlar olacağını düşünüyorum. Benim için süreç bu.

VAR kontrolünün ardından Jota'nın malına izin verilmedi
Resim:
VAR kontrolünden sonra Jota’nın malına izin verilmedi

“Bu yüzden tanıttığımızda tantanadan rahatsız oldum. Kasabanın yepyeni bir şeymiş gibi konuşmasıydı. Herkesin durgun olduğunu düşündüğü Avustralya’da dört yıl önce VAR vardı. Yeni değil. Hakemler Bizim ligimizde Avrupa’da hakemler kullandı.

“Büyük beklentilerle gerçekten büyük bir şey olarak ortaya koyduk. Şimdi ‘diş çıkarma sorunları bekliyoruz’ diyoruz. Dört ya da beş yıldır var olan bir şey için neden diş çıkarma sorunları olacağını bilmiyorum.

“Şimdi hazır değillerse, başlama, biz hazır olana kadar bekle.”

Jota ofsayt olarak görüldü ve VAR kararı onayladı ancak görüntü Celtic’in ceza sahasının kenarındaki kameradan geldi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Motherwell patronu Steven Hammell, Celtic’in Fir Park’taki galibiyet golünün geçerli olup olmadığını ve VAR’ın oynadığı rolü sorguluyor

SFA’dan yapılan açıklamada, “Hakem operasyonları, Motherwell v Celtic’teki bir VAR incelemesi sırasında, ilgili 18 yard çizgi kamerasından alınan görüntülerin olayın uygun bir görüntüsünü yakalamadığını doğrulayabilir.

“Yayın görüntüleri izleyiciler için yalnızca daha geniş bir kamera açısı gösterebilse de, Hawk-Eye teknolojisi, iki 18 yarda çizgi kamera konumundan herhangi birinden doğru ofsayt kararını kalibre etmek için tasarlandı ve müteakip VAR incelemesi Celtic’in oyuncu topu ofsayt pozisyonunda almıştı.

“Sistemin işleyişini düzenli olarak gözden geçirmemizin bir parçası olarak ev sahibi yayıncıya olayla ilgili geri bildirimde bulunduk.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Motherwell ile Celtic arasındaki İskoç Premiership maçından öne çıkanlar

Postecoglou, Celtic’in günler önce Dundee United’ı kazanmasında VAR kontrolleri için geçen süreden bıkmıştı.

“Benim için kararlarla ilgili değil” dedi. “Jota’nın ofsayt olduğunu söylüyorlar, buna dair kanıtları var, bu kanıt ne olursa olsun, onlarla ve sorun değil. Yanlış olsalar bile, umurumda değil, karar bu. Bir sürü yanlış karar var. Ben, bu oyuna izinsiz giriş.

“Bakın işin içinde insan var. Bir kamera olması gereken yeri göstermiyor, umarım daha önce bu süreci yaşamışlardır ve ‘protokoller bunlardır’ demişlerdir. İnsan hatasına izin vermelisin. bu bağlamda.

“VAR, bunun oyunun bir parçası olduğunu anlıyoruz, tanıttık, devam edelim ama şovun yıldızı yapmayın. Maalesef şu anda durum bu.

Tartışmanın odak noktası olarak VAR’a sahip olmanın hakemlere, kulüplere, oyunculara, koçlara veya taraftarlara değil, hiç kimseye yardımcı olduğunu düşünmüyorum.”
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12744425/celtic-ange-postecoglou-says-there-should-not-be-var-teething-problems

SMM Panel PDF Kitap indir