Caster Semenya, Eugene’de düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Kadınlar 5.000 metrede koşmak için listelendi | Haberler Haberler


Caster Semenya, 2017’den beri bir Dünya Şampiyonasında veya Olimpiyat Oyunlarında yarışmadı; 31 yaşındaki, doğal olarak yüksek testosterona neden olan interseks durumu nedeniyle en sevdiği 800 metreden yasaklandı; Semanya, bu haftanın başlarında Güney Afrika ekibinde adı geçmediği için bir sürpriz listeliyor

Son Güncelleme: 08/07/22 11:19pm

Caster Semenya, Eugene, Oregon'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 5.000 metrede koşacak şekilde listelenmiştir.

Caster Semenya, Eugene, Oregon’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 5.000 metrede koşacak şekilde listelenmiştir.

Caster Semenya, önümüzdeki hafta Eugene’de yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 5.000 metrede yarışacak.

Güney Afrikalı, doğal olarak yüksek testosterona neden olan koşullara sahip kadınları etkileyen kurallarla en sevdiği 800 metreden yasaklandıktan sonra bu mesafeye döndü.

Semenya, 2012 ve 2016 Olimpiyat Oyunlarında ve 2009, 2011 ve 2017 Dünya Şampiyonalarında 800 metreyi kazandı ve 2017 baskısında bu seviyedeki son görünüşü oldu.

31 yaşındaki oyuncunun, interseks durumu 46, cinsiyet gelişimindeki XY farkı nedeniyle 2019’dan bu yana 400 metreden bir mile kadar olan yarışlarda koşması yasaklandı.

Yönetmelikler, kadınların bu yarışlarda koşmak istiyorlarsa doğal hormon düzeylerini belirli bir eşiğin altına düşürmek için tıbbi müdahalede bulunmalarını talep ediyor.

Semanya, 2017'den beri bir Dünya Şampiyonasında veya Olimpiyat Oyunlarında yarışmadı ve en sevdiği etkinlik olan 800m'den yasaklandı.

Semanya, 2017’den beri bir Dünya Şampiyonasında veya Olimpiyat Oyunlarında yarışmadı ve en sevdiği etkinlik olan 800m’den yasaklandı.

DSD kurallarına tabi olan Semenya ve diğer koşucular bunu yapmayı reddettiler ve son üç yıldır düzenlemeye tabi olmayan diğer yarışmalarda yarışmak zorunda kaldılar.

Semenya’nın Oregon’a katılması beklenmedik bir durumdu çünkü 5.000 metrelik eleme turunu tamamlamadı ve bu hafta başında Güney Afrika takımında yer almadı.

NBC, bazı üst düzey koşucuların 5.000 metreyi seçmesinin ardından Semenya’nın listeye alındığını bildirdi.

Güney Afrika’nın koşu federasyonu ve Semenya’nın temsilcileri açıklama taleplerine hemen yanıt vermedi.

Semenya’nın yeniden ortaya çıkışı, tam da atletizm yetkilileri DSD düzenlemelerinde 46, XY DSD ve yüksek doğal testosteronlu kadın sporcuları büyük karşılaşmalarda kadın yarışmalarından tamamen dışlayabilecek daha fazla değişiklik yapmayı düşünüyorken gelecekti.

Dünya Atletizm başkanı Sebastian Coe, organizasyonun transseksüelleri ve cinsiyet geliştirme düzenlemelerindeki farklılıkları tartışacağını söyledi.

Dünya Atletizm başkanı Sebastian Coe, organizasyonun transseksüelleri ve cinsiyet geliştirme düzenlemelerindeki farklılıkları tartışacağını söyledi.

Dünya Atletizm başkanı Lord Sebastian Coe, organizasyonun yıl sonunda hem transseksüel hem de DSD düzenlemelerini tartışacağını söyledi, muhtemelen geçen ay trans kadın etkinliklerinde yüzmeyi yasaklayan transseksüel kadınları harekete geçiren bir hareket.

Transseksüel ve DSD sorunları farklıdır, ancak çoğu zaman kesişme vardır, çünkü her ikisi de, tipik kadın aralığından daha yüksek doğal testosterona sahip kadınların kadın sporunda rekabet etmesine izin verilip verilmeyeceği sorusuyla ilgilenir.

Semenya transeksüel değildir. Doğumda kadın olarak atandı, kız olarak yetiştirildi, kendisini kadın olarak tanımladı ve kendisini hiçbir zaman interseks olarak tanımlamadı.

Bununla birlikte, 2018’de Spor Tahkim Mahkemesi’nde DSD kurallarına itiraz ederek şarta sahip olduğunu kabul etti.

Bu davayı ve ikinci bir temyiz başvurusunu kaybetti ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kurallara karşı üçüncü bir itirazda bulunuyor.
Kaynak : https://www.skysports.com/other-sports/news/12040/12648546/caster-semenya-listed-to-run-in-womens-5000m-at-world-athletics-championships-in-eugene

SMM Panel PDF Kitap indir