Bu balıklardan uzak durun! – Sağlık Haberleri


Bu balıklardan uzak durun!

Hastalıklardan korunmak için adeniz diyetiyle beslenmenin önemi vurgulanıyor. Akdeniz diyetinde üst sıralarda yer alan balıkların çok faydalı olduğu bilinse de içinde bulunan civa adı verilen zararlı bir nörotoksinin verebileceği sağlık için risk oluşturabiliyor. Uzmanlara göre balık yemek gözlerini yorabiliyor ve araştırıyor, radyasyon hasarlarına neden olabiliyor.

BİRÇOK SAĞLIK SORUNUNA YOL AÇABİLİYOR

Bununla birlikte, doğal yaşam ortamları, askerleri ve diğer işlemler tarafından metil cıvaya dönüştürülen cıva işletmeleri ve bu, balıkları solungaçlarından tükettiklerinde ve sularında bu maruz kalmaya maruz bırakır.

GÖRME KAYBINA NEDEN OLABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , “büyük bir halk sağlığı sorunu” olarak kabul edilen, suda doğal olarak bulunan cıva, yatırımları , aşıları, cildi ve hatta gözlerinizi hedef alan bir dizi sağlık evine yol açabilir. Dr Rabia Bourkiza’ya göre, endişe verici bir şekilde, bu nörotoksin açısından zengin balıkları tüketmek görme yetkisine sahip bile yol açabilir.

UYKUSUZLUĞA YOL AÇIYOR

Araştırmacılar, karşılaştırma için düzenli olarak nörotoksine maruz kalan 31 pil fabrikası işçilerine ve 15 sağlıklı fabrika dışı çalışana baktı. Deneklerin kan örnekleri vücutlarındaki civa ölçütlerini düzenlemedi. Uykusuzluktan yorgunluğa kadar civa, görevlilerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açtı.

YEDİĞİNİZ BALIK TÜRÜ ÖNEMLİ

Göz uzmanına göre, iyi haber şu ki, tüm balıklar zararlı elementte yüksek değil. Dr Bourkiza, “Risk, ne kadar ve ne tür balık tutmanıza bağlı olacaktır. Genel bir kural olarak, daha büyük ve daha uzun ömürlü balıklar, hayatta kalmak için diğer balıkları yiyen balıkların yanı sıra en fazla cıva içerir. Kılıç balığı, köpekbalığı, kral uskumru ve taze ton balığı, yüksek düzeyde cıva içermesi en olası türlerden birkaçıdır.

BAŞLANGIÇTA RENK GÖRME BOZUKLUĞU İLE ORTAYA ÇIKIYOR

Dr Bourkiza, “Yüksek belirtiler cıva, başlangıçta renk görme bozukluğu ile kendini gösteren optik nöropatiye neden olabilir. Bunu görme kaybı ve sonunda daha şiddetli, merkezi görme kaybı takip ediyor. Cıva, genellikle kirli sularda bazı balıklarda bulunur.”

TOKSİK ETKİLER ÜZERİNE UYARIYORLAR

Medical Science Monitor dergisinde yayınlanan araştırma olarak sadece Dr. Çalışma artı zararlı unsur kronik maruz kalmanın “periferik görme kaybı” ve ardından “daha ​​yoğun merkezi görme kaybı” ile sonuçlanabileceğini vurguladı.

BALIKLARI GÜVENİLİR YERLERDEN ALIN

“Toksik olmak için bu tür balıkların ne kadarının yenmesi buharlaşması zor, ancak her gün veya en az haftada birkaç kez yiyenler daha fazla risk altında. Onları nasıl Düzgün bir şekilde hazırlayacağını bilen güvenilir bir kaynaktan satın alarak emin olun.”

HAFTADA İKİ KEZ YENİLMESİ ÖNERİLİYOR

Bu riske rağmen balıklar büyük bir protein, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli vitaminler kaynağı olmaya devam ediyor. Bu nedenle NHS , bir özelliği yağlı balık da dahil olmak üzere haftada en az iki sonucu balık yemeyi öneriyor. Uzman, “Yaygın olmasa da, cıvanın göz üzerindeki etkisi kesinlikle alması gereken bir sonuç” diye ekledi.


Kaynak : https://www.cnnturk.com/saglik/bu-baliklardan-uzak-durun

SMM Panel PDF Kitap indir