Brittney Griner: Gözaltına alınan basketbolcu, Başkan Joe Biden’a yardım etmesi için yalvaran bir mektup gönderdi | NBA Haberleri


Brittney Griner, Beyaz Saray’a temsilcileri aracılığıyla iletilen bir mektupta, eve bir daha asla dönemeyebileceğinden korktuğunu söyleyerek Başkan Joe Biden’a çağrıda bulundu.

Mektupta ayrıca Başkan Biden’ın kendisini ve diğer Amerikalı tutukluları unutmaması isteniyor. Griner’ın menajeri Lindsay Kagawa Colas, mektubun Pazartesi günü teslim edildiğini söyledi.

Başkan Biden’a gönderilen mektubun içeriğinin çoğu gizli kalıyor, ancak Griner’in temsilcileri elle yazılmış nottan birkaç satır paylaştı.

Griner, “Burada bir Rus hapishanesinde, karımın, ailemin, arkadaşlarımın, olimpiyat formamın veya herhangi bir başarımın koruması olmadan ve düşüncelerimle baş başa otururken, sonsuza kadar burada olmaktan korkuyorum” dedi.

Phoenix Mercury merkezi, “4 Temmuz’da ailemiz normalde Vietnam Savaşı Gazisi olan babam da dahil olmak üzere özgürlüğümüz için savaşanların hizmetini onurlandırıyor” dedi.

“Bu günü genellikle nasıl kutladığımı düşünmek canımı yakıyor çünkü özgürlük bu yıl benim için tamamen farklı bir şey ifade ediyor.”

İki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi, Rus takımı için oynamaya geri dönerken esrar yağı bulundurma suçlamasıyla 17 Şubat’ta tutuklanmasının ardından geçen hafta Rusya’da başlayan bir davanın ortasında.

Brittney Griner (AP)
Resim:
Griner, Şubat ayından bu yana Rusya’da tutuklu

Duruşmaya Perşembe günü devam edilecek. Rus ceza davalarında sanıkların yüzde birden azı beraat ediyor ve ABD mahkemelerinin aksine beraat kararları bozulabiliyor.

Griner, mektupta Biden’a geri dönmesini sağlamak için yetkilerini kullanması için yalvardı.

Griner, “Lütfen bizi eve getirmek için elinizden geleni yapın” diye yazdı. “2020’de ilk kez oy verdim ve sana oy verdim. Sana inanıyorum. Özgürlüğümle yapacak o kadar çok iyi şeyim var ki, geri kazanmaya yardım edebilirsin.

“Karımı özlüyorum! Ailemi özlüyorum! Takım arkadaşlarımı özlüyorum! Şu anda çok acı çektiklerini bilmek beni öldürüyor. Şu anda beni eve götürmek için yapabileceğiniz her şey için minnettarım.”

Chicago, Il - 02 Temmuz: Taraftarlar, 2 Temmuz 2022'de Chicago, Il'deki Wintrust Arena'da Phoenix Mercury ve Chicago Sky arasındaki bir WNBA maçı sırasında Phoenix Mercury merkezi Brittney Griner için bir işaret tutuyorlar.  (Fotoğraf: Melissa Tamez/Icon Sportswire) (AP Görüntüleri ile Icon Sportswire)
Resim:
Phoenix Mercury ve Chicago Sky arasındaki bir WNBA maçı sırasında taraftarlar Griner için işaretler tutuyorlar

Griner, menajerinin kurduğu bir e-posta hesabı aracılığıyla ailesi, arkadaşları ve WNBA oyuncularıyla ara sıra iletişim kurabiliyor. E-postalar, Rus yetkililer tarafından incelendikten sonra avukatı tarafından yazdırılır ve Griner’a demetler halinde teslim edilir.

Avukatlar ofislerine döndüklerinde, Griner’dan gelen yanıtları tararlar ve göndermeleri için ABD’ye geri gönderirler.

Biden yönetim yetkilileri, eşiyle evlilik yıldönümlerinde telefon görüşmesi yapması gerektiğini ancak talihsiz bir hata nedeniyle görüşmenin başarısız olduğunu söyledi.

Griners destekçileri, uyuşturucu kaçakçılığı komplosundan hüküm giymiş bir Rus pilotu karşılığında, eski Denizci Trevor Reed’i eve getiren Nisan ayındaki gibi bir mahkum takasını teşvik ettiler.

Dışişleri Bakanlığı, Mayıs ayında, onu haksız yere gözaltına alınmış olarak belirledi ve davasını, hükümetin rehine işlerinden sorumlu özel temsilcisinin gözetiminde, fiilen hükümetin baş rehine müzakerecisi gözetiminde taşıdı.
Kaynak : https://www.skysports.com/nba/news/12040/12645948/brittney-griner-detained-basketball-player-sends-letter-to-president-joe-biden-pleading-for-his-help

SMM Panel PDF Kitap indir