Bilim Kurulu’ndan 3. doz Biontech aşısı açıklaması! Koronavirüs…

İki doz Biontech aşısı olanların 3’üncü dozu ne süre olacağı böylece çok birey kadar merak ediliyordu. Türkiye’de hatırlatma dozlarıyla ilgili iki doz Sinovac aşısı olanlara üçüncü doz aşı tanımlaması yapılırken, Biontech aşısı olanlar içinse hemen şimdi üçüncü doza gereksinim olmadığı belirtilmişti.

BİLİM KURULU KARARINI AÇIKLADI

Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak. 2. doz mRNA aşısının üzerinden 6 avuç içi dek geçmiş sağlık durumu çalışanları, 18-60 yaş arasındaki kronik hastalar, 60 yaş üstü kişiler hatırlatma dozu yaptırabilecek” ifadelerini kullandı.

6 AY SONRA AŞININ KORUMASI ADAMAKILLI BİTMİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nde Viroloji ve Biyoteknoloji Uzmanı olarak çalışan Dr. Semih Tareen, üçüncü doz Biontech aşısının zorunlu olup olmadığıyla ilgili soruya, “Üçüncü doz koşul yok ama bilimsel veriler şunu gösteriyor, oluşan antikorların nötralize kabiliyeti 6 ay sonra daha az oluyor. Bu epeyce olağan, şaşılacak bir şey yok. Ancak nötralize kabiliyetinin azalması antikorun ayrintilariyla değil olduğu anlamına gelmiyor. Yani ‘Aşılar 6 ay sonradan korumuyor’ diyemeyiz” yanıtını verdi.

Yorum yapın