Beşiktaş ‘sakatlandı’

Beşiktaş’ın yaşadığı sakatlık probleminin ‘şansızlık’ diyerek geçiştirilmesi sorunları halının altına süpürme taktiği. Neler yaşandığını teknik heyetin açıklaması lüzum.

Beşiktaş ‘sakatlandı’

Bir takımı gönülden tutup cesaretlendirmek kişisel bir tavır olmakla beraber içinde hürmet unsuru barındırır. Lakin, gelişmelere aleyhinde mantıklı göz önünde bulundurmak diğer bir saygı unsuru.

Beşiktaş, Ajax maçına özellikle sakat oyuncuların fazlalığından ve bu sıkıntının yarattığı baskı yüzünden maça skor odaklı bakıldığından, sonuca şükredilip ucuz atlattı diye düşünüldü. Bir futbol takımı için bu bakış açısı kabul edilemez. Hele hele Şampiyonlar Ligi’nde oynuyorsa hiçbir kabul edilemez. Çünkü Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig maç programları evvelden belliydi.

Bu dönemde, Beşiktaş yönetiminin yapması gereken fazla spesifik transferler ile kadroyu geniş tutmak ve teknik heyetin yapacağı da hazırlık programı ile ligler öncesi takımı hazır ayla getirmekti. Fakat maalesef ne yönetim takımın bütünlüğüne baktığımız zaman istenilen genişliği kalite bakımından sağladı, ne de teknik heyet hazırlık dönemini iyi geçirdi.

Ekonomi profesörü olmasam da bu kadar büyük borç batağından kurtulmanın yolu dıştan katma bedel yaratmak olduğunu düşünebilirim. Bunun da tek yolu Şampiyonlar Ligi’ne bulunma ve buradan puanlar toplayarak girdi sağlamaktır. Sadece takımı 11 birey üzerinden değerlendirmek bundan böyle futbol kurgusu içinde kabul edilebilecek bir kavrama değildir. Euro 2020 bunun en iyi örneğini göstermişti.

SÜREÇ NASIL YÖNETİLDİ?

Bedelsiz ve bonservisleri Beşiktaş’tayken kaybedilen Aboubakar, Dorukhan ve Fatih Aksoy. Oğuzhan’ın donanımları ortadayken ve daha daha alçak segmentteki özelliklere sahip Salih Uçan’ın transfer edilmesi.

İki sol bek varken, Dorukhan’ın istediği ücrete alınan Umut Meraş.

Sporting Lizbon’un sağ bek ihtiyacı olmasına karşın, kiralık gönderdiği sağ beke mahkûm kalıp para harcanarak alınması gereken ve alınmayan 22 yaşındaki Mert Müldür.

Stoper sorunu varken konuşulup düşünülüp alınmayan Diego Godin ve bir sezondur top oynamamış olmasına karşın, maç başı parayla hemfikir olmak yerine takriben 4 milyon euro maliyetle transfer edilen kulüpsüz Alex Teixeria.

Mert, Dorukhan ile Fatih Aksoy’un üçer mevkide oynama özelliklerini düşündüğümüzde kazanılacak rotasyon zenginliğinin reddedilmesi…

KADRO KURMA PROBLEMİ

Ekip mühendisliği bakımından en temel nitelik bonservis ödemeden ya da bonservisi kulüpte olup elinde tutulacak oyunculara öncelik verilmesiyle mümkün olan asgari ola ki bir veya iki kiralık oyuncu ki o da mecburi kalınırsa takımı tasarı etmektir. Natürel oysa Pjanic kalitesinde bir oyuncu kiralık olarak takım için bir değerinde yarattı fakat öncelik olarak Godin mi, yoksa Pjanic mi? veya ikisi birdenbire mi? Sonuç: Montero, Pjanic oldu.

Diğer bir önemli konu, bugün için sakatlıkların sebebi olan ve halının altına süpürülen durum olan hazırlık dönemi periyotlamasındaki sorunun varlığı. Takımın sakat olan oyuncularının büyük bölümü arka adale (hamstring) sakatlıklarına maruz kalıyorsa burada bir yüklemeden ve periyotlamadan kaynaklı sorun var demektir. Salgın rahatsızlık olmadığına göre bu bir tatbik sorunudur. Birazcık can sıkan bu periyotlamaya bakalım:

Hazırlık döneminin esas periyotlaması: İlk lig maçından 4-6 hafta önce başlar, sezon için maddesel temel nitelik kazanılır. sonra ekip çalışmalarına geçilir.

Eğer, Şampiyonlar Ligi ile Süper Lig maçlarının benzer dönem içinde olacağı düşünülerek, bu dönemden dolayı maksimum doldurma periyodu ve yoğunluğunu yüksek tutup, yarışma geçiş dönemi için yeterince zaman kalmamışsa, bu sabit alıştırma yoğunluğu sebebiyle laf konusu adale gurubu sakatlığı meydana gelmiş olabilir.

Antrenman birimleri ve uygulamalardaki değerler takvim planlamada bambaşka dağılımlar göstermektedir. Hazırlık dönemi yüzde 60 ile yüzde 80 verim layık katkısı yaparken yarışma dönemi yüzde 80 ile yüzde 100 verim değer katkısı yapmaktadır. Bu değerlerin yıllık periyotlamada kendi uygun doğru yapılması takvim planlamanın belli başlı amacını oluşturur.

METOT HATALARI

Trol ve medyada manipüle edildiği (ahlaksızlık) gibi sakatlıkların nedeni futbolcuların gece hayatıyla hiçbir ilgisi yoktur. Eğer hepsi aynı bara gidip sakatlandıysalar onu bilemem. Ama hepsinin benzer yük barına girdiğinden eminim.

Periyotlamadaki her geçiş bambaşka olmakla birlikte, bir öncekinin yoğunluğunu taşıdığı için yıllık plan üzerindeki alıştırma metodolojisi muhakkak birbirinden bambaşka, fakat devamını sağlayan içerikleri taşıması lüzum. Bu kadar literatüre dayalı konuyu detaylandırmamdaki niçin sürecin dürüst anlaşılmasına yöneliktir.
Tüm takımın benzer bölgeden sakatlık yaşamasını nazar ya da şansızlık diye yanıt aradığımız süre tüm gerçeği ve ağız dalaşı konusunu bertaraf edip, algılama manipülasyonu üzerinden ‘normatif’ bir tavır takınmaktayız.

İşte, aynı sürece ekip mühendisliği üzerinde bir değerlendirme yapmak gerekirken trol ve medya üzerinden sansasyonel ve maliyetli transferler ile ‘şeref’ yaratma beklentisinin futbolla bir ilgisi olmadığı gibi son derece düşük, feodaliteye dayalı alt başlık kültür tavrını ortaya koyar. Ajax’a 2-0 yenilmenin memnuniyetinin temeli budur.

Yorum yapın