BEŞİKTAŞ HABERLERİ – Spor yazarları Beşiktaş-Başakşehir maçını değerlendirdi

TURGAY DEMİR – YENİ BİR ŞEY DENERKEN!

Futbol denen oyunda emeğinin karşılığını almak istiyorsan iyi bir golcün ve iyi de bir on numaran olacak. Bu matematik.

Beşiktaş dün tekrar maç boyu üstün oynadığı maçta kalesine iki kere gelen Başakşehir’den iki gol yedi. Buna karşılık ilk yarıda dört, ikinci yarıda iki pozisyon bulan Beşiktaş yalnızca iki kere fileleri havalandırabildi.

Yenilen ikinci gol var ancak tam bir komedi. Welinton sakatlanmış ve ilk yarının bitimine bir dakika var. Savunma hem boydan kısa kalmış, keza de bir eksik. Kenarda kim varsa, saniye yok “lahza” bile kaybetmeden atacaksın ceza sahası içine. Peki Önder hoca ne yapıyor!? Sahaya süreceği Necip’i kenarda ısındırıyor!

Sen misin öyle yapan, Murphy Kanunu derhal giriyor devreye ve yiyorsun gülünç golü. Bu neyin fantezisi Önder hocam, her seferinde yeni bir şey deniyorsun, yetmedi mi!?

Beşiktaş bana tarafından dengesiz kadrosuna ve Josef gibi önemli bir eksiğine rağmen Can Bozdoğan- Atiba ikilisinin üstün performanslarıyla oyunun hakimiydi.

Başakşehir, Beşiktaş’a oyun olarak karışılık veremedi ama onlar da pozisyonları değerlendirirken becerikliydiler. Güven çok her işin altından kalkan ve gayretli fakat benzer derecede bencil, biraz ekip için oynamayı denerse daha yardımcı olur.

Kenan’ı ilk önce dengelenmiş gördüm, bir de gol attı, umalım ki şeytanın kolunu bacağını kırmış olsun. Alex Teixeria’nın gayretini takdir ediyorum ama yine de kariyerinin yanından bile geçmiyor.

Batshuayi ise tam bir felaket. Mazisini bilmesek “Nereden buldunuz bu adamı” derdim. Ya büyük bir sorunu var veya kasıtlı olarak oynamıyor! Bakalım, çıkar kokusu yakında.

SİNAN VARDAR – LİDERLER YOK!

Önder Karaveli’nin Serdar, Can ve Güven’i birincil 11’e almasının, takıma hareket getirdiği bir gerçekti. Beşiktaş’ın bu gençlik ateşi ve taraftarının harikulade desteğiyle birincil 10 dakikada bütün 4 gol pozisyonundan yararlanamaması, Kenan, Alex, Güven’in azıcık şanssızlığı ve her zamanki gibi son vuruş kabiliyetsizliğiydi.

İlk 10 dakikanın ardındaki Ghezzal oyuna bir türlü giremeyince siyah-beyazlılar oyun kuramadı ve rakibinden kaptığı toplarla pozisyona girmeyi denedi. Ghezzal’in yanı sıra Beşiktaş’ın tecrübelileri Rosier ve Atiba da kaçak güreştiler.

İlk golde Serdar’ın hatası maç eksikliğinden başka bir şey değildi şayet ama yenen iki golde de Rosier’i ara da bulasın! İlk yarının sonlarında ilk 45 dakikada Welinton sakatlandığında maç 3 dakika durdu. Necip oyuna girdiğinde maçta ikinci güya başladı ve Başakşehir bu boşlukta golü de buldu.

Atiba; ekip 10 kişi kaldığında tecrübesiyle savunmaya geçmeliydi ama boşuna bekledik. Tabii bu vesileyle oyuncu değişikliği ihtimaline karşın ısınan protez futbolcunun olmaması da teknik heyetin hatasıydı. Beşiktaş maçında bunları yazmak bile bana cefa geliyor.

Beşiktaş ikinci yarıda genç Can’ın önderliğinde oyunu rakip sahaya sürdü. Taraftarının desteğiyle baskı artarken, Başakşehir kendi sahasına hapsoldu. Kenan’ın beraberliği getiren golü atması moral oldu ola ki fakat Beşiktaş yeniden şiddet attı, basit yedi ve sahadan tekrar 2 kayıp puanla ayrıldı.

Yönetim; Ghezzal, Alex, Rosier, Pjanic ve Batshuayi’yi takıma kazandırmak için mali anlamda büyük tehlike aldı. Ama bu futbolcuların performansları maalesef hayal kırıklıklarıyla dolu! Lider oyuncular bu sezon sınıfta kaldılar. Başakşehir’deki 18 yaşındaki sol bek Ravil Tagir benim Altınordu’dan 4 sene öncesinden keşfettiğim yıldız adayıydı. Beşiktaş’a gelmesini çok istedim fakat olmadı. Dünkü başarılı performansı alkışa değerdi. Hakem Erkan Özdamar gayet iyi bir yönetim gösterdi.

Yorum yapın