Bayanlar Euro: İngiliz forvet oyuncusu Ellen White, Sue Smith’i rekor kıran kariyeri boyunca bir yolculuğa çıkarıyor | Futbol Haberleri


Kadınlar Avrupa Şampiyonası yaklaştıkça, Lionesses kendi sahalarında uluslararası bir etki yaratmaya çalışıyor. Ancak bundan önce, İngiltere Kadın Şampiyonası’nın ikonik oyuncularından Ellen White, Sky Sports’tan Sue Smith ile Aylesbury’deki William Harding İlkokulu’nda buluştu.

Bu sezonun başında Letonya’ya karşı 101. maçında elde ettiği İngiltere Bayanlar rekoru gol kralı olmadan önce, Manchester City yıldızı bugün olduğu oyuncu olmak için sınırları ve sosyal klişeleri yıkmaya hazırdı.

Herhangi bir genç kadının özlemini besleyecek kadın futbol takımlarının veya liglerinin olmadığı bir çağda, White, ‘Mini Ducks’ adlı bir futbol akademisini yöneten babası Jon tarafından futbolla tanıştırıldı.

İlkokul takımına katılma tutkusunu ve güvenini kazanmasına ve ardından tek kız olmasına rağmen Aylesbury United’ın erkek takımına geçmesine yardımcı oldu. Sekiz yaşında Arsenal tarafından keşfedilmeden önce 100’den fazla gol attığı söylendi.

White, ”Babam, erkek ve kız kardeşlerimle bahçede futbol oynamaya başladım” dedi. Gökyüzü sporları’ İngiltere adına 93 maç kazanan Sue Smith. “Büyüyen hiçbir futbol merkezi yoktu, o zaman babam Mini Ördekler kurdu.

”Ağabeyimin bahçede futbol oynamasında büyük etkisi oldu. Benden büyüktü ama yine de oynamayı severdi ve ben de gidip onu izlerdim.

”Ailenin çocuğu olarak onu her yere götürürdüm, bu yüzden bir çok özelliğimi onlardan aldım; çok çalışmak, futbol oynamak ve bundan zevk almak.”

‘Asla İngiltere için oynamayacağım söylendi’

Millie Bright ve Ellen White, İngiltere'nin Almanya'yı mağlup etmesini kutluyor
Resim:
Ellen White geçen sezon İngiltere’nin en golcü oyuncusu oldu.

Beyaz kariyerine başladığında, yol boyunca eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Takım arkadaşlarının ve ailesinin desteğine rağmen, pek çoğu futbolda kadın yıldız fikrine alışkın değildi.

”Ben biraz daha küçükken ve erkek takımındayken, birçok ebeveynin ‘Takımdaki kız mı? Ne oluyor?’ Beyaz belirtti.

”Bizim becerilerimizde biraz yaşlanınca kazanmanın ve iyi şeyler istemenin baskısı antrenörlerin seni seçmemesine neden oluyor ve bence bu sporun doğasından geliyor.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Brighton menajeri Hope Powell, Steph Houghton’u dahil etmemesine rağmen Sarina Wiegman’ın Euro 2022 için yetenekli bir kadro seçtiğine inanıyor.

Ancak olumsuz yorumlar ve yedek kulübesindeki birkaç oyun, Beyaz’ın oyun sevgisiyle boy ölçüşemezken, İngiltere’nin umutlu adayı 16 yaşındayken yıkıcı bir darbe aldı.

White, ”16 yaşındayken Loughborough Akademisine gitmeyi umuyordum” dedi. ”İşte o zaman, yeterince iyi olmadığım için asla İngiltere için oynamayacağım söylendi. Ne yapacağımı bilmiyordum.

”O zaman okul değiştirdim. Tamamen farklı bir altıncı forma gittim, kulüpleri Arsenal’den Chelsea’ye değiştirdim ve konfor alanımdan tamamen çıktım. Sadece farklı bir şey denedim – ki bu bana yardımcı oldu!”

Kulüp ve ülke için bir miras inşa etmek

Ellen White (Sol), Steph Houghton (ortada) ve Jessica Beattie 2011'de Kadınlar FA Kupası'nı elinde tutuyor
Resim:
Ellen White, 2011’de Arsenal ile Kadınlar FA Kupası’nı kazanan kadronun bir parçasıydı.

Beyaz için hile yapıyor gibiydi. 2005’te Chelsea’ye katıldıktan sonra White, 48 maçta 21 gol kaydetti ve bu da onu Chelsea’deki üç sezonunda en çok gol atan oyuncu yaptı.

2008’de Leeds Carnegie’ye geçişi bir bağ yaralanması nedeniyle engellendi, ancak 2008/09 sezonunun sonuna doğru geri döndü ve dört maçta beş gol attı.

Bundan sonra, Beyaz arkasına bakmadı ve sonraki sezonda Leeds’in FA Kadınlar Premier Ligi Kupası’nı kazanmasına yardımcı oldu ve finalde 3-1’lik bir galibiyette Everton’a karşı iki gol attı.

Ellen White Antrenmanda
Resim:
Ellen White bu yaz altıncı büyük turnuvasında yer alacak

Şubat 2010’da 20 yaşındaki Beyaz, İngiltere’deki ilk maçına çıktı – kendisine asla ülkesi için oynamayacağının söylenmesinden dört yıl sonra. Yedek oyuna girdikten sonra Avusturya’ya karşı 3-1’lik bir galibiyet elde etti.

White, rekor kıran bir uluslararası kariyere dönüşecek bir kariyere başlarken, 2010’da Arsenal’e geri döndü. İlk sezonunda 13 maçta sadece altı gol atmakla kalmadı, aynı zamanda Gunners’ın FA Cup, Lig Kupası ve Bayanlar’a katılmasına da yardımcı oldu. Süper Lig kupaları. Teknik direktör Laura Harvey’in altında geçirdiği süre boyunca, başka bir unvan ve FA Cup kazanmaya devam etti.

White, adını İngiltere Kadınlar Onur Listesi’ne yazdırmaya devam etti ve hatta 2011’de Japonya’ya karşı 22 yarda harika bir vuruşla Dünya Kupası’ndaki ilk maçına damgasını vurdu.

İngiltere ile başarısını sürdürmeye devam etti ve yıllar geçtikçe Kıbrıs (2013), SheBelieves (2019) ve Arnold Clark Kupalarını (2022) aldı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İlk resmi İngiltere Bayanlar kaptanı olan Sheila Parker, ulusal takıma liderlik ettiği zamanına ve modern çağda tutumların nasıl değiştiğine bakıyor

Yine de tüm bu başarılar, İngiltere’nin yarı final koşusunda çok önemli olduğu 2019 Dünya Kupası’ndaki performansıyla karşılaştırıldığında sönük kaldı. Beyaz turnuvada altı gol attı ve onu en çok gol atan oyuncu yaptı.

Ancak yıldız kariyerine dönüp baktığında White, İngiltere için oynamayı asla düşünmediğini itiraf ediyor: “Hiçbir zaman yeterince iyi olduğumu düşünmedim. Gençlik yaş grupları için seçildim, ama asla kıdemli olacağımı düşünmemiştim. Uluslararası.

”Sanırım gerçekleştiğinde, aklımı başımdan aldı.”

‘Bana rol model dediğinde hala garip hissediyorum’

İngiliz Ellen White, Burton-Upon-Trent'teki St George's Park'ta bir antrenman seansı sırasında bir hayranıyla fotoğraf çektirmek için poz veriyor.
Resim:
İngiltere kısa süre önce taban takımlarından oyuncuları St George’s Park’ta antrenmana davet etti

White’ın kulüp ve ülke için gösterdiği performanslar Leeds, Arsenal, Manchester City ve İngiltere’nin zafer kazanmasına yardımcı oldu ve bunu yaparken kesinlikle diğer kadınlara futbolda kariyer yapmaları için ilham vermeye yardımcı oldu.

17 yıl boyunca goller ve kupalar biriktirdikten sonra, Beyaz henüz bitirmemiş olabilir ve Sarina Wiegman’ın İngiltere kadrosu için bu yaz ev sahibi Euro’nun önünde yüksek beklentiler var.

İngiltere’nin grup maçları çoktan tükendi – kadın futboluna artan desteğin bir başka kanıtı – ve White şunları söyledi: “Bana bir rol model dediğinizde hala garip hissediyorum. Bunun büyük bir sorumluluk ve ayrıcalık olduğunu hissediyorum. Aynı zamanda insanlar bana hayranlıkla bakıyor.

“Euro’nun İngiltere’de olması ve tüm grup maçlarımızın satılmış olması çok heyecan verici. Umarım taraftarların maç izlemesi kolay olur. Gösteride inanılmaz yetenekler var ve umarım isteyen insanlarda bir başka büyük artış olur. futbola dahil olmak için. Gerçekten herkesin buna katılmasını umuyorum.”

İngiltere, 6 Temmuz’da Old Trafford’da Avusturya’ya karşı Euro kampanyasına başladığında, White’ın mirasını bir kez daha ilerlettiğini görmek sürpriz olmaz.

Sky Sports’ta Euro 2022’yi takip edin

Bu yaz Sky Sports ve Sky Sports Haberlerinde Euro 2022’den en son haberleri takip edin.

Kapsam, Jessica Creighton ve Kyle Walker ile birlikte Sky Sports WSL sunucusu Caroline Barker tarafından sabitlenecek. Bu arada Karen Carney, Sue Smith, Courtney Sweetman-Kirk ve Laura Bassett turnuva boyunca analiz verecek.

Onlara ayrıca deneyimli İngiltere kalecisi Karen Bardsley ve Manchester City defans oyuncusu Esme Morgan da katılacak.

Uzmanlar ve sunucular, Sky Sports News ekibini ülke genelinde maçların oynandığı çeşitli stadyumlara kadar takip edecek olan Sky Sports Kadınlar Euro 2022 Mobil Tanıtım Otobüsü’nden çalışacak.

Ek olarak, Sky Sports’un Temel Futbol Podcast’i, turnuva için 21 Haziran’da Sky Sports Kadınlar Euro Podcast’i olarak yeniden adlandırılacaktır. Charlotte Marsh ve Anton Toloui’nin ev sahipliğinde, turnuva boyunca güçlü bir program dizisine ek olarak özel haberler ve oyuncu röportajları yer alacak.

Euro 2022: Gruplar…

Grup A: İngiltere, Avusturya, Norveç, Kuzey İrlanda

B Grubu: Almanya, Danimarka, İspanya, Finlandiya

C Grubu: Hollanda, İsveç, Portekiz, İsviçre

D Grubu: Fransa, İtalya, Belçika, İzlanda

Euro 2022: Program…

grup aşaması

6 Temmuz Çarşamba

A Grubu: İngiltere – Avusturya – başlama saati 20:00, Old Trafford

7 Temmuz Perşembe

A Grubu: Norveç – Kuzey İrlanda – başlama saati 20:00, St Mary’s

8 Temmuz Cuma

B Grubu: İspanya – Finlandiya – başlama saati 17:00, Stadyum MK

B Grubu: Almanya – Danimarka – başlama saati 20:00, London Community Stadium

9 Temmuz Cumartesi

C Grubu: Portekiz – İsviçre – başlama saati 17:00, Leigh Sports Village

C Grubu: Hollanda – İsveç – başlama saati 20:00, Bramall Lane

10 Temmuz Pazar

D Grubu: Belçika – İzlanda – başlama saati 17:00, Manchester City Academy Stadyumu

D Grubu: Fransa – İtalya – başlama saati 20:00, New York Stadyumu

11 Temmuz Pazartesi

A Grubu: Avusturya – Kuzey İrlanda – başlama saati 17:00, St Mary’s

A Grubu: İngiltere – Norveç – başlama saati 20:00, Brighton ve Hove Community Stadyumu

12 Temmuz Salı

B Grubu: Danimarka – Finlandiya – başlama saati 17:00, Stadium MK

B Grubu: Almanya – İspanya – başlama saati 20:00, London Community Stadium

13 Temmuz Çarşamba

C Grubu: İsveç – İsviçre – başlama saati 17:00, Bramall Lane

C Grubu: Hollanda – Portekiz – başlama saati 20:00, Leigh Sports Village

14 Temmuz Perşembe

D Grubu: İtalya – İzlanda – başlama saati 17:00, Manchester City Academy Stadyumu

D Grubu: Fransa – Belçika – başlama saati 20:00, New York Stadyumu

15 Temmuz Cuma

A Grubu: Kuzey İrlanda – İngiltere – başlama saati 20:00, St Mary’s

A Grubu: Avusturya – Norveç – başlama saati 20:00, Brighton ve Hove Community Stadyumu

16 Temmuz Cumartesi

B Grubu: Finlandiya – Almanya – başlama saati 20:00, Stadyum MK

B Grubu: Danimarka – İspanya – başlama saati 20:00, London Community Stadium

17 Temmuz Pazar

C Grubu: İsviçre – Hollanda – başlama saati 17:00, Bramall Lane

C Grubu: İsveç – Portekiz – başlama saati 17:00, Leigh Sports Village

18 Temmuz Pazartesi

D Grubu: İzlanda – Fransa – başlama saati 20:00, New York Stadyumu

D Grubu: İtalya – Belçika – başlama saati 20:00, Manchester City Academy Stadyumu

nakavt aşaması

Çeyrek finaller

20 Temmuz Çarşamba

Çeyrek final 1: Kazananlar A Grubu v İkinciler B Grubu – başlama saati 20:00, Brighton and Hove Community Stadyumu

21 Temmuz Perşembe

Çeyrek final 2: Kazananlar B Grubu v İkinciler A Grubu – başlama saati 20:00, London Community Stadyumu

22 Temmuz Cuma

Çeyrek final 3: Kazananlar C Grubu v İkinciler D Grubu – başlama saati 20:00, Leigh Sports Village

Çeyrek Final 4: Kazananlar D Grubu v İkinciler C Grubu – başlama saati 20:00, New York Stadyumu

yarı final

26 Temmuz Salı

Yarı final 1: Kazananlar çeyrek final 1 v Kazananlar çeyrek final 3 – başlama saati 20:00, Bramall Lane

27 Temmuz Çarşamba

Yarı final 2: Kazananlar çeyrek final 2 v Kazananlar çeyrek final 4 – başlama vuruşu 20:00, Stadium MK

son

31 Temmuz Pazar

Kazananlar yarı final 1 v Kazananlar yarı final 2 – başlama 17:00, Wembley
Kaynak : https://www.skysports.com/football/news/12040/12638892/womens-euros-england-striker-ellen-white-takes-sue-smith-on-a-journey-through-her-record-breaking-career

SMM Panel PDF Kitap indir