Bakan Yanık: İklim Değişikliğinden en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor


Bakan Yanık: İklim Değişikliğinden en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koordinasyonunda her yıl kasım olarak tüm illerden gelen göçmenlerin yaygınlaşmasıyla Ankara’da düzenlenen ‘Çocuk Forumu’ bu yıl uluslararası bir boyuta taşındı. Türkiye’nin yanı sıra 15 ülkeye gelen göçmenlerin çoğalmasıyla Ankara’da ortaya çıkan forumda ‘İklim değişikliği ve Çocuk Katılımı’ konusu konuşuldu. Foruma, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis de katıldı. Forumun sonuç bildirgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Bakan Yanık’a verilecektir.

‘ÇOCUK FORUMU’ ULUSLARARASI NİTELİK KAZANDI

Forumda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 23’üncüsü yapılan Çocuk Forumunun bu yıl uluslararası boyuta taşındığına dikkat etmeye, “Bu yıl çapımız 23’üncü Çocuk Forumu’nun bizim için ayrı bir önemi var. Türkiye’nin bütün çocukları kucaklayan ilk 22 forumdan sonra çalışmamız, kurulumun sınırlarını aşarak uluslararası boyutlara taşındı.

Bakan Yanık, çocukları nasıl daha iyi hizmet vermeye yönelik olarak açıklamayı ifade ederek, “‘Türkiye Çocuk Araştırması’ projemiz ile çocuklara yönelik çocuklara yönelik hizmetlere ilişkin sağlık, eğitim, vb güvenlik. Araştırma sonucuna ulaşılan değerler Nisan 2023 yılında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından genel bilgilerle paylaşılacak.

‘DUYARLILIKLARINDAN ÖTÜRÜ ÇOCUKLARIMIZI KUTLUYORUM’

Bakan Yanık, yürütmenin bu yılki yönünün ‘İklim değişikliği ve Katılımı’ olarak seçildiğini savunan, “Bakanlığımız bünyesinde oluşturduğumuz Çocuk Hakları Komitelerimiz, bugün dünyanın birçok saldırganın liderliğinin bir araya geldiği Uluslararası Çocuk Forumu’nun öncüsü niteliğidir. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede yer alan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde, Ulusal Çocuk Forumları düzenleniyor.Forumların ana temasını, dünyanın ve bilgisayarın içinde bulunduğu durumu da göz önünderarak cihazları belirliyor.Çocuklarımız, bu yıl ‘İklim mobilyaları ve Çocuk Katılımı’ temaslarını seçtikleri.dünyada yaşayan kayıtlardan ve sorumluluk yüklemelerinden bu konuda gösterdikleri güvenliklerinden dolayı indirmeleri gözaltına alıyorum” dedi.

‘MAALESEF DÜNYANIN BU KONUDA ACI TECRÜBELERİ VAR’

İklim değişikliğinin sonuçlarından en çok kadınları ve çocukları etkilediğini ifade eden Bakan Yanık, “İklim Değişikliğinin bir çocuk hakkı yüksekliği değerlendirmesi gerekiyor. Bugünden temel iklim değişikliğinin haklarına yönelik amortismanlı en az etki gidişi şekildeki koruyucuların alınması gereken, beklenen ömürlerin olması gerekenler malumu. ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizi tebrik ediyorum” ifadelerinde bulundu.

İnsanın doğa ile ilişkisini yapıtları dikkat çekici Bakan Yanık, “Aşık Veysel Türkiye’nin ünlü ozanlarından, bilge kişiliklerinden biri. nasıl yıkarsanız o da boyutu aynı şekilde hatta misliyle sonuçlanır. bir ihtiyaç haline getirildi” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda Bakan Yanık ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis’e armağan ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Bakan Yanık, daha sonra foruma katılan çocuklarla sohbet ederek fotoğraf çektirdi.


Kaynak : https://www.cnnturk.com/turkiye/bakan-yanik-iklim-degisikliginden-en-cok-kadinlar-ve-cocuklar-etkileniyor

SMM Panel PDF Kitap indir