Arjun Erigaisi, Delhi Uluslararası Açık Satranç turnuvasında sıcak favori olarak başladı


Delhi Uluslararası Açık Grandmasters Satranç turnuvasının 19. baskısı 22 Mart Salı günü Yeni Delhi’deki Tivoli Garden Resort’ta başladı.

Ulusal şampiyon Grandmaster Arjun Erigaisi, tacı kazanmak için en iyi tohum ve sıcak favori.

2021’de dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların çok özlediği satranç etkinliği, dünyayı felç eden pandeminin neden olduğu birkaç değişiklikle geri döndü.

Eskiden 1 crore’nin üzerinde ödül parası olan üç etkinlik varken, bu sefer ödül çantası olarak toplam Rs 25 Lakh olan tek bir etkinlik var.

2020 son şampiyonu ve beş kez Commonwealth Satranç şampiyonu Grandmaster Abhijeet Gupta da mücadeleye geri döndü. Rusya’dan Pavel Ponkratov’un arkasında üçüncü sırada yer alıyor.

12 ülkeden 300 satranç oyuncusu birincilik için yarışacak

Satranç etkinliği 10 tur üzerinden oynanacak ve turnuvaya şimdiden yaklaşık 300 oyuncu kayıt yaptırmış durumda. Buna Hindistan dışında 12 ülkeden oyuncular, toplam 21 Grandmaster, üç Woman Grandmaster, 26 International Master ve altı Woman International Master dahildir.

Bharat Singh Chauhan, “Geçtiğimiz iki yıl çevrimdışı satranç turnuvaları için pek iyi olmadı, ancak şimdi birdenbire uluslararası etkinlikler telaşı yaşıyoruz” dedi. Tüm Hindistan Satranç Federasyonu (AICF) sekreteri gelecekte daha fazla turnuva olacağından emin.

Bu, Mart-Nisan aylarında düzenlenecek olan üç Uluslararası Grandmasters turnuvasının ikincisidir. İlki, 20 Mart Pazar günü sona eren 1. Guwahati Chess International idi. Delhi’den sonra dizi, son taksit için Ahmedabad’a taşınacak.

Hindistan’ın bu yıl Chennai’de oynanacak 44. Satranç Olimpiyatına ev sahipliği yapma teklifini de kazandığı hatırlanabilir. Bu üç etkinlik ve Mayıs-Haziran aylarındaki diğer üç uluslararası turnuva, Hindistan’da ilk kez düzenlenecek en büyük satranç gösterisi için perdeyi kaldıracak.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/chess/arjun-erigaisi-starts-hot-favorite-delhi-international-open-chess-tournament?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

SMM Panel PDF Kitap indir