Altay’ın gecesi

author

ALİ MURAT HAMARAT

[email protected]

2021.09.24 22:08

Altay, sakatlarıyla tedirgin günler geçiren Beşiktaş’ı 2-1 mağlup etti. Bu sonuçla liderliğe yükselen siyah-beyazlı ekip 18 yıl daha sonra geldiği lige harikulade antre yaptı

Altay'ın gecesi

İzmir’de Cuma mesaisi… Bir tarafta Altay, öteki yanda Beşiktaş… Sıkışık fikstürde iki takımda da eksikler dikkat çekiyor, hele deplasman ekibinde olmayanları yok de olanları saymak daha kolay duruyor. Nefesler tutulmuş birincil düdük bekleniyor.

Yıllar sonradan Süper Lig’e dönen İzmir temsilcisi, sezona Mustafa Denizli idaresinde iyi başlamış durumda. Santra öncesinde lider Beşiktaş’ın iki puan ardındaki bulunan siyah-beyazlılarda, deneyimli öğretmen cezalı Thiam’ın yokluğunda Ceyhun Gülselam’ı sahaya sürmüş. Takımın Fildişili santrforu Bamba sahada, tecrübeli gol makinesi Paixao kenarda başlıyor. Rakibin eksikleri düşünülünce, konut sahibinin savunmayı ne kadar zorlayacağı merak ediliyor.

11 eksikle sahaya üçgenin taban olmayan kenarı basan Kartal’da Sergen Yalçın’ın nasıl bir kadro kuracağı merak konusuydu. Başarılı hoca N’Sakala’yı sağ beke, Atiba’yı stopere koymuş durumda. Mecburen genç oyuncularla yardım edilen kafilede genç stoper Serdar öncelikle ligde sahne alabcak. Yanına da 300. resmî maçına çıkacak Atiba oynayacak. Kanadalı istikrar abidesiyle Josef’in performansı benzeri bugün daha da yaşamsal olacak. Salı akşamı da devler arenasında Ajax’a konuk olacak İstanbul’un siyah-beyazlılarının bu akşam ne yapacağını kestirmek pek kuvvet ama…

Dengeli başlayan maçın birincil tehlikesi 8. dakikada Beşiktaş’tan geliyordu. Josef’in şutunda Lis ayaklarıyla topu çıkarmıştı. Rize’de harikulade bir centilmenlik örneği göstererek haftaya damgasını vuran Erhan Çelenk’in ortasına Kappel fena vurmasa, 14’te tabela değişecekti. 20’de kornerde Kenan ağları bulsa da, VAR pozisyonda elle oynamayı tespit etmişti.

31’de sakatlanan Pjainic’in yerine Güven oyundaydı. Kalitenin yükselmediği devrenin belki de en hoş anı Naderi’yi yerde görebilen Güven’in topa taca atmasısydı…

İkinci devrede Naderi’nin yerine 40 yaşındaki İbrahim giriyordu. 47’de Beşiktaş öndeydi. Sol beke geçen Björkander’in yanlış geri pasını değerlendiren Güven’di. 55’te Kenan harikulade sürüklese de bitirememişti. Hemencecik akabinde Bamba’nın ‘al da at’ dediği Kappel skoru eşitlemişti. Kartal savunması maç başından beri ilk olarak bu değin sırıtmıştı.

İlerleyen dakikalarda giderek tempo düşüyordu. Yalçın, yaptığı değişikliklerle çimlere dinç oyuncular atıyor; sahada birçok futbolcunun yerini de değiştiriyordu. Rakip sahada daha fazla pas yapan Kartal, son tercihleri doğru yapamıyordu.

87’de ev sahibi öndeydi. Kappel’in pasıyla savunmanın gerisine sarkan Bamba, Mert’i çaprazdan avlamıştı. Uzatmalarda Rıdvan’ın şutunu Lis iyi çıkarınca, diğer gol olmuyordu.

Ligin yenisi Altay, beceriksiz rakibi karşı geriden gelip kazanmasını bildi. Denizli’nin elindeki kadronun epeyce sınırlı olduğunu söylemeli, Kappel’le Bamba’nın iyi performansının altını çizmeli. Beşiktaş’a gelince… Bu değin eksikle daha ne yapabilirlerdi ancak. Maç içinde dahası Pjanic’i kaybetmeleri sonuçtan daha bıktırıcı olsa lüzum.

Yorum yapın