Aidan O’Brien, Ballysax Stakes’te iki hedef belirledi | Yarış HaberleriAidan O'Brien, Ballysax Stakes'te iki hedef belirledi | Yarış Haberleri

Aidan O’Brien, Cumartesi günü Leopardstown’daki PW McGrath Memorial Ballysax Stakes’teki olağanüstü rekorunu genişletmek amacıyla ikiz bir saldırı başlattı.

Ballydoyle işleyicisi, önceki 11 kazananı arasında müteakip Epsom kazananları Galileo (2001) ve High Chaparral (2002) ile birlikte son birkaç on yılda Derby denemesini yürüttü.

Bu yıl O’Brien, her ikisi de en son Ekim ayında Newmarket’te Dewhurst gününde iş başında görülen Bluegrass ve Senarist’i eyerliyor.

Bu hafta sonu Ryan Moore’un seçimi olan Bluegrass, 10-furlong Zetland Stakes’te dördüncü olurken, Wayne Lordan’ın binek Senarist’i bir milden fazla Grup Üç Sonbahar Stakes’te beşinci oldu.

Grup One kazanan sprinter Quiet Reflection’dan Galileo’nun oğlu olan Bluegrass hakkında, 12 ay önce Bolşoy Balesi’ne damga vuran O’Brien şunları söyledi: bir kuruş düşüyor ve tembel bir yolu var.

“Hiç seyahat etmedikten sonra Zetland’da çok kötü koşmadı. İşini bilmiyorsan Newmarket böyle olabilir.”

Tarladaki en yüksek puanlı at, gençlik yıllarını bu hafta başında ikinci olan Taş Devri ile güçlendirilen Group One Criterium de Saint-Cloud’da dördüncü sırayı alarak tamamlayan Buckaroo’dur.

2017 Ballysax galibi Rekindling’in Melbourne Kupası zaferini kazanmaya devam ettiği antrenörü Joseph O’Brien, son adayının gerçekçi bir Derby yarışmacısı olup olmayacağını keşfetmeye hevesli.

Owning Hill yöneticisi, “Ballysax’ta her şey yolundayken Derbi yolundan aşağı inmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Son iki yarışında biraz yetersiz kalarak başını biraz belaya soktu.

“Fransa’da şok edici ve dağınık bir yarıştı ve yolun çoğunda son veya ikinci oldu ve iyi kaldı ama çok geçti. Bu, umarız olgunluğun ele alacağı bir şey.

“İyi kalacaktı, ama bir buçuk milden daha ileri gideceğini sanmıyorum.”

Babası gibi, O’Brien’ın da Eylül ayında Curragh’daki Beresford Stakes’te Lüksemburg’da potansiyel bir Ballydoyle yıldızının çok gerisinde olmayan Swan Bay formunda ikinci bir ipi var.

Eğitmen ekledi: “Swan Bay’in iyi kalacak bir at olduğunu düşünüyoruz ve Ballysax’a nasıl gideceğini ve oradan nasıl alacağını göreceğiz.”

Diğer yarışmacılar arasında Dermot Weld’den Duke De Sessa ve sonbaharda burada Eyrefield Stakes’te birinci ve ikinci olurken sadece yarım boyda ayrılan Donnacha O’Brien tarafından eğitilmiş Piz Badile yer alıyor.
Kaynak : https://www.skysports.com/racing/news/12040/12579689/aidan-obrien-aims-two-at-ballysax-stakes

Yorum yapın