Ahmet Ağaoğlu: Süper Lig A.Ş. için genel kurul kararı alındı

Kulüpler Birliği Başkanı ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, “Süper Lig A.Ş.’nin kurulması nedeniyle Kulüpler Birliği’nin profesyonel bir yapıya kavuşması için olağanüstü genel kurul kararı alındı. 6 Ocak’ta yapılacak olan genel kurulla profesyonel yapıya geçeceğiz” dedi.

Ahmet Ağaoğlu: Süper Lig A.Ş. için genel kurul kararı alındı

Kulüpler Birliği herzamanki toplantısı İstanbul’da bir otelde gerçekleştirildi. Toplantının ardından Kulüpler Birliği Başkanı ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda 4 asıl gündem maddesini konuştuklarını söyleyen Ağaoğlu, “Birincisi yeni yayın ihale süreci hakkında. Kulüplerle ve TFF ile yapılan gösterme alışverişi. Bununla alakalı olarak önümüzdeki hafta içerisinde ya da peşine düşüp takip eden hafta TFF Başkanı ile birlikte görüşeceğiz. Yeni ihale süreciyle alakalı söyleyeceklerim bunlarla sınırlı. Süper Lig A.Ş.’nin kurulması nedeniyle Kulüpler Birliği’nin profesyonel bir yapıya kavuşması için doğaüstü genel komite kararı alındı. 6 Ocak’ta yapılacak olan genel kurulla profesyonel yapıya geçeceğiz. 3 aydır bunun çalışmaları devam ediyor. 2 aylık süreç içerisinde incelemeler tamamlanacak. Dolayısıyla 6 Ocak tarihi Türk futbol tarihinde metamorfoz noktası yeni bir reform noktası olarak tarihe geçmiş olacak” diye konuştu.

“MHK’NİN YAPISIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR BİTME NOKTASINDA”

Merkez Hakem Kurulu yapısıyla alakalı olarak yaşanan sıkıntılar olduğunu anlatan Ağaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Dolayısıyla hakem kararları olarak sahaya yansıyan ve yıllardır futbol kamuoyunu rahatsız eden, sürekli olarak tartışılan fakat ilerleyen işlem içerisinde hiçbir şekilde kalıcı çözüme ulaştırılamayan MHK yapısıyla alakalı uzun bir görüşme yapıldı. 2-3 aydır aralıksız bir egzersiz vardı. Emsal bilgilerdeki MHK yapısıyla alakalı olarak ve bunun Türk futboluna uyarlanması konusunda. Bununla alakalı olarak yapılan çalışmalar bitme noktasına geldi. Daha öncelerde ifade ettiğimiz gibi 1960’lardan bugüne dek reforma uğramayan bugünkü yapısı itibariyle 1-2 değişiklikle gelen bir MHK var. Değerlendirmelerin ne şekilde, atamaların ne şekilde yapıldığı paylaşılmayan bir kurum. Eğitim masraflarından tutun maaşlarından, seyahatler dahil almak üzere Türk futbolunun yapı taşı olan kulüpler kadar karşılanan yapının bugüne kadar yapmış olduğu uygulamalar Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig kulüplerinin bilgisi kapsamında olmayan atamalar var. Dönüp baktığımızda en büyük 6. lig olarak görüyoruz fakat önümüzdeki 5 büyük lig ve arkamızda bulunan liglerde dahi olmayan, görülmeyen kullanım var. MHK yapısını ve hakemlik müessesinin günün ihtiyaçlarına cevap vermesi için başlamış olduğumuz çalışmaları 3-4 haftaya nihayete erdirip bunu TFF ile paylaşmak ve genel kurullarda önemli bir değişikliğe gitgide artarak ülke gündeminden bu konunun ebediyen kaldırılması için çalışmaları yoğunlaştırdık. Tüm kulüp başkanları bu konuda müşterek görünüm ifade ettiler.”

Yorum yapın