Acı gerçeklere dönüş

author

FIRAT TOPAL

[email protected]

2021.09.19 18:31

Acı gerçeklere dönüş

Lazio kalecisinin gökten indirdiği bir 3 puanla taraftarlarına “acaba” dedirten Galatasaray, Alanya maçıyla fabrika ayarlarına döndü.

İzleyenler için kabus gibi bir birincil yarıydı. Galatasaray’ın iki bek oyuncusu ile orta saha oyuncuları ve öndeki dörtlüsünün arasındaki irtibat böylece kötüydü ama, Van Aanholt ve Yedlin her hücumdan sonra ekip arkadaşlarına bir şeyleri dikkat çekici ederek memnunıyetsizliklerini dile getiriyorlardı. Terim’in takımı, karşı taraf her ne dek oyunun Luyindama tarafından kurulmasını isteyen bir ön bölge yerleşimini uygulasa da, topu olabildiğince Nelsson’la buluşturmak istedi, lakin keza topun onun başlattığı ataklarda Morutan ile buluştuğu anlarda rakip onu taç çizgisine itecek önlemleri almıştı, ayrıca de Nelsson zıt kanatı gördüğünde Kerem son haftalardaki formsuzluğunu sürdürüyordu. Burada, Lazio maçı ardından bu köşede yazdığımız gibi, Terim’in ısrarla bu plan üzerinde durmasının sakıncalarını yinelenmek lazım. Galatasaray, oyun kurulumu esnasında Taylan ve Berkan’a nerede ise hiç güvenmiyor ve bu sebeple, muhalif kendisine karşı nasıl bir planın uygulanacağını çok iyi çalışıp hiçbir sürprizle karşılaşmadan planını sahaya koyabiliyor. Sarı-kırmızılıların uzun süredir devamlı duran top organizasyonlarındaki etkisizliği de buna eklenince ortaya kısır bir oyun çıkıyor. Terim eğer hem doğru seçim olup olmadığı tartışmalı, keza de olsa bile iyi bir 6 numaranın yokluğunda işlemesi çok zorlama bir plan için zaman kazanmak istiyorsa, duran toplar, ani baskınlar gibi bütünleyici planların üstünde daha ciddi durmalı.

Galatasaray ikinci yarının ilk bölümündeö bilhassa Mostafa Mohamed’in oyuna girip hakiki bir kasıt adam statüsünde oynamasıyla rakibin üstünde önemli bir üstünlük kurdu. Bu noktada, Terim’in niçin Halil’i kenara çekip Halil-Cicaldau-Morutan önünde Mostafa Mohamed dizilişini denemediğini merak ediyorum. Halil’in bu rolü kolaylıkla üstlenebileceği ve Kerem’in de düşen performansı göz önüne alındığında iyi bir alternatif olabilir. Natürel siz ne değin rakip alanda baskı kurarsanız kurun, ezberlenmiş ve yerleşik oyun planlarınız olmadığında skoru yaratmakta güçük çekiyorsunuz. Alanyaspor önceki sezonlarla karşılaştırıldığında fazla fena bir sezon başlangıcı yapmasına karşın o sezonlarda gelenek haline getirdiği bir şeyi bozmadı. Galatasaray maçlarından puan veya puanlar kâğıda dökmek.

Galatasaray camiası toplu halde, bir 3 yıllık plan civarda buluşmuş durumda. Lazio maçının ardından bir nebze yeşeren umutlar, muhakkak bu cins yapılanmalar hakkında münferit maçlara bakarak karar verilmemesi gerektiği gerçeğine toslamış oldu. Ben hala ne planın doğru olduğuna, ne Terim’in bunu uygulayacak dürüst insan olduğuna ne de eldeki kadronun bunu gerçekleştirebilmek için tam potansiyele sahip olduğuna inanıyorum.

Yorum yapın