ABD’li basketbolcu Brittney Griner, Rus ceza kolonisinde dokuz yıl hapis cezasına çarptırılıyor | NBA HaberleriABD'li basketbolcu Brittney Griner, Rus ceza kolonisinde dokuz yıl hapis cezasına çarptırılıyor | NBA Haberleri

ABD’li basketbolcu Brittney Griner’in avukatları ve temsilcisi, bir Rus ceza kolonisinde uyuşturucu bulundurmaktan dokuz yıl hapis cezasını çekmeye başladığını söyledi.

Griner, geçen ay bir Rus mahkemesinin cezasına yaptığı itirazı reddetmesinin ardından, Moskova’nın yaklaşık 210 mil doğusundaki Mordovia’daki bir ceza kolonisine nakledildi.

Avukatları, onu bu hafta başlarında ziyaret ettiklerini söylediler.

Avukatları yaptığı açıklamada, “Brittney beklendiği gibi yapıyor ve yeni bir ortama uyum sağlarken güçlü kalmaya çalışıyor” dedi.

WNBA’den Phoenix Mercury ve iki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi all-star pivot, gümrük görevlilerinin Moskova’nın Sheremetyevo Havalimanı’ndaki valizinde esrar yağı içeren elektronik sigara kutuları bulduklarını söylemeleri üzerine Şubat ayında gözaltına alınmıştı.

Duruşmasında Griner, kutuların valizinde olduğunu itiraf etti, ancak onları uçmak için acele ederken istemeden paketlediğini ve suç kastı olmadığını söyledi.

Savunma ekibi, kendisine kronik ağrı tedavisi için esrar verildiğini belirten yazılı ifadeler sundu.

Biden yönetimi, Griner ve Rusya, Michigan kurumsal güvenlik yöneticisi Paul Whelan’da tutuklu bulunan bir başka Amerikalı’nın serbest bırakılması için aylardır müzakere etmeye çalışıyor.

Whelan, 2020 yılında casuslukla ilgili suçlamalardan hüküm giyip 16 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra Mordovya’daki bir ceza kolonisine de gönderildi.
Kaynak : https://www.skysports.com/nba/news/12040/12749906/us-basketballer-brittney-griner-begins-nine-year-sentence-in-russian-penal-colony

SMM Panel PDF Kitap indir