A Milli Takım Anadolu’ya renk kattı – Son dakika A Milli Futbol Takımı haberleriA Milli Takım Anadolu'ya renk kattı - Son dakika A Milli Futbol Takımı haberleri

A Milli Futbol Takımı’nın İskoçya ve Çekya ile yaptığı özel maçları Diyarbakır ve Gaziantep’te oynaması, Anadolu’ya milli takımının coşkusunu yaşattı.


Ay-yıldızlı ekip, Türk futbol tarihinde Diyarbakır’da ilk kez oynanan milli maçta Ozan Kabak ve Cengiz Ünder’in attığı gollerle İskoçya’yı 2-1 yendi.


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ile Diyarbakırlılara hem ay-yıldızlı ekibe hem de konuk takım ve taraftarlarına gösterdikleri ev sahibi için teşekkür etti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da milli maç yapmasını rica ettiğini aktaran Büyükekşi, “Biz de Diyarbakır’da ilk kez bir milli maçın oynanmasının mutluluğunu yaşadık. Mutluluğumuz sarayın dolması ve Diyarbakırlıların milli takımlarına sahip çıkmasıyla daha da pekişti. Ayrıca Diyarbakır’a gelen İskoç taraftarlar da şehirde huzur içinde gezdiler. Hanelerin en güzel kentlerinden biri olan Diyarbakır’ın turizm açısından da ne kadar değerli bir kent olduğunu gördüler. kullanım kullandı.


Gaziantep, milli takımla hasret giderdi


Diyarbakır’da 16 Kasım’da İskoçya’yı konuk eden A Milli Futbol Takımı, 3 gün sonra Gaziantep’te Çekya ile karşılaştı.


Enes Ünal ve Hakan Çalhanoğlu’nun golleri ile Çekya’yı da 2-1 yenen milli takım 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) eleme maçları öncesinde umut verdi. 21 yıl aradan sonra milli takıma kavuşan Gaziantepliler Kalyon Stadyumu’nu doldurarak büyük bir coşku ile ay-yıldızlıları destekledi.


Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür eden TFF Başkanı Büyükekşi, şunları kaydetti:


“Tıpkı Diyarbakır’da olduğu gibi milli takımımızın Gaziantep’te de büyük bir coşku ile karşılanmış mutluluğunu elde etmek için. Sporun dostluk, kardeşlik ve barış olduğu prensibiyle hareket eden Türkiye Futbol Federasyonu olarak, Diyarbakır’dan sonra Gaziantep’te de tribünlerde ve saha içinde fuar -play çevresindeki futbol maçlarını izlemiş geçmiş da ayrıca mutluluğunu yaşadık.Bundan dolayı hem Diyarbakırlılara hem de Gazianteplilere özellikle teşekkür ediyorum.Tribünleri karnaval yerine görevliler.Hiç kötü tezahürat duymadık.Milli takımımızı coşkuyla desteklediler.İskoçya ve Çekya milli takımlarını da alkışlarla uğurladılar. prodüksiyonin bu iki güzide şehirdeki milli takımımız ile turizme de katkı sağlamış olduk.Anadolu kentleri ile milli takımımızı buluşturmaya devam etmeye devam ediyoruz.


Hırvatistan Maçı Bursa’da


Başkan Büyükekşi, EURO 2024 elemelerindeki Hırvatistan maçında Bursa’da olacağını belirtti.


Elemelerdeki ilk iç saha maçında Hırvatistan karşılaşması geneline değinen Büyükekşi, “Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde evimizde oynayacağımız ve büyük önem taşıyan Hırvatistan maçımızı da Bursa’da oynayacağız. Diyarbakır ve Gaziantep’ten sonra bir başka futbol kurumu olan Bursa’da da Bursalı taraftarlarımızın milli takımımızı çok büyük bir coşkuyla desteklerini bekliyorlar.” varlık bulundu.


“Avrupa’nın en genç milli takımı”


TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin Avrupa’nın en genç milli takımına sahip olduğunu aktardı.


Almanya’nın ev sahipliğinde yapılacak EURO 2024’e iyi bir takıma gitmeyi istediklerini aktaran Büyükekşi, bunları dile getirdi:


“Avrupa’nın en genç ve yetenekli milli takımı ile EURO 2024 elemelerine hazırlık amacıyla Diyarbakır ve Gaziantep’te iki ciddi hazırlık maçı yaptık. Çekya maçında 4 oyuncumuz ilk kez milli formayı giydiler. Arda Güler, Tayyip Talha Sanuç, Samet Akaydın ve Onur Bulut ile Gururlandık. Takımımıza 20 yaş altı yetenekli oyuncularımızı da elde hazırlayan teknik direktörümüz Sayın Stefan Kuntz’a, yardımcı antrenörlerimiz Kenan Koçak’a, Jan Moritz Lichte’e kaleci antrenörümüz Michael Rechner’e ve fiziksel performans antrenörümüz Axel Busenkell’e teşekkür ediyorum. Çekya gibi iki ciddi rakibe karşı güzel oyunlarla galip gelen ve fair-play prensibimize sadık kalarak mücadele eden milli takım oyuncularına tek tek teşekkür ediyorum. Almanya’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gurbette milli t akımlarını özleyen vatandaşlarımızın karşısına milli takımımızı çıkarmak istiyoruz.”


Cüneyt Çakır’a Jübile Yapıldı


Türkiye’nin en kariyerli hakemlerinden Cüneyt Çakır’a jübile yapıldı.


Geçen ağustos döneminde 28 yıllık hakemlik kariyerine nokta koyan Cüneyt Çakır, Gaziantep’te A Milli Takımı’nın Çekya’yı 2-1 mağlup ettiği özel maç ile yeşil sahalara veda etti.


Ay-yıldızlı ekibin Kalyon Stadyumu’nda oynanan karşılaşmanın ilk 5 dakikasını yöneten Çakır, İskoçya Futbol Federasyonu’ndan William Sean Collum’a devretti. Futbolcuların alkışları ile sahayı terk eden Cüneyt Çakır’a TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından özel olarak rekor plaket takıldı.


Mehmet Büyükekşi, Çakır’a Türk hakemliğine katkıları için teşekkür ederek, bundan sonraki hakemlik çalışmalarında başarı diledi.


Başkan Büyükekşi, daha önce Cüneyt Çakır’ın hakem bırakma kararının ardından Türk hakeminde örnek bir uygulama yapacaklarını ve askeri hakeme jübile maçı düzenleyeceklerini açıklamıştı. Cüneyt Çakır, uluslararası alanda yönetilen 204 müsabaka ile Türk futbol hakemliğinin çıtasının yükselmesinde önemli rol oynadı. “Yeni Cüneyt Çakırlar yetiştirmek istiyorum” diyerek kariyerine oğul veren Cüneyt Çakır, TFF tarafından genç hakemleri eğitmek amacıyla eğitmen eğitmeni olarak görevlendirilmişti.

Kaynak : https://www.fotomac.com.tr/millitakim/2022/11/20/a-milli-takim-anadoluya-renk-katti

SMM Panel PDF Kitap indir