2022 F1 Kanada GP FP3: Ne öğrendik?


2022 F1 Kanada GP’sinin üçüncü ücretsiz antrenman seansı, takımları şiddetli koşullarda karşıladı ve ardından taraftarlar için hafızalarda bir yolculuk oldu. F1 gridinin efsaneleri Sebastian Vettel ve Fernando Alonso, zaman çizelgelerinin en üstünde yer değiştiren iki yer olarak zorlu ıslak koşullarda sınıflarını gösterirken, Red Bull ve Ferrari’deki büyük oyuncular garajda kalarak işleri güvende tutmayı tercih etti. .

Yarışın güneşli ve kuru koşullarda gerçekleşmesi beklense de, Pazar günkü yarış için gridi karıştırabilecek ıslak bir sıralama seansının çok yüksek olasılığı göz önüne alındığında, 3. FP sırasında çok sayıda koşu yapıldı. Seans bir Alpine 1-3 (sürpriz sürpriz!) ile sona erdi, Alonso seansın en hızlı süresini, Vettel’in Aston Martin’inde yaptığından 0,05 saniye daha hızlı kaydetti, Esteban Ocon ise sonlarına yakın geliştirilmiş bir turla üçüncü oldu. oturum. O halde, sağanak koşulların damgasını vurduğu bir seansta neler öğrendiğimizi öğrenelim!


#1 Islak kalırsa, ızgara ana yarış için karışabilir

Pazar günü yapılacak Kanada GP için, sıralama turları başladığında bu koşulların devam etmesi muhtemelen kendi yararına olacaktır. Max Verstappen’i kuru zeminde yakalamak zor olacak ve Charles Leclerc’in arkadan başlamasıyla Hollandalı sürücü için oldukça kolay bir yarış olabilir.

Bununla birlikte, koşullar FP3’teki ile aynı kalırsa, aksiyon dolu bir yarıştan önce gridin büyük ölçüde karışabileceği bir senaryoya bakıyor olabiliriz. Bu koşullarda takımlar için pek çok cevaplanmamış soru var ve iyi bir grid pozisyonunun çalışması için birçok şeye ihtiyacı olacak. 2022 F1 Kanada GP sıralama turları, hafta sonunun en önemli oturumu olabilir.


#2 Ferrari bu koşullarda etkileyici görünüyor, Red Bull ise zorlanıyor gibi görünüyor

Ferrari ve Red Bull gibi büyük oyuncular, arabalarına zarar verme riskini almak istemedikleri için beklendiği kadar koşmadılar. Arabaların yaptığı sınırlı çalışma ne olursa olsun, Ferrari’nin lastiklerini diğer takımlardan daha hızlı ateşleme konusunda belirgin bir yeteneği var gibi görünüyor. Islak lastik koşularında, Carlos Sainz ilk turunda S1’de mora boyandı ve bu durum Ferrari’nin elini de ele verdi. Bu koşullarda, Scarlet arabası sadece göze çarpıyor olabilir.

Öte yandan Red Bull, koşularında biraz fazla muhafazakar davranmış olabilir. Max Verstappen her çıktığı zaman, bunu sadece bir tur için yaptı ve neredeyse tüm bu yarışlarda Red Bull rahat görünmüyordu. Bir yargıda bulunmak için çok az koşu olmasına rağmen, Red Bull bu koşullarda hızından biraz endişe duyabilir.


#3 Fernando Alonso ve Sebastian Vettel, 2022 F1 Kanada GP’sinde zamanı geri alıyor

Seansın en önemli olayı (ve belki de nostalji sizi harekete geçiriyorsa sezon da) iki kez şampiyon olan Fernando Alonso ve dört kez şampiyon olan Sebastian Vettel, liderlik tablosunun en üstünde en hızlı şekilde işlem gören oldu.

Sürücülerden birinin klasmanda zirveye çıkması kesinlikle şaşırtıcı olsa da, her ikisi de bu tehlikeli koşullarda çok rahat görünüyordu ve fırsat doğduğunda atlamak için en iyi konumdaydılar.


#4 Mercedes, koşullar hakkında daha fazla şey öğrenmeyerek bir numarayı kaçırdı

Araç gridin önünde her zamanki rekabet gücünü kaybetmesine rağmen takımın zihniyeti hala aynı olduğu için Mercedes “Büyük Takım Sendromu”ndan muzdarip görünüyor. Sonuç olarak Mercedes, bu sezon kazanmak için 2022 F1 Kanada GP’deki en iyi fırsatını kaçırmış olabilir.

2022 F1 Kanada GP için sıralama seansı, FP3 ile benzer koşullara sahip olabilir. Ancak Aston Martin ve Alpine sürücüleri olası bir avantaj elde etmek için pistte turlar atarken, Mercedes sürücüleri garajda oturuyordu. Şu anda Red Bull ve Ferrari hata yaparsa Aston Martin ve Alpine avantaj sağlayacak bir duruma geldiler. Mercedes ise orada bir numarayı kaçırdı.


#5 Sıralamalarda birkaç çarpma ve dönüş görebiliriz

Kanada GP pisti, kuru zeminde pek affedici değil. Ancak ıslakta başka bir şey olur. FP3 sırasında, çok fazla sürücünün döndüğünü veya çarptığını görmedik, bunun başlıca nedeni, çok zorlamamalarıdır.

2022 F1 Kanada GP sıralama turları için, bu sürücüler bir sokak pistinde zorlu koşullarda zorlanacak. Bir veya iki dönüşe ve burada ve orada garip bir kırmızı bayrak tanıtımına hazır olun.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/f1/2022-f1-canadian-gp-fp3-what-learn?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın

SMM Panel