2022 F1 Azerbaycan GP FP1: Ne öğrendik?


Azerbaycan GP resmi olarak ilk serbest antrenman seansıyla başladı. İlginç bir manzarada, yeni nesil otomobillerin orta sektörün virajlı kısımlarında yılan gibi ilerlediğini ve uzun düzlükte fırtına gibi estiğini izlerken, inisiyatifi Red Bull’a verdik.

Sergio Perez, Azerbaycan GP 1. FP’sini, Charles Leclerc’ten onda bir daha hızlı bir tur zamanı ile zaman çizelgelerinin başında bitirdi. Max Verstappen takım arkadaşından saniyenin onda üçü daha yavaş bir tur süresiyle 3. olurken, 4. sıradaki Carlos Sainz yarım saniye daha yavaştı.

İlk girişinde, pist yeni arabalar için pek çok zorluk çıkardı ve birçok sürücü yunuslama etkisinden şikayet etti. Ancak 1. saatlik koşunun ardından eldiveni bırakan Red Bull oldu.

Peki, Azerbaycan GP’sinin ilk serbest antrenman seansından neler öğrendik? Hadi bulalım!


#1 Porpoising etkisi geri döndü!

Uzun düzlükler ve engebeli pist, griddeki hemen hemen her takımı yakalamış gibi görünüyor (Red Bull hariç). Porpoizing etkisi geri döndü ve uzun düzlükle daha da şiddetleniyor gibi görünüyor.

Neredeyse her araba aşırı yunuslama etkisinden mustarip görünüyor, en dikkate değer en önde gelenler Ferrari ve Mercedes. Charles Leclerc, Carlos Sainz ve George Russell gibi sürücüler, araçların düzlükte aşırı yunuslamadan muzdarip olması ve sürücülerin rahatsızlığına neden olması nedeniyle hayal kırıklıklarını takım radyosuna duyurdular.


#2 Red Bull’un zıplamada ustalaşma yeteneği bu hafta sonu fark yaratabilir

Daha önce de belirtildiği gibi, Red Bull dışındaki tüm takımlar yunuslama etkisinden muzdarip görünüyor. Sonuç olarak, performans açığı zaman çizelgelerinde de oldukça görünür. Sergio Perez, 1. FP’de zaman çizelgelerinde birinci oldu ve bu turun önemi, hem Charles Leclerc hem de Carlos Sainz’in aynı anda Perez’den saniyenin onda üçü kadar daha yavaş olmalarıydı.

Red Bull’un sekmeleri takip etme yeteneği, araç pistte diğer araçlardan çok daha iyi göründüğü için önemli bir rol oynayabilir.


#3 Mercedes tanıdık bir bölgede

Mercedes, griddeki en hızlı üçüncü otomobil olma olağan konumuna geri dönmüş gibi görünüyor. Bununla birlikte, biraz hayal kırıklığı yaratan bir şey, Alman üreticinin cephede sahip olduğu boşluktu. Her iki Mercedes sürücüsü de Sergio Perez’den bir saniye daha yavaştı ve buradaki fark, Barselona’daki formun aksine çok daha büyük görünüyor.

Mercedes, sıralama turlarına kadar en hızlı üçüncü sırada kalacak. Ancak Lewis Hamilton ve George Russell’ın Red Bull ve Ferrari’ye kıyasla uzun koşularda ne tür turlar yapabileceğini görmek çok ilginç olacak.


#4 Mick Schumacher Azerbaycan GP haftasonuna felaket bir başlangıç ​​yaptı

📻 “Mick, arabayı durdurmamız gerek” Schumacher’in Haas’ından sızan sıvı ile 1. Maçta erken durmak zorunda kaldı ❌#AzerbaycanGP #F1

Yağmur yağmıyor gibi ama Mick Schumacher için yağsın. Genç Alman, Azerbaycan GP haftasonuna feci bir başlangıç ​​yaptı. Tüm oturumu kaybettiği için 1. FP’nin başında bir güvenilirlik sorunu yaşadı.

Su haznesi sızıntısı gibi görünen bir olayda, Haas sürücüsü arabasını erken park etmek zorunda kaldı ve Azerbaycan GP Marshalls’ın arabayı aldığını görünce hayal kırıklığına uğradı. Performans göstermesi gereken bir hafta sonu, bu muhtemelen Almanlar için olabilecek en kötü başlangıçtı.


#5 Orta sahadaki resim hala net değil

Üçüncü sıradaki Mercedes’ten sonra, sıralama söz konusu olduğunda Azerbaycan GP için resim pek net değil. McLaren elini göstermedi, AlphaTauri tümsekleri iyi kullanıyor gibi görünüyor, Alpine Monza tarzı düşük yere basma gücüne sahip bir arka kanata sahip bir araba getirdi, Alfa Romeo ise kartları hala göğsüne yakın tutuyor.

İlk izlenimler, McLaren’ın düzlükte hız açığıyla mücadele edebileceğini gösterse de, henüz ilk günler. Bununla birlikte, kurulumdaki bu farklı felsefelerin otomobil performansı ve genel olarak yarış üzerinde ne tür bir etkisi olduğu görülecektir.

Kaynak : https://www.sportskeeda.com/f1/2022-f1-azerbaijan-gp-fp1-what-learn?utm_source=feed&utm_medium=referral&utm_campaign=sportskeeda

Yorum yapın

SMM Panel