“1985 Celtics’in Finalde Lakers’a yenildikleri zaman gözyaşları”


NBA efsanesi Kareem Abdul-Jabbar, konuk olduğu sırada hızlı ateşlenen sorulara bazı komik cevaplar verdi. “Jimmy Fallon’ın oynadığı Tonight Show.”

Abdul-Jabbar, yeni hayır kurumu “The Skyhook Foundation”ı tanıtmak için gece yarısı gösterisindeydi. Fallon ve altı kez şampiyon olan oyuncu, diğer şeylerin yanı sıra kariyerinin tek 3 sayılık şutu olan 2022 NBA Finalleri ve adaşı Sosyal Adalet Şampiyonu ödülü gibi bir dizi konuyu tartıştı.

“Kareem Abdul-Jabbar Settles It” oyun bölümünde Fallon ona hızlı sorular sordu. Bunlardan biri zararsızdı, “En sevdiğin sosisli sandviç hangisi?” sorusuna basketbol efsanesi komik bir cevap verdi:

“1985 Celtics’in Finallerde Lakers’a yenildikleri zamanki gözyaşları.”

youtube kapağı

New Yorklu oyuncu, bir NBA Finali daha kaybettikten sonra Boston Celtics ile alay ederken kalabalık kahkahalara boğuldu. Fallon, muhteşem cevabın ardından ayağa kalktı ve air-gitaring yapmaya başladı. Cevap olarak “hardal” beklediğini söyledi.

LA Lakers ve Boston Celtics arasındaki 1985 Finallerinde, Magic Johnson ve Larry Bird liderliğindeki iki hanedan, arka arkaya ikinci bir final için karşı karşıya geldi.

Celtics, 1984 NBA Finalleri’nde Lakers’ı kendi sahasında 7. Maçta zorlu bir galibiyetle mağlup etti. Lakers daha sonra 1985’te geri döndü ve seriyi 4-2 kazandı ve Abdul-Jabbar 38 yaşında Finaller MVP’si oldu. Zafer, Boston’un onlara karşı sekiz final kazanma serisini sonlandırdı ve Los Angeles’a rakipleri karşısında ilk galibiyetini verdi.

Kareem Abdul-Jabbar, Steph Curry ve kariyerinin tek 3 sayılık şutu hakkında konuşuyor

Kareem Abdul-Jabbar, 2022'de Los Angeles'ta
Kareem Abdul-Jabbar, 2022’de Los Angeles’ta

Kareem Abdul-Jabbar, 38.387 kariyer puanıyla NBA’in tüm zamanların en skorer oyuncusu, ancak binlerce sayı arasından sadece bir tanesi 3 sayılık. Başka hiçbir oyuncunun ulaşamadığı bir toplamı hesaplamak için bugünkü oyunda en önemli şuta ihtiyaç duymadığı için kendisini övdü.

NBA Finalleri birkaç gün önce sona erdi ve Jimmy Fallon, Steph Curry’nin şut becerisine hayran kaldı. Fallon, Curry’nin “inanılmaz” olduğunu ve “böyle bir şey görmediğini” söyledi. Fallon, Abdul-Jabbar’a kendi döneminde Curry gibi şutörler olup olmadığını sordu ve şöyle cevap verdi:

“Öyle değil. Ama o zamanlar iyi 3 sayılık şutörler vardı, diye düşündük.”

Abdul-Jabbar, tek ve tek 3 sayılık atışından bahsetti ve oyun günlerinde neden bunları hiç denemediğinden bahsetti. 3 sayılık atış, 1979’da 11. sezonundan önce eklendi. dedi ki:

“NBA’de tüm zamanların en skorer oyuncusuyum ve sadece bir 3 sayılık atış yapabildim. … Koç diyor ki, ‘Bak, topu buradan vur. Buradan çıkıp şut atsan gelebilirsin. benimle otur.'”

“1986. Ve bu bir kazaydı. Bilirsiniz, ribaund almak için köşeye koştum ve orada yapayalnızdım. Gelip beni korumak istemediler. Arkamı döndüm ve üçlük yaptım. “

Esasen, yüksek yüzdeli bir bakış olmadığı için koçunun bu şutu denemesine izin vermeyeceğini söyledi. Abdul-Jabbar, boyada ünlü sky hook’u ile mükemmel bir performans sergiledi ve 3 sayılık atışlar yapmak akıllıca olmaz. Bu nedenle, yayın ötesinde bir şut girişiminde bulunursa koçlarının kendisini yedekleyeceğini söyledi.

Abdul-Jabbar, temposuna ayak uydurursa 77 yılda yapılan 3 sayılık atışlarda Steph Curry’yi yakalayacağını komik bir şekilde ekledi. O devam etti:

“2.099. Ve Steph Curry’yi yakalayacağım.”


canlı anketCANLI ANKET

S. Hangi hamleyi tercih ederdiniz?

Steph Curry’nin üç sayılık vuruşu

Kareem Abdul-Jabbar’ın skyhook’u

Şimdiye kadar 4 oy

Joseph Schiefelbein tarafından düzenlendi